Ryż zapiekany z jabłkami
- Ryż biały - 1 woreczek (100 g)
- Jabłko - 1 sztuka (170 g)
- Jogurt naturalny - 1 opakowanie (150 ml)
- Rodzynki - garść (30 g)
Przepis na ryż zapiekany z jabłkami krok po kroku
Ryż ugotuj według instrukcji na opakowaniu.
Jabłko zetrzyj na tarce.
Jabłko wyłóż na patelnię, dodaj cynamon, rodzynki i podsmażaj na średnim ogniu, aż lekko zmiękknie.
Ugotowany ryż wyłóż do naczynia żaroodpornego, przykryj jabłkami, dodaj cynamon.
Przykryj folią aluminiową i piecz ok. 20 minut w 180 stopniach.
Podawaj z jogurtem.
Więcej informacji na temat ryżu zapiekanego z jabłkami
Ryż zapiekany z jabłkami to danie znane większości z nas z dzieciństwa. Przygotowywały go niejedna mama i babcia, sprawdzał się na każdą okazję - zarówno na śniadanie, obiad, kolację jak i podwieczorek. Jeśli nie wiesz jak zrobić ryż zapiekany z jabłkami i z cynamonem gwarantujemy, że jest to danie z którym poradzisz sobie bez problemu. Do jego przygotowania potrzebujesz jedynie ryżu, świeżych jabłek, cynamonu oraz opcjonalnie rodzynek. Tradycyjnie, przepis na ryż zapiekany z jabłkami obejmował także śmietanę oraz cukier, są to jednak produkty bardzo kaloryczne i takie, które warto ograniczać. Dlatego śmietanę warto zamienić na jogurt naturalny, a cukier zastąpić naturalnym słodzikiem, na przykład ksyliotolem lub erytrytolem. W takiej postaci ryż z jabłkami będzie daniem lekkostrawnym, niskokalorycznym i zdecydowanie bardziej odpowiednim dla większej ilości osób. Jak się robi ryż zapiekany z jabłkami w piekarniku? Ryż wystarczy ugotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu, najlepiej al.dente - wtedy będzie miał niższy indeks glikemiczny, niż jeśli będzie bardzo miękki i rozgotowany. Jabłka należy pokroić w drobną kostkę lub zetrzeć na tarce o grubych oczkach (najlepiej ze skórką) i chwilę podsmażać na patelni z dodatkiem cynamonu oraz opcjonalnie rodzynek i/lub drobno posiekanych orzechów. Następnie ryż wystarczy przełożyć do żaroodpornego naczynia, przykryć jabłkami, dodać cynamon i zapiekać pod przykryciem ok. 20-25 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Po tym czasie ryż jest gotowy do podania z jogurtem. Ryż zapiekany z jabłkami to świetny pomysł na śniadanie, kolację lub podwieczorek na słodko, ale okazjonalnie sprawdzi się również jako szybki, prosty obiad dla całej rodziny. Dzięki dodatkowi cynamonu ma pyszny, lekko korzenny, szarlotkowy smak. Ryż z jabłkami można potraktować również jako danie na wynos, do pracy czy do szkoły. Aby dodatkowo wzbogacić jego smak do jogurtu naturalnego można dodać odrobinę ziarenek wanilii lub waniliowego aromatu, a część cynamonu zastąpić mieszanką przypraw do piernika.
Alergeny w ryżu zapiekanym z jabłkami
Lista alergenów dla ryżu zapiekanego z jabłkami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt naturalny
Wartości odżywcze ryżu zapiekanego z jabłkami
Biały ryż ma wysoki indeks glikemiczny, dlatego w dużych ilościach posiłek nie będzie wskazany dla osób z cukrzycą czy insulinoopornością.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Witaminy
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.