Ryba po grecku z suszonymi pomidorami
- Dorsz filet (750 g)
- Mąka pszenna typ 550 (50 g)
- Jajko - 3 szt (3 szt.)
- Olej rzepakowy (10 ml)
- Marchewka (1500 g)
- Pietruszka (100 g)
- Seler korzeniowy (70 g)
- Cebula (300 g)
- Por (140 g)
- Bulion drobiowy (125 g)
- Przecier pomidorowy z solą (150 g)
- Suszone pomidory (100 g)
Przepis na rybę po grecku z suszonymi pomidorami krok po kroku
Przygotuj wodę lub bulion, by były gorące.
Obrane i umyte warzywa zetrzyj na tarce o grubych oczkach, pora pokrój w półplastry. Obraną cebulę pokrój w większą kostkę.
Na sporą patelnię dodaj łyżeczkę oleju. Smaż przez 5 minut cebulę oraz pokrojone w paski suszone pomidory. Dodaj przygotowane wcześniej warzywa. Podsmaż całość około 10 minut, dodaj liść laurowy (3 sztuki) oraz ziele angielskie (5 szt).
Dodaj gorącą wodę lub bulion. Gotuj wszystko kolejne 10 minut, przykryj przykrywką. Po tym czasie dodaj przecier pomidorowy i wszystkie przyprawy. Ponownie gotuj jeszcze 10 minut lub aż do momentu gdy będą miękkie.
W tym czasie nagrzej piekarnik do 180 st. C.
Rybę wypłukaj i pokrój w nieduże paski o szerokości 4 cm.
W misce połącz jajka z mąką, solą i pieprzem. Gdyby ciasto było zbyt gęste dodaj trochę wody, jeśli za rzadkie – dodaj mąkę.
Kawałki ryby obtocz w powstałej masie i układaj na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Piecz rybę około 20 minut.
Połowę warzyw wyłóż na dno naczynia żaroodpornego, następnie wyłóż rybę i przykryj resztą warzyw. Piecz około 10 minut w 180 st. C.
-
Bigos staropolski
-
Sernik
-
Pierogi ruskie
-
Sałatka jarzynowa
-
Śledzie pod pierzynką
-
Gołąbki
-
Sernik z brzoskwiniami
-
Pierogi leniwe
-
Gołąbki bez zawijania
-
Pierogi z kapustą i grzybami
-
Kutia
-
Pierogi z mięsem
-
Pierożki z mięsem
-
Makowiec
-
Krokiety
-
Sernik z wiaderka
-
Krokiety z pieczarkami
-
Seromakowiec
-
Potrawy na wigilię
Więcej informacji na temat ryby po grecku z suszonymi pomidorami
Przepis na tę odmianę ryby po grecku jest podobny do tradycyjnej wersji, ale dzięki dodatkowi suszonych pomidorów cała potrawa nabiera charakterystycznego smaku. Świetnie komponuje się w tej potrawie dodatek cynamonu. Najlepsze będą suszone pomidory w oleju, ponieważ olej, w którym znajdują się pomidory użyty do smażenia potrawy nada przepyszny aromat i sprawi, że danie będzie miało fajny, wyrazisty smak.
Rybę panieruje się w cieście a’la naleśnikowym, co jest kolejnym urozmaiceniem, które ma wpływ na to jaki smak będzie miała potrawa. Tak jak wersja tradycyjna – ta wersja również pasuje do świeżego pieczywa, tostów, bagietki jak również produktów zbożowych czyli makarony, kaszy, ryżu oraz ziemniaków.
Alergeny w rybie po grecku z suszonymi pomidorami
Lista alergenów dla Ryby po grecku z suszonymi pomidorami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Dorsz filet
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
- Bulion drobiowy
Wartości odżywcze ryby po grecku z suszonymi pomidorami
Energia i białka
(410g)
Węglowodany
(410g)
Tłuszcze
(410g)
Witaminy
(410g)
Składniki mineralne
(410g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.