Przepis na ryż ze szpinakiem krok po kroku

Składniki dla 6 porcji
Liczba porcji:
Przyprawy
sól, pieprz
To będzie niezbędne
patelnia duża

Na patelnię wlej olej i podgrzej.

Dodaj zamrożony szpinak i smaż, aż się rozdzieli.

Wsyp opłukany ryż i chwilę smaż razem.

Na patelnie wlej 5 szklanek wody. Dopraw całość solą i pieprzem.

Gotuj pod przykryciem przez 15-20 minut, aż ryż wchłonie całą wodę.

Ryż ze szpinakiem na białym talerzu
Ryż ze szpinakiem
Koszt przygotowania dania
6.19 zł
Energia w porcji
(liczba kalorii)
551 kcal
Liczba alergenów w daniu
0
75

Ryż ze szpinakiem - cechy przepisu

  • Od autora
  • Wartości odżywcze
  • Alergie
  • Koszt potrawy
Od autora

Więcej o ryżu ze szpinakiem

Ten prosty przepis na ryż ze szpinakiem to świetny pomysł na szybki i tani posiłek. Możesz podać go na obiad jako dodatek do mięs lub na kolację jako samodzielne danie.

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić ryż ze szpinakiem to już pokazuję mój sprawdzony przepis. Na patelnię wlej olej i podgrzej. Dodaj mrożony szpinak i smaż, aż się rozdzieli. Wsyp opłukany ryż i chwilę smaż razem. Na patelnie wlej 5 szklanek wody. Dopraw całość solą i pieprzem. Gotuj pod przykryciem przez 15-20 minut, aż ryż wchłonie całą wodę. Tyle wystarczy, by powstał ten prosty i smaczny ryż ze szpinakiem. Jeśli chcesz, by to danie miało dodatkowy aromat, możesz na początku liście szpinaku podsmażyć z czosnkiem przeciśniętym przez praskę.

Ryż biały to zboże uprawiane w gorącym klimacie na całym świecie. Sadzi się je na podmokłych terenach, tak by około 5 - 10 cm rośliny znajdowało się w wodzie przez cały czas.

Ryż to jedno z popularniejszych produktów zbożowych na świecie. Nic dziwnego, ponieważ jest ono bardzo bogate w witaminy z grupy B. Znaleźć w nim można również magnez i żelazo. Przede wszystkim jest to dobre źródło węglowodanów. Oprócz standardowego ryżu basmati „na obiad” spożywać go można również w formie kleiku lub popularnego w krajach azjatyckich makaronu ryżowego.

Szpinak to małe, zielone listki. Jest to nie tylko dobry dodatek do koktajli, ale również prawdziwa bomba witaminowa. W wersji świeżej lub po obróbce termicznej zawiera w sobie dużo witaminy C, a także potas czy kwas foliowy. Nic więc dziwnego, że był to ulubiony przysmak pewnego marynarza. Ta bajkowa postać miała na celu zwiększyć wśród dzieci spożywanie warzyw i tak, aż o 33% wzrosła sprzedaż szpinaku w Stanach Zjednoczonych w czasie emisji tej bajki. Można więc przypuszczać, że cel został osiągnięty. Przez wiele lat krążył mit o wielkim bogactwie szpinaku w żelazo. Niestety jego ilość nie jest aż tak dużo. Na 100 g listków przypada tylko około 3 mg żelaza. Mimo wszystko szpinak to bardzo zdrowy i smaczny składnik dań, koktajli czy ciast.

Wartości odżywcze ryżu ze szpinakiem

na 100g gotowej potrawy

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(300g)
Energia (kalorie)
183.95 kcal
551.86 kcal
Białko
5.17 g
15.50 g

Węglowodany w ryżu ze szpinakiem

Na 100g
Na porcję
(300g)
Węglowodany
39.43 g
118.30 g
Węglowodany przyswajalne
37.66 g
112.97 g
Błonnik (nieprzyswajalne)
1.78 g
5.33 g

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(300g)
Tłuszcz
1.04 g
3.13 g
Tłuszcze nasycone
0.88 g
2.63 g
Tłuszcze nienasycone
0.17 g
0.50 g

Składniki mineralne w przepisie na ryż ze szpinakiem

Na 100g
Na porcję
(300g)
Sód
41.74 mg
125.23 mg
Potas
219.24 mg
657.72 mg
Wapń
71.50 mg
214.51 mg
Żelazo
1.11 mg
3.33 mg
Szacunkowy indeks glikemiczny ryżu ze szpinakiem 75
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w ryżu ze szpinakiem

Lista alergenów dla ryżu ze szpinakiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na ryż ze szpinakiem

Cena przygotowania ryżu ze szpinakiem

Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Ryż biały
350 g
3.00
Za 400.0 g
Liczba opakowań 1
2.62
Za 350 g
Szpinak mrożony
400 g
4.00
Za 450.0 g
Liczba opakowań 1
3.56
Za 400 g
Olej rzepakowy
1 ml
7.00
Za 1000.0 ml
Liczba opakowań 1
0.01
Za 1 ml
Koszt składników
14.00
Jak oceniasz przepis na ryż ze szpinakiem
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 96.0% osób