Przepis na ryż smażony z curry krok po kroku

Składniki dla 4 porcji
Liczba porcji:
Przyprawy
sól, curry
To będzie niezbędne
garnek, patelnia

Ryż ugotuj wg instrukcji na opakowaniu.

Na maśle zeszklij drobno pokrojoną cebulę z 1/2 łyżeczki soli.

Odcedź ugotowany ryż.

Ryż dodaj na patelnię wraz z łyżką curry.

Całość smaż na dużym ogniu maksymalnie 2 minuty (do zarumienienia). Nie smaż długo, bo ryż będzie twardy.

Ryż smażony z curry
Ryż smażony z curry
Koszt przygotowania dania
4.05 zł
Energia w porcji
(liczba kalorii)
270 kcal
Liczba alergenów w daniu
1
57

Ryż smażony z curry - cechy przepisu

Kuchnia:
Sposób przyrządzenia:
Przepis odpowiedni na:
  • Od autora
  • Wartości odżywcze
  • Alergie
  • Koszt potrawy
Od autora

Więcej o ryżu smażonym z curry

Najlepszy, prosty przepis na pyszny ryż smażony z curry. To świetny dodatek do obiadu. Ma bardzo maślany smak, a jego przygotowanie zajmie chwilę. Przepis na ryż smażony z curry jest niezwykle szybki. Z tym prostym przepisem uzyskasz dobry pomysł na smaczny i łatwy ryż. Sprawdź jak zrobić ryż smażony z curry. Jest to łatwe i szybkie, a ryż smażony z curry wychodzi najlepszy. Jeśli brakuje Ci pomysłu na coś smacznego na obiad, przygotuj ryż smażony z curry. Jestem przekonana, że bardzo go polubisz.

Ryż smażony z curry pochodzi z kuchni azjatyckiej. Szybki i łatwy przepis na ryż smażony z curry to tylko kilka składników. Zalicza się do nich ryż basmati, duża ilość masła, cebula, sól oraz spora ilość curry. Pysznie pachnie i smakuje masłem oraz curry – cudownie to pasuje do siebie. Na obiad taki ryż sprawdzi się bardzo dobrze, ponieważ jego zastosowanie jest szerokie.

Jak zrobić ryż smażony z curry? Bardzo prosty przepis należy zacząć od ugotowania ryżu. W czasie gotowania ryżu obierz i pokrój drobno cebulę. Ją należy podsmażyć na maśle z solą. Gdy ryż jest już ugotowany, dodaj go na patelnię i smaż maksymalnie 2 minuty na dużym ogniu. To wszystko.

Warto wiedzieć, że nie należy zbyt długo smażyć ryżu. Jeśli będzie smażony za długo, stanie się on twardy. Najlepiej jest, gdy będzie zarumieniony, ale przy tym miękki.

Jak zrobisz ryż smażony z curry, będzie pyszny jako dodatek do wielu potraw. To świetny pomysł na zamiennik ziemniaków do kotleta panierowanego i mielonego. Smaczny jest w połączeniu z mięsem grillowanym lub pieczonym. Zamiast mięsa można użyć rybę lub tofu. Klasycznie, dobry jest w wersji z ananasem i/lub kurczakiem. Można go też połączyć z różnymi warzywami.

*Do przepisu na ryż z curry użyj takiej ilości przypraw, by danie było dla Ciebie najlepsze.

*Jeżeli chcesz otrzymać wegańską wersję, masło zamień na wegański odpowiednik, albo użyj oleju roślinnego.

Zalecenia mówią, by nie gotować ryżu w woreczkach. Dlaczego? W woreczkach, w których umieszczony jest ryż, znajduje się szkodliwy dla zdrowia Bisfenol A. Niestety on pod wpływem wysokiej temperatury uwalnia się do potrawy. Jego spożywanie źle wpływa na zdrowie – zdecydowanie nie warto narażać się na - między innymi - zaburzenia hormonalne czy choroby nowotworowe.

Jak zatem dobrze ugotować ryż? Najlepszy sposób na idealne ugotowanie ryżu to zastosowanie prostej proporcji. Na 1 szklankę ryżu należy dodać 1,5 szklanki wody (maksymalnie do 2 szklanek wody). Dzięki takim proporcjom ryż wchłonie całą wodę i nie będzie konieczności odcedzać go z wody.

Wartości odżywcze ryżu smażonego z curry

na 100g gotowej potrawy

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(87g)
Energia (kalorie)
310.43 kcal
270.07 kcal
Białko
4.15 g
3.61 g

Węglowodany w ryżu smażonym z curry

Na 100g
Na porcję
(87g)
Węglowodany
47.25 g
41.11 g
Błonnik (nieprzyswajalne)
1.86 g
1.62 g

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(87g)
Tłuszcz
11.96 g
10.40 g
Tłuszcze nasycone
7.95 g
6.91 g
Tłuszcze nienasycone
4.01 g
3.49 g

Składniki mineralne w przepisie na ryż smażony z curry

Na 100g
Na porcję
(87g)
Sód
7.29 mg
6.34 mg
Szacunkowy indeks glikemiczny ryżu smażonego z curry 57
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w ryżu smażonym z curry

Lista alergenów dla ryżu smażonego z curry przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
    • Masło

Cena przygotowania ryżu smażonego z curry

Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Ryż basmati
200 g
2 woreczki
5.00
Za 400.0 g
Liczba opakowań 1
2.50
Za 200 g
Masło
50 g
5.00
Za 200.0 g
Liczba opakowań 1
1.25
Za 50 g
Cebula
100 g
1 sztuka
3.00
Za 1000.0 g
Liczba opakowań 1
0.30
Za 100 g
Koszt składników
13.00
Jak oceniasz przepis na ryż smażony z curry
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 0.0% osób