Ryż z kurkumą
- Ryż biały (100 g)
Przepis na ryż z kurkumą krok po kroku
Zagotuj 600 ml wody z 2 łyżeczkami kurkumy i 0,5 łyżeczki pieprzu i soli.
Do gotującej się wody wsyp ryż i gotuj, na wolnym ogniu około 15 minut.
Po tym czasie wyłącz kuchenkę i zostaw ryż pod przykryciem jeszcze na 10 minut.
-
Guacamole
-
Pasta z awokado
-
Sałatka na grilla
-
Sałatka z cukinii
-
Placki z dyni
-
Sałatki z makaronem ryżowym
-
Filet z kurczaka
-
Sałatka z ananasem
-
Krem z cukinii
-
Makaron z cukinią
-
Ceviche
-
Deser chia
-
Sałatka z kurczaka i ananasem
-
Sałatka z tuńczykiem i ryżem
-
Zapiekanka gyros
-
Bigos z cukinii
-
Pałki z kurczaka
-
Sałatka z kuskusem
-
Zdrowa kolacja
Więcej informacji na temat ryżu z kurkumą
Ryż z kurkumą to świetny dodatek do obiadu. Dzięki kurkumie ryż stanie się intensywnie żółty i urozmaici obiad. Często taki żółty ryż jest po ugotowaniu dodatkowo smażony z warzywami i mięsem lub tofu. Zaletą tego dodatku jest szybkość przygotowania oraz fakt, że przepis na ryż z kurkumą jest banalnie prosty.
Kurkuma to nie tylko świetny barwnik, ale też bardzo zdrowa przyprawa. Kurkuma głównie kojarzy się z Indiami i innymi krajami azjatyckimi. Jest uzyskiwana z kłącza ostryżu długiego. Ma ona także wiele prozdrowotnych właściwości. Zawarte są w niej głównie związki polifenolowe zwane kurkuminami, za najbardziej cenny związek uważa się kurkuminę. Wykazuje ona działanie antyoksydacyjne, przeciwwirusowe, antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, a także przeciwnowotworowe. Żeby organizm dobrze funkcjonował, należy zachować równowagę między powstawaniem reaktywnych form tlenu a ich usuwaniem. Przewlekły stres oksydacyjny, czyli brak tej równowagi, jest powodem wielu chorób, a także jedna z teorii starzenia opiera się właśnie na kumulacji reaktywnych form tlenu, które powodują uszkodzenia komórek i dlatego się starzejemy. Kurkumina jako antyoksydant odpowiada właśnie za usuwanie szkodliwych dla nas reaktywnych form tlenu. Jej wchłanialność niestety nie jest najlepsza, ale można ją poprawić, dodając do dań z kurkumą także pieprz. Dla lepszego zdrowia warto ją spożywać codziennie. Można ją dodać do zup, kaszy czy ryżu, a także do mięs, sosów itp.
Przejdźmy do tego, jak zrobić ryż z kurkumą. Gotowanie ryżu z kurkumą praktycznie niczym się nie różni od gotowania samego ryżu. Zaczynamy od zagotowania wody na ryż. Jeżeli zastanawiasz się, kiedy dodać kurkumę do ryżu to właśnie teraz, do wody. Wodę gotujemy z przyprawami, czyli kurkumą, pieprzem i solą. To ile wspyać kurkumy do ryżu zależy od tego, jak intensywny żółty kolor chcesz uzyskać i jak dużo masz ryżu. Ja wsypuję około 1 łyżeczki na 50 g suchego ryżu. W takiej wodzie z kurkumą gotujemy ryż tak jak zwykle. Najlepiej robić to bez woreczka, żeby przyprawy wsiąknęły w cały ryż.
Taki ryż na pewno urozmaici swoim żółtym kolorem każdy obiad.
Alergeny w ryżu z kurkumą
Lista alergenów dla ryżu z kurkumą przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na ryż z kurkumą
Wartości odżywcze ryżu z kurkumą
Biały ryż jest produktem o wysokim indeksie glikemicznym, dlatego najlepiej go zamienić na ryż basmati, brązowy lub dziki.
Energia i białka
(125g)
Węglowodany
(125g)
Tłuszcze
(125g)
Witaminy
(125g)
Składniki mineralne
(125g)
-
ryż,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.