Rzeszowiak
- Jajko (6 szt.)
- Cukier puder (100 g)
- Mąka pszenna typ 500 (130 g)
- Mąka ziemniaczana (45 g)
- Proszek do pieczenia (4 g)
- Kakao 16% (proszek) (30 g)
- Mleko 2% (700 ml)
- Masło (250 g)
- Żółtko jajka (4 szt.)
- Cukier (150 g)
- Mąka krupczatka (50 g)
- Masa makowa (250 g)
- Kawa, gotowy napar bez cukru (75 ml)
Przepis na rzeszowiaka krok po kroku
Zacznij od przygotowania biszkoptu. Białka i żółtka oddziel od siebie do osobnych miseczek.
Białka ubij na sztywną pianę. Dodaj do piany cukier i cukier waniliowy i nadal ubijaj. Wrzucaj po jednym żółtku, wciąż ubijając.
Do masy dodaj mąkę pszenną i ziemniaczaną oraz kakao, wszystko wymieszaj rózgą, tak by nie było grudek.
Blaszkę do pieczenia wyłóż papierem i wylej na nią ciasto.
Piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez 40 minut.
Do garnka wlej mleko i wsyp cukier, dodaj ekstrakt wanilii, zagotuj.
W miseczce zmieszaj żółtka i mąkę pszenną. Całość wymieszaj i wlewaj powoli do gotującego się mleka.
Budyń gotuj na małym ogniu, cały czas mieszając, aż do zgęstnienia.
Ubij mikserem masło na pianę.
Dodawaj do niego małymi porcjami budyń i ubijaj aż do połączenia.
Upieczone ciasto przekrój na pół. Oba blaty nasącz naparem kawowym, a następnie posmaruj je masą makową.
Przełóż ciasto masą budyniową.
Odstaw do schłodzenia.
-
Biszkopt
-
Biszkopty
-
Biszkopty na tort
-
Placek z truskawkami
-
Biszkopt na tort
-
Biszkopt z 4 jajek
-
Biszkopt czekoladowy
-
Ciasto biszkoptowe
-
Biszkopt z jabłkami
-
Ciasto biskup
-
Biszkopt z truskawkami
-
Biszkopt rzucany
-
Ciasto pszczółka
-
Ciasto balladyna
-
Słonecznikowiec
-
Ciasto rafaello na biszkopcie
-
Biszkopt kakaowy
-
Rolada biszkoptowa
-
Ciasto biszkoptowe
Więcej informacji na temat rzeszowiaka
Rzeszowiak to nazwa popularnego na Podkarpaciu prostego ciasta kawowego. Jest smaczne, niezwykle miękkie, a jego stworzenie zabierze nie więcej niż 20 minut. To ciasto na pewno posmakuje wszystkim miłośnikom domowych wypieków. Jest naprawdę wyjątkowy, zwłaszcza masa, która go wypełnia. Sprawdzi się na wszelkiego rodzaju uroczystości, gdyż dobrze smakuje i elegancko się prezentuje. Ten tradycyjny placek skradnie serca wszystkich domowników.
Przepis na rzeszowiaka jest niezwykle prosty, dlatego spokojnie poradzi sobie z nim nawet początkująca osoba. Do jego stworzenia potrzeba tylko kilku składników. Pieczenie tego ciasta można podzielić na dwa etapy. Pierwszy to stworzenie pysznego biszkoptu, kolejnym jest przygotowanie prostej masy budyniowej. Oprócz nich do ciasta dodaje się także masę makową, a całość nasączona jest przepyszną i bardzo aromatyczną kawą. Tak powstaje ciasto doskonałe, obok którego ciężko jest przejść obojętnie. Choć obecnie istnieje mnóstwo różnych odmian tego ciasta, to każda z nich jest równie pyszna. Warto spróbować również tej z przepisu, choć odbiega nieco od pierwowzoru, który był po prostu nieco bardzo rozbudowanym sero makowcem. W tej bardziej nowoczesnej wersji zachwyca również wspaniałym kremem na bazie budyniu i kawy. Dzięki temu skradnie serca wszystkich miłośników tego napoju. Całość jest bardzo prosta w przygotowaniu, a jej stworzenie nie zabierze więcej niż 20 minut. Najlepiej jest upiec ciasto nieco wcześniej, by później tylko ją przełożyć masami i cieszyć się ich smakiem.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić rzeszowiaka, który będzie smaczny, a przy okazji naprawdę imponujący, to ten sprawdzony przepis na pewno przypadnie ci do gustu. To doskonały pomysł na, smaczny wypiek, który jest dobry zarówno na co dzień, jak i specjalne okazje. To placek niezwykle delikatny i miękki. Ciasto wykonuje się na bazie prostego biszkoptu, który zawsze się udaje. W dodatku wszystkie składniki z łatwością można znaleźć w swoim domu. Ten domowy wypiek jest niezwykle ciekawy ze względu na dużą ilość smacznych i słodkich warstw.
Alergeny w rzeszowiaku
Lista alergenów dla rzeszowiaka przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
- Mąka krupczatka
- masa makowa
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
- Masło
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze rzeszowiaka
To słodka opcja, która zawiera sporo cukru, więc nie powinna gości w menu zbyt często.
Energia i białka
(218g)
Węglowodany
(218g)
Tłuszcze
(218g)
Witaminy
(218g)
Składniki mineralne
(218g)
-
jajka,
cukier,
mąka pszenna,
mąka ziemniaczana,
kakao,
mleko,
masło,
jajka,
cukier,
kawa,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.