Sajgonki
- Papier ryżowy - około 30 sztuk arkuszy (150 g)
- Makaron ryżowy (150 g)
- Marchewka - 1 średnia sztuka (70 g)
- Cebula - 1 mała sztuka (50 g)
- Papryka czerwona - 1 średnia sztuka (220 g)
- Grzyby mun suszone - 2 garści (20 g)
- Pędy bambusa - 2 łyżki (30 g)
- Imbir korzeń - 1 łyżka (10 g)
- Czosnek - 2 ząbki (12 g)
- Mięso mielone wieprzowo-wołowe (200 g)
- Kapusta pekińska - 3 liście (150 g)
- Papryczka chili czerwona świeża - 1/2 sztuki (10 g)
- Jajko (1 szt.)
- Sos sojowy - 1 łyżka (12 ml)
- Sos rybny - 1 łyżka (12 ml)
Przepis na sajgonki krok po kroku
Do miski włóż makaron ryżowy i grzybki mun a następnie zalej wrzącą wodą. Przykryj i pozostaw na 10 minut. Makaron z grzybami odcedź na sitku i pozostaw do wystudzenia.
Obierz marchew i zetrzyj na grubych oczkach do miski. Zetrzyj również imbir i czosnek na małych oczkach.
Drobno pokrój cebulę, paprykę, papryczkę chili oraz kapustę pekińską. Przełóż do miski.
Makaron z grzybkami oraz pędy bambusa pokrój w mniejsze kawałki i przełóż do miski.
Dodaj mięso, jajko, po 1 łyżce sosu sojowego, sosu rybnego i octu ryżowego.
Do miski dodaj jajko, 1 niepełną łyżeczkę soli, 1/2 łyżeczki pieprzu i sporą szczyptę kurkumy.
Farsz dokładnie wymieszaj.
Do głębokiego talerza wlej wodę.
Namocz szybko 1 płat papieru ryżowego, przełóż na blat lub deskę do krojenia. Poczekaj chwilę aby zmiękł.
Na płat papieru połóż 1 do 1,5 łyżki farszu w zależności od wielkości papieru i dokładnie zwiń.
Zwinięte sajgonki pozostaw na 10 minut aby papier lekko wysechł.
Smaż na mocno rozgrzanym, głębokim tłuszczu aż będą złote.
Przełóż na kratkę od piekarnika, połóż pod nią ręczniki papierowe aby chłonęły tłuszcz.
Więcej informacji na temat sajgonek
Sajgonki, inaczej spring rolls, to roladki z papieru ryżowego lub cienkich i małych naleśników z farszem z warzywami i mięsem. Pochodzą one z kuchni azjatyckiej a najbardziej popularne są w Chinach oraz Wietnamie. Oba dania różnią się sposobem przyrządzenia, Chińskie przygotowane są w papierze ryżowym i równie popularną wersją jest ta niesmażona z farszem warzywnym i tak przygotowane nazywane są spring rolls. Wersja pochodząca z Wietnamu przygotowana jest w cienkich naleśnikach. Sajgonki podawane zazwyczaj są przystawka lub przekąska z dodatkiem sosu słodko-ostrego lub sosu słodko-kwaśnego.
Jak zrobić sajgonki? Farsz do sajgonek składa się z warzyw takich jak marchewka, cebula, kapusta pekińska i papryka, mielonego mięsa wieprzowego, z kurczaka lub krewetek, grzybów mun, makaronu ryżowego i przypraw. Najbardziej popularne są sajgonki z mięsem z kurczaka. Farsz należy zawinąć w papier ryżowy lub naleśniki i usmażyć. Domowe i pyszne sajgonki będą świetną przystawką lub przekąską na imprezę. A podane z dodatkiem ryżu i sałatki mogą stanowić danie główne. Idealnie będzie pasować kapusta biała lub czerwona i pekińska z dodatkiem octu ryżowego, marchewki, cebuli dymki, kiełków fasoli mung i fistaszków lub sezamu.
Przepis na sajgonki jest bardzo łatwy i prosty w przygotowaniu. Przygotowanie możesz przyspieszyć używając gotowej, mrożonej mieszanki warzyw chińskich. Podczas przyrządzania dania należy pamiętać aby sajgonki smażyć na dobrze rozgrzanym oleju, który przeznaczony jest do smażenia w wysokich temperaturach, takich jak olej ryżowy, słonecznikowy czy rzepakowy bezerukowy. Po usmażeniu sajgonki najlepiej przełożyć na kratkę, dzięki czemu pozostaną chrupiące oraz pozbędziesz się nadmiaru tłuszczu. A jak przygotować sajgonki dowiesz się z dokładnego przepisu.
Sajgonki są wyśmienitą przystawką czy przekąską jednak według mnie najsmaczniejsze są te domowe. Przygotowując w domu możesz eksperymentować ze smakami i znaleźć swoje ulubione połączenie.
Alergeny w sajgonkach
Lista alergenów dla sajgonek przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
- Sos rybny
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos sojowy
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos sojowy
Wartości odżywcze sajgonek
Energia i białka
(310g)
Węglowodany
(310g)
Tłuszcze
(310g)
Witaminy
(310g)
Składniki mineralne
(310g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.