Ryż z jabłkami
- Ryż biały (200 g)
- Jabłko - 4 sztuki (950 g)
- Oliwa z oliwek - do posmarowania naczynia żaroodpornego (5 ml)
Przepis na ryż z jabłkami krok po kroku
Ugotuj ryż.
Jabłka obierz i pokrój w kostkę.
Naczynie żaroodporne posmaruj oliwą z oliwek.
Rozgrzej piekarnik do 180 C.
Na dno naczynia żaroodpornego wyłóż połowę ryżu, na to kawałki jabłka, cynamon, ryż i ponownie warstwa jabłek z cynamonem.
Piecz pod przykryciem w 180 C przez około 15 minut.
Po wyłączeniu piekarnika zostaw ryż z jabłkami na dodatkowe 15 minut w ciepłym piekarniku.
Więcej informacji na temat ryżu z jabłkami
Ryż z jabłkami to danie, które pamiętam z dzieciństwa i chętnie do niego wracam. Jest to jedno z moich ulubionych dań dla dzieci, które jadłam w domu rodzinnym. Najczęściej przygotowywała go moja babcia. Jeżeli użyjesz słodkich jabłek, to uzyskasz naturalnie słodkie dani i nie będziesz musiała już go dosładzać. Jest to bardzo prosty przepis, lecz wymaga trochę czasu. Zaczynamy od ugotowania ryżu na wodzie. Gdy ryż się gotuje, możemy obrać i pokroić jabłka. Po pokrojeniu od razu skrapiamy je sokiem z cytryny, aby nie ściemniały. W międzyczasie możemy też rozgrzać piekarnik do 180 stopni Celsjusza. Gdy ryż jest ugotowany, szykujemy naczynie żaroodporne. Wystarczy posmarować je delikatnie oliwą z oliwek, olejem lub masłem, zależnie od tego, co masz w domu. Teraz wykładamy część ryżu tak, żeby przykryć dno. Następnie dodajemy jabłka do ryżu, posypujemy cynamonem i wykładamy resztę ryżu. Wierzch można dodatkowo przykryć jabłkami z cynamonem i folią aluminiową, żeby ryż nie wyschnął. Całość wkładamy do piekarnika. To ile piec ryż z jabłkami w piekarniku zależy od tego, ile robisz porcji i tego, na jak duże kawałki pokroiłaś jabłko. Średnio wystarczy około 15-20 minut. Żeby jabłko było jeszcze bardziej miękkie najlepiej po wyłączeniu piekarnika zostawić ryż na dodatkowe 15 minut. Po tym czasie możesz już podawać ryż. Zależnie od tego, jak słodkie miałaś jabłka ryż może być idealnie słodki lub wymagać odrobiny słodzika, lub cukru. Najlepiej podawać go ze źródłem białka, czyli np. twarogiem, serkiem wiejskim lub jogurtem białkowym. W ten sposób uzyskujemy zbilansowany posiłek. Taki ryż jest dobrym pomysłem dla osób z biegunką, ponieważ zarówno ryż, jak i obrane i uduszone jabłko działają zapierająco. Jeżeli chcesz jednak więcej błonnika w swoim posiłku, to dodaj świeże owoce jagodowe, a biały ryż zamień na kaszę lub brązowy ryż. Jak widzisz, przepis na ryż z jabłkami jest bardzo prosty, a do tego to pyszny pomysł na śniadanie. Jest to idealna propozycja dla fanów jabłek i cynamonu. Dokładny przepis jak zrobić ryż z jabłkami znajdziesz powyżej.
Alergeny w ryżu z jabłkami
Lista alergenów dla ryżu z jabłkami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na ryż z jabłkami
Wartości odżywcze ryżu z jabłkami
Ryż z jabłkami mogą jeść osoby na diecie bezglutenowej oraz wegańskiej
Energia i białka
(385g)
Węglowodany
(385g)
Tłuszcze
(385g)
Witaminy
(385g)
Składniki mineralne
(385g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.