Rumsztyk wieprzowy
- Łopatka wieprzowa (800 g)
- Cebula - 4 duże sztuki (400 g)
- Jajko (2 szt.)
- Masło klarowane (120 g)
Przepis na rumsztyk wieprzowy krok po kroku
Mięso posiekaj drobno, dodaj jajko, wodę, dopraw solą i pieprzem i wyrób, aż masa nabierze plastycznej konsystencji.
Cebulę obierz z łupiny i posiekaj drobno, zeszklij na rozgrzanym maśle klarowanym i dodaj do masy mięsnej, wymieszaj.
Formuj kotlety, zwilż ręce wodą - aby kotlety nie kleiły się do rąk.
Smaż kotlety na rozgrzanym maśle klarowanym, aż będą rumiane z obu stron.
Obierz resztę cebul i posiekaj w pióra.
Cebulę usmaż na maśle klarowanym, dodaj łyżeczkę cukru, aby lepiej się skarmelizowała.
Kotlet podawaj na talerzu z cebulką na wierzchu.
Więcej informacji na temat rumsztyka wieprzowego
Pyszny rumsztyk wieprzowy to doskonała propozycja na obiad dla całej rodziny. Siekany kotlet z cebulką to świetny pomysł na wykorzystanie pozostałych kawałków mięsa. Przepis na rumsztyk wieprzowy jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby go przygotować. Do zrobienia siekanego kotleta potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: łopatka wieprzowa, cebula, jajko, sól, pieprz, tymianek, masło klarowane.
Jak zrobić rumsztyk wieprzowy? Mięso posiekaj drobno, dodaj jajko, wodę, dopraw solą i pieprzem, wyrób, aż masa nabierze plastycznej konsystencji. Cebulę obierz z łupiny i posiekaj drobno, zeszklij na rozgrzanym maśle klarowanym i dodaj do masy mięsnej, wymieszaj. Formuj kotlety, zwilż ręce wodą, aby kotlety nie kleiły się do rąk. Smaż kotlety na rozgrzanym maśle klarowanym, aż będą rumiane z obu stron. W między czasie obierz resztę cebul i posiekaj w pióra. Cebulę usmaż na patelni, na której smażyły się kotlety. Dodaj do niej łyżeczkę cukru aby lepiej się skarmelizowała. Kotlet podawaj na talerzu z cebulką na wierzchu.
Mięso wieprzowe z łopatki jest źródłem pełnowartościowego białka zwierzęcego. Zawiera witaminy i minerały takie jak fosfor, cynk, magnez i żelazo. Żelazo jest składnikiem mineralnym niezbędnym do prawidłowego transportu tlenu przez erytrocyty do komórek naszego ciała. Niedobory żelaza prowadzą do anemii. Anemia powoduje, że nasz organizm jest permanentnie niedotleniony, zwalniają procesy metaboliczne. Dlatego tak ważna jest jego prawidłowa podaż w naszej diecie. Mięso wieprzowe zawiera spore ilości tłuszczu staraj się wybierać kawałki z mniejszą jego zawartością, jeśli chcesz zmniejszyć kaloryczność potraw. Cebula jest dobrym źródłem składników bakteriobójczych. Świetnie podkreśla także smak potraw, jest bardzo popularnym dodatkiem, możemy ją znaleźć w recepturze prawie każdej potrawy.
Podsumowując sprawdzony przepis na pyszny siekany kotlet jest dobry na imprezy rodzinne. Rumsztyk możesz przygotować także z mięsa mielonego. Kotlet z cebulką świetnie sprawdza się podany z pieczywem lub gotowanymi na parze warzywami.
Alergeny w rumsztyku wieprzowym
Lista alergenów dla rumsztyka wieprzowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło klarowane
Wartości odżywcze rumsztyka wieprzowego
Rumsztyk wieprzowy to danie zawierające dużą ilość białka zwierzęcego. Białko zwierzęce jest białkiem pełnowartościowym. Mięso wieprzowe zawiera jednak sporo tłuszczu, jeśli chcesz zmniejszyć kaloryczność wybieraj chudsze kawałki mięsa.
Energia i białka
(225g)
Węglowodany
(225g)
Tłuszcze
(225g)
Witaminy
(225g)
Składniki mineralne
(225g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.