Ryż ze szpinakiem
- Ryż biały (350 g)
- Szpinak mrożony (400 g)
- Olej rzepakowy (10 ml)
Przepis na ryż ze szpinakiem krok po kroku
Na patelnię wlej olej i podgrzej.
Dodaj zamrożony szpinak i smaż, aż się rozdzieli.
Wsyp opłukany ryż i chwilę smaż razem.
Na patelnie wlej 5 szklanek wody. Dopraw całość solą i pieprzem.
Gotuj pod przykryciem przez 15-20 minut, aż ryż wchłonie całą wodę.
Więcej informacji na temat ryżu ze szpinakiem
Ten prosty przepis na ryż ze szpinakiem to świetny pomysł na szybki i tani posiłek. Możesz podać go na obiad jako dodatek do mięs lub na kolację jako samodzielne danie.
Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić ryż ze szpinakiem to już pokazuję mój sprawdzony przepis. Na patelnię wlej olej i podgrzej. Dodaj mrożony szpinak i smaż, aż się rozdzieli. Wsyp opłukany ryż i chwilę smaż razem. Na patelnie wlej 5 szklanek wody. Dopraw całość solą i pieprzem. Gotuj pod przykryciem przez 15-20 minut, aż ryż wchłonie całą wodę. Tyle wystarczy, by powstał ten prosty i smaczny ryż ze szpinakiem. Jeśli chcesz, by to danie miało dodatkowy aromat, możesz na początku liście szpinaku podsmażyć z czosnkiem przeciśniętym przez praskę.
Ryż biały to zboże uprawiane w gorącym klimacie na całym świecie. Sadzi się je na podmokłych terenach, tak by około 5 - 10 cm rośliny znajdowało się w wodzie przez cały czas.
Ryż to jedno z popularniejszych produktów zbożowych na świecie. Nic dziwnego, ponieważ jest ono bardzo bogate w witaminy z grupy B. Znaleźć w nim można również magnez i żelazo. Przede wszystkim jest to dobre źródło węglowodanów. Oprócz standardowego ryżu basmati „na obiad” spożywać go można również w formie kleiku lub popularnego w krajach azjatyckich makaronu ryżowego.
Szpinak to małe, zielone listki. Jest to nie tylko dobry dodatek do koktajli, ale również prawdziwa bomba witaminowa. W wersji świeżej lub po obróbce termicznej zawiera w sobie dużo witaminy C, a także potas czy kwas foliowy. Nic więc dziwnego, że był to ulubiony przysmak pewnego marynarza. Ta bajkowa postać miała na celu zwiększyć wśród dzieci spożywanie warzyw i tak, aż o 33% wzrosła sprzedaż szpinaku w Stanach Zjednoczonych w czasie emisji tej bajki. Można więc przypuszczać, że cel został osiągnięty. Przez wiele lat krążył mit o wielkim bogactwie szpinaku w żelazo. Niestety jego ilość nie jest aż tak dużo. Na 100 g listków przypada tylko około 3 mg żelaza. Mimo wszystko szpinak to bardzo zdrowy i smaczny składnik dań, koktajli czy ciast.
Alergeny w ryżu ze szpinakiem
Lista alergenów dla ryżu ze szpinakiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na ryż ze szpinakiem
Wartości odżywcze ryżu ze szpinakiem
Ryż ze szpinakiem to świetny sposób na wzbogacenie diety w witaminy i składniki mineralne.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.