Sałatka brokułowa z sosem czosnkowym
- Brokuły (300 g)
- Cebula czerwona (50 g)
- Jajko (3 szt.)
- Kukurydza konserwowa (75 g)
- Jogurt naturalny - 0% tłuszczu, wysokobiałkowy (150 ml)
- Majonez light (25 g)
- Słonecznik nasiona łuskane (40 g)
- Ser Feta (60 g)
Przepis na sałatkę brokułową z sosem czosnkowym krok po kroku
Brokuł podziel na mniejsze różyczki.
Umyty brokuł umyj na parze do miękkości (około 20 minut). Na początku gotowania skrop brokuł sokiem z cytryny.
Jajka ugotuj na twardo.
Duży ząbek czosnku obierz i przeciśnij przez praskę. Dodaj go do jogurtu oraz majonezu. Dopraw solą. Dodaj koperek i wymieszaj.
Pokrój cebulę czerwoną w cienkie piórka.
Umieść cebulę w misce razem z kukurydzą.
Ugotowane jajka obierz i pokrój w dużą kostkę. Dodaj do kukurydzy i cebuli wraz z brokułem.
Warzywa i jajka zalej sosem, posyp pieprzem do smaku i dobrze wymieszaj.
Na suchej patelni upraż słonecznik.
Posyp sałatkę słonecznikiem i pokruszonym serem.
-
Sałatka z brokułem
-
Sałatka z brokułami i jajkiem
-
Sałatka z brokułem i fetą
-
Sałatki z brokułami i kurczakiem
-
Sałatka z brokułem i kurczakiem
-
Sałatka z brokułem i jajkiem
-
Sałatka brokułowa z jajkiem
-
Sałatka z brokułami i kurczakiem
-
Sałatka z brokułów i makaronu
-
Sałatka makaronowa z brokułem
-
Brokuły z piekarnika
-
Sałatka z brokułem i słonecznikiem
-
Sałatka warstwowa z brokułem
-
Sałatka z brokułem i jajkiem pomidorem warstwowa
-
Sałatka z brokułem i boczkiem
-
Sałatka z brokułami i jajkiem i słonecznikiem
-
Sałatka z brokułami jajkiem i pomidorem
-
Sałatka z tortellini i brokułem
-
Sałatki z brokułami
Więcej informacji na temat sałatki brokułowej z sosem czosnkowym
Warzywa, jajka i domowy sos czosnkowy – sałatka brokułowa z sosem czosnkowym jest szybka, łatwa i pyszna. Dobra, gdy potrzebujesz zdrowego i taniego posiłku. Przepis na sałatkę brokułową z sosem czosnkowym jest pełnowartościowy i zawiera wszystko, czego potrzebujesz. Znajduje się w niej bowiem między innymi jajko, kukurydza, cebula czerwona, a także domowy sos czosnkowy. Ta pyszna sałatka jest także tania. Sprawdź, jak zrobić dietetyczną sałatkę z brokułu z sosem czosnkowym. Bardzo łatwo i szybko się ją przygotowuje.
Sałatka brokułowa z sosem czosnkowym składa się z brokułu, jajek ugotowanych na twardo, kukurydzy i cebuli czerwonej. Sos jest na bazie jogurtu naturalnego wysokobiałkowego oraz majonezu o obniżonej kaloryczności. Baza smakowa domowego sosu czosnkowego to oczywiście czosnek i koperek (oraz sól i pieprz). Jak zrobisz sałatkę brokułową z sosem czosnkowym, możesz ją zjeść od razu, ale jeszcze lepsza staje się, gdy ją schłodzisz i podasz po kilku godzinach. Do sałatki dobre są grzanki z masłem czosnkowym albo ziołowym. Prażony słonecznik warto dodać dopiero bezpośrednio przed podaniem. Zachowa to chrupkość słonecznika.
Szybka, łatwa i tania sałatka brokułowa z sosem czosnkowym jest dobra dla każdego, kto przepada za brokułem. Połączenie go z tymi składnikami daje smaczną kompozycję. Jak zrobić taką sałatkę? To łatwe i szybkie. Ugotuj na parze podzielony na mniejsze kawałki brokuł. Skrop go sokiem z cytryny (zachowasz zielony kolor brokułu). Jajka ugotuj na twardo. Jogurt wymieszaj z majonezem, czosnkiem, koperkiem, solą i pieprzem. Cebulę obierz, umyj i przekrój na pół. Pokrój ją w cieniutkie piórka. Połącz z kukurydzą. Ugotowane jajka obierz, umyj i pokrój na duże kawałki. Dodaj z ugotowanym brokułem do reszty składników i wymieszaj dokładnie z sosem. Na końcu upraż słonecznik na patelni (bez tłuszczu) i posyp sałatkę. Pokrusz także ser feta. Sałatki nie trzeba solić (wystarczy tylko sos), ponieważ ser feta jest słony. Jeśli jednak dla Ciebie sałatka nie jest wystarczająco słona, posól ją według uznania.
*Do przepisu na sałatkę brokułową z sosem czosnkowym możesz wykorzystać także brokuł mrożony. Nie ma potrzeby, by przed gotowaniem go rozmrażać.
*Przepis na sałatkę brokułową z sosem czosnkowym możesz zrobić także z brokułu gotowanego w wodzie, a nie na parze. Zdecydowanie lepszy będzie brokuł ugotowany na parze, ponieważ zachowa większą ilość witamin i minerałów.
*Domowy sos czosnkowy warto zrobić kilka godzin wcześniej, ponieważ wtedy będzie bardziej wyrazisty.
Alergeny w sałatce brokułowej z sosem czosnkowym
Lista alergenów dla sałatki brokułowej z sosem czosnkowym przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt naturalny
- Ser Feta
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- majonez light
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- majonez light
Wartości odżywcze sałatki brokułowej z sosem czosnkowym
Sałatka jest zdrowa i dietetyczna. Zawiera wszystkie potrzebne makroskładniki odżywcze: białko, tłuszcze i węglowodany. Węglowodanów jest w przepisie najmniej. Tłuszcze są w większości korzystne dla zdrowia (jaja, słonecznik). Majonez oraz fer feta będą dostarczały nasyconych kwasów tłuszczowych w największej ilości, ale nie jest to ilość taka, która wpłynie znacząco na zdrowie po spożyciu porcji sałatki. Brokuł to doskonałe źródło wielu składników mineralnych witamin, przeciwutleniaczy i kwercytyny.
Energia i białka
(430g)
Węglowodany
(430g)
Tłuszcze
(430g)
Witaminy
(430g)
Składniki mineralne
(430g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.