Rosół z perliczki
- Perliczka - 1 szt (1500 g)
- Cebula - 1 szt (100 g)
- Marchewka - 2 szt (90 g)
- Pietruszka - 1 szt (80 g)
- Seler korzeniowy - 1 gruby plaster (60 g)
Przepis na rosół z perliczki krok po kroku
Perliczkę umyj i podziel na mniejsze porcje. Włóż ją do garnka i zalej 2 l wody. Dodaj odrobinę soli, pieprzu, liść laurowy i ziele angielskie. Całość gotuj przez 20 minut.
Marchew, seler i pietruszkę obierz i pokrój na mniejsze kawałki, wrzuć do garnka z mięsem. Cebulę obierz i opal nad ogniem, dodaj do garnka. Gotuj całość przez 30 minut.
Dodaj do wywaru lubczyk i natkę pietruszki.
Gotuj jeszcze przez 10 minut, aż do pełnej miękkości mięsa.
-
Rosół z kury
-
Rosół z kaczki
-
Consomme
-
Wywar warzywny
-
Rosół wołowy
-
Rosół z królika
-
Rosół z indyka
-
Rosół z kurczaka
-
Rosół z gęsi
-
Rosół wegetariański
-
Rosół z kołdunami
-
Rosół z bażanta
-
Rosołek dla niemowlaka
-
Wegański rosół
-
Rosół wołowo drobiowy
-
Lane kluski na rosole
-
Rosół z gołębia
-
Rosół na skrzydełkach
-
Rosół
Więcej informacji na temat rosołu z perliczki
Rosół z perliczki to idealny wybór dla wszystkich miłośników tradycyjnych dań. Całość jest naprawdę smaczna, a przy tym bardzo delikatna. Sprawdzi się świetnie dla wszystkich osób na diecie, nawet lekkostrawnej. Rosół z perliczki uważany jest za jeden z najszlachetniejszych, a przy tym najsmaczniejszych, dlatego warto go spróbować. Całość można podawać jak tradycyjny rosół z makaronem lub z lanymi kluskami. Świetnie sprawdzi się również dodatek kaszy manny.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić rosół z perliczki, który będzie naprawdę pyszny, to ten przepis na pewno przypadnie ci do gustu. Całość jest smaczna i łatwa w przygotowaniu, gdyż robi się ją identycznie jak tradycyjny rosół na bazie kurczaka. Jednak w tym wypadku lepiej nie dodawać żadnego innego mięsa. Perliczka jest tak aromatyczna, że jej dodatek wystarczy, by zupa smakowała przepysznie.
Ten przepis na pyszny rosół z perliczki świetnie sprawdzi się na wszelkiego rodzaju uroczystości. To zupa smakowita, a przy tym niezwykle aromatyczna. To właśnie rosół zwykle pojawia się na różnych imprezach, dlatego warto zastąpić klasyczna wersję z kury, zupą na bazie perliczki. To danie staropolskie, które kusi swoim smakiem, choć obecnie nie jest zbyt popularne. To dlatego, że ciężko jest znaleźć mięso z perliczki w sklepie. Jednak gdy już uda się je upolować, to warto wykorzystać to wspaniałe mięso i przygotować na jego bazie rosół, który zachwyca smakiem. To zupa idealna zwłaszcza na jesienną pogodę, gdyż wspaniale rozgrzewa.
Ten rosół jest tak dobry, że znika z talerzy w mgnieniu oka. Całość jest naprawdę świetnym rozwiązaniem na posiłek dla całej rodziny. Rosół dobrze jest podawać z lanymi kluskami i jarzynami, a ugotowane mięso można użyć do przygotowania kolejnego dania. Można je zjeść z ziemniakami lub rozdrobnić i dodać do zupy. To smaczny pomysł na wspaniały posiłek.
Perliczka gotowana z warzywami jest niezwykle delikatna, więc będzie idealnym wyborem nawet dla najmłodszych domowników. Całość świetnie nada się również na diecie lekkostrawnej. Jeśli zastanawiasz się jak ugotować rosół z perliczki i ile czasu na to potrzeba, ten przepis odpowie na wszystkie twoje pytania.
Alergeny w rosole z perliczki
Lista alergenów dla rosołu z perliczki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
Wartości odżywcze rosołu z perliczki
To zdrowy pomysł na zupę pełną warzyw i białka.
Energia i białka
(383g)
Węglowodany
(383g)
Tłuszcze
(383g)
Witaminy
(383g)
Składniki mineralne
(383g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.