Rosół z kury
- Udko kurczaka bez skóry (1000 g)
- Skrzydełko kurczaka (1000 g)
- Marchewka - 5 sztuk (200 g)
- Pietruszka - 2 sztuki (80 g)
- Cebula - 2 sztuki (150 g)
- Seler korzeniowy - 1 sztuka (400 g)
- Por - 1/2 sztuki (70 g)
Przepis na rosół z kury krok po kroku
Mięso podziel na mniejsze części, włóż do garnka i zalej zimną wodą.
Zagotuj wodę w garnku (ok. 3 l), następnie zmniejsz ogień i gotuj mięso na średnim ogniu, co jakiś czas usuwając łyżką szumowiny.
Gotuj przez minimum godzinę.
Korzeń marchewki, pietruszki i selera umyj i obierz.
Cebulę i pora obierz i pokrój na mniejsze części.
Tak przygotowane warzywa dodaj do rosołu.
Dodaj przyprawy.
Gotuj przez minimum kolejną godzinę.
Ugotowany rosół podawaj z makaronem, kawałkami mięsa i warzyw z rosołu, posypany natką pietruszki.
-
Rosół z kaczki
-
Consomme
-
Wywar warzywny
-
Rosół wołowy
-
Rosół z perliczki
-
Rosół z królika
-
Rosół z indyka
-
Rosół z kurczaka
-
Rosół z gęsi
-
Rosół wegetariański
-
Rosół z kołdunami
-
Rosół z bażanta
-
Wegański rosół
-
Rosołek dla niemowlaka
-
Rosół wołowo drobiowy
-
Lane kluski na rosole
-
Rosół z gołębia
-
Rosół na skrzydełkach
-
Rosół
Więcej informacji na temat rosołu z kury
Rosół z kury to najpopularniejsza, najczęściej przygotowywana polska zupa. Domowy, pyszny rosół z makaronem to klasyczny, tradycyjny posiłek w większości polskich domów, a przepis na rosół z kury jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. To idealny pomysł na obiad dla całej rodziny.
Jak zrobić rosół z kury? Wbrew pozorom jest to łatwiejsze niż się wydaje. Składniki niezbędne do jego przygotowania to mięso oraz warzywa z włoszczyzny, czyli marchew, pietruszka, por, seler oraz cebula. Najczęściej przygotowuje się rosół drobiowy z całej kury. Zupę można ugotować jednak także tylko na na przykład skrzydełkach czy piersiach kurczaka. Dla uzyskania bardziej wyrazistego i charakterystycznego smaku i aromatu poleca się wykorzystanie wielu rodzajów mięs - zarówno drobiowego, jak również dodatku mięsa wieprzowego, czy wołowego. To czy przygotujesz rosół wyłącznie z kury domowej, czy także z dodatkiem innych mięs zależne jest wyłacznie od preferencji. W obu przypadkach zupa wyjdzie przepyszna. Jak ugotować rosół z kury? Bardzo ważny jest odpowiedni czas gotowania - im dłuższy tym bardziej wyrazisty smak i aromat rosołu. Dlatego najlepiej, aby rosół gotował się na wolnym ogniu nawet kilka godzin. Samo gotowanie jest bardzo proste i nie wymaga nieustannego przebywania w kuchni i sprawdzania zawartości garnka. W pierwszej kolejności powinno się ugotować mięso, następnie wystarczy dodać do niego umyte i pokrojone warzywa oraz przyprawy. Jakie przyprawy najlepiej sprawdzą się do rosołu z kury? Szczególnie polecane są ziele angielskie, liście laurowe, lubczyk, świeże pęczki natki pietruszki, lubczyku, czy koperku.
Jako dodatek do makaronu najczęściej wykorzystuje się drobny makaron typu nitki. Rosół z kury ma jeszcze jedną zaletę - na jego bazie można przygotować każdą dowolną inną zupę, na przykład pomidorową, ogórkową, jarzynową, a także zupy typu krem. Mięso i warzywa z rosołu można spożytkować w duchu zero waste, na przykład robiąc z nich pasztet, farsz do pierogów, czy pastę na kanapki.
Alergeny w rosole z kury
Lista alergenów dla rosołu z kury przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
Wartości odżywcze rosołu z kury
Energia i białka
(290g)
Węglowodany
(290g)
Tłuszcze
(290g)
Witaminy
(290g)
Składniki mineralne
(290g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.