Rosołek dla niemowlaka
- Piersi kurczaka bez skóry (50 g)
- Marchewka - 1 sztuka (80 g)
- Pietruszka - 1 sztuka (80 g)
- Seler korzeniowy (40 g)
- Oliwa z oliwek - 1 łyżka (5 ml)
Przepis na rosołek dla niemowlaka krok po kroku
Warzywa obierz i pokrój w plasterki.
Włóż do garnka wszystkie składniki i zalej około 1,5 szklanki wody.
Gotuj wszystko na wolnym ogniu około 30-40 minut.
-
Rosół z kury
-
Rosół z kaczki
-
Consomme
-
Wywar warzywny
-
Rosół wołowy
-
Rosół z perliczki
-
Rosół z królika
-
Rosół z indyka
-
Rosół z kurczaka
-
Rosół z gęsi
-
Rosół wegetariański
-
Rosół z kołdunami
-
Rosół z bażanta
-
Wegański rosół
-
Rosół wołowo drobiowy
-
Lane kluski na rosole
-
Rosół z gołębia
-
Rosół na skrzydełkach
-
Rosół
Więcej informacji na temat rosołku dla niemowlaka
Niemowlę to dziecko od ukończenia 4 tygodnia życia do ukończenia 12 miesiąca życia. W tym czasie w diecie dziecka następuje wiele zmian. Przez pierwsze 6 miesięcy mleko matki jest jedynym pokarmem takiego dziecka. Średnio od 6 miesiąca życia rozpoczyna się rozszerzanie diety, wprowadzając nowe produkty. Zwykle są to na początku gotowane warzywa, mięso, kaszki itp. Rozszerzając dietę, produkty należy podawać pojedynczo, żeby móc zaobserwować jakieś zmiany u dziecka, które mogą wskazywać na nietolerancje. Składnikiem rosołów zwykle jest seler, który jest częstym alergenem pokarmowym, więc lepiej upewnić się na małej jego porcji, że wszystko jest w porządku. Dlatego, zanim podasz rosołek dla niemowlaka, zacznij od wprowadzenia pojedynczo, niewielkich ilości poszczególnych składników. Wypróbuj pojedynczo gotowane warzywa i mięso, a jeśli nie będzie żadnych podejrzanych reakcji, jak wysypka, ból brzucha, rozdrażnienie itp., możesz podawać dziecku zupę. Początkowo produkty można zblendować, a im starsze dziecko, tym mniej rozdrobnione produkty, które będą stymulowały żucie. To jak ugotować rosół dla niemowlaka jest trochę inne niż dla dorosłej osoby. Dla dziecka, szczególnie 7 miesięcznego, staramy się unikać dodawania dużej ilości przypraw, a szczególnie unikamy solenia. Dlatego przepis na rosół dla niemowlaka nie ma podanych przypraw. Można dodać odrobinę pieprzu, czy ziół. Zupę, zamiast podawać jako czysty wywar lepiej wzbogacić w warzywa i mięso, dzięki czemu będzie bardziej wartościowy. Można zblendować warzywa i mięso, na którym gotowała się zupa lub drobno pokroić, czy też rozetrzeć lekko widelcem. Sam wywar będzie dostarczał mniej energii, witamin i innych składników odżywczych, dlatego lepszym wyborem będzie podawanie go razem z dodatkami. Można też wzbogacić rosół w drobną kaszkę. W temacie tego, jak ugotować rosół dla dziecka, ważny jest także dodatek kopru włoskiego. Ze względu na niewystarczające dane na temat bezpieczeństwa kopru, zalecane jest, aby wstrzymać się z jego podawaniem do ukończenia przez dziecko 4 roku życia.
Alergeny w rosołku dla niemowlaka
Lista alergenów dla rosołku dla niemowlaka przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
Wartości odżywcze rosołku dla niemowlaka
Rosołek najlepiej podawać razem z warzywami i mięsem, na którym się gotował.
Energia i białka
(157g)
Węglowodany
(157g)
Tłuszcze
(157g)
Witaminy
(157g)
Składniki mineralne
(157g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.