Ryż z pieczarkami
- Ryż biały (100 g)
- Pieczarki (100 g)
- Cebula (100 g)
- Olej rzepakowy (10 ml)
Przepis na ryż z pieczarkami krok po kroku
Ryż ugotuj z dodatkiem soli według instrukcji na opakowaniu.
Pieczarki oczyść i pokrój w niedużą kostkę.
Cebulę obierz i drobno posiekaj.
Na patelni rozgrzej olej i podsmaż na nim pieczarki, aż wyparuje z nich woda.
Następnie dodaj cebulą i smaż razem, aż cebula zrobi się miękka.
Dopraw do smaku solą i pieprzem.
Ryż przełóż do miski. Dodaj zawartość patelni i dokładnie wymieszaj.
Więcej informacji na temat ryżu z pieczarkami
Przepis na ryż z pieczarkami to świetny pomysł na szybki i tani posiłek. Możesz podać go na obiad jako dodatek do mięs lub na kolację jako samodzielne danie.
Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić ryż z pieczarkami to już pokazuję mój sprawdzony przepis. Ryż ugotuj z dodatkiem soli według instrukcji na opakowaniu. Pieczarki oczyść i pokrój w niedużą kostkę. Cebulę obierz i drobno posiekaj. Na patelni rozgrzej olej i podsmaż na nim pieczarki, aż wyparuje z nich woda. Następnie dodaj cebulą i smaż razem, aż cebula zrobi się miękka. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Ryż przełóż do miski. Dodaj zawartość patelni i dokładnie wymieszaj. Tyle wystarczy, by powstał ten prosty i smaczny ryż z pieczarkami.
Ryż biały to zboże uprawiane w gorącym klimacie na całym świecie. Sadzi się je na podmokłych terenach, tak by około 5 - 10 cm rośliny znajdowało się w wodzie przez cały czas.
Ryż to jedno z popularniejszych produktów zbożowych na świecie. Nic dziwnego, ponieważ jest ono bardzo bogate w witaminy z grupy B. Znaleźć w nim można również magnez i żelazo. Przede wszystkim jest to dobre źródło węglowodanów. Oprócz standardowego ryżu basmati „na obiad” spożywać go można również w formie kleiku lub popularnego w krajach azjatyckich makaronu ryżowego.
Pieczarki są najbardziej rozpowszechnionymi grzybami na świecie. Występują w prawie każdej regionalnej kuchni dookoła globu. Choć wydaje się, że te małe, białe grzybki nie dają nic poza smakiem, to w tym miejscu można być mocno zaskoczonym. Okazuje się, że to świetne źródło witaminy D! Witamina ta występuję w formie witaminy D2, która w naszym organizmie przekształcana jest do aktywnej formy witaminy D. Zawierają też witaminy z grupy B, w tym niacynę, ryboflawinę czy tiaminę. Ta grupa witamin wspiera funkcjonowanie mózgu czy tworzenie czerwonych krwinek. Dodatkowo można w nich znaleźć selen, kwas foliowy, wapń, magnez czy cynk. Zaliczane są do produktów niskokalorycznych, bo mają tylko 22 kcal w 100 g produktu.
Alergeny w ryżu z pieczarkami
Lista alergenów dla ryżu z pieczarkami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na ryż z pieczarkami
Wartości odżywcze ryżu z pieczarkami
Pieczarki to świetne źródło witaminy D.
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Witaminy
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.