Rosół z kołdunami
- Polędwica wołowa - 800 g do kołdunów i 700 g do rosołu (1500 g)
- Cebula - 4 cebule: 1 do bulionu i 5 do kołdunów (420 g)
- Marchewka - 2 sztuki (160 g)
- Pietruszka - 1 sztuka (80 g)
- Seler korzeniowy (80 g)
- Mąka pszenna typ 500 (700 g)
- Jajko (1 szt.)
- Wątróbka wołowa (400 g)
- Masło (25 g)
Przepis na rosół z kołdunami krok po kroku
Mięso umyj, zalej zimną wodą (2,5 litra) i zagotuj. Zmniejsz ogień i gotuj około 1 h. Regularnie zdejmuj pojawiające się szumowiny.
Cebulę obierz i opal na ogniu.
Marchew, pietruszkę i seler umyj i pokrój na mniejsze kawałki. Dodaj do rosołu obrane warzywa, 5 ziarenek pieprzu, 3 liście laurowe, 5 ziarenek ziela angielskiego, sól i opaloną cebulę.
Gotuj przez następne 1,5 h na małym ogniu. Zbyt duży ogień spowoduję, że rosół stanie się mętny.
Na koniec dodaj świeżo pokrojoną natkę pietruszki.
W międzyczasie przygotuj kołduny.
Przesiej mąkę przez sito, dodaj sól, jajko i stopniowo dolewaj ciepłą wodę (250 ml). Wyrabiaj ciasto, do momentu, aż będzie miękkie i elastyczne.
Cebulę pokrój w drobną kostkę i zeszklij na maśle.
Mięso i wątróbkę przepuść przez maszynkę do mielenia.
Do mięsa dodaj ostudzoną cebulę, wyciśnięty czosnek (3 ząbki), 1 łyżeczkę majeranku, soli i pieprzu i wymieszaj.
Rozwałkuj na stolnicy cienko ciasto, wycinaj kółka takiej wielkości by ulepione pierożki były na tyle małe, by zjeść je na jeden kęs.
Nakładaj farsz łyżeczką i lep pierożki.
Gotuj pierożki w osolonej wodzie przez 3 min od wypłynięcia
-
Rosół z kury
-
Rosół z kaczki
-
Consomme
-
Wywar warzywny
-
Rosół wołowy
-
Rosół z perliczki
-
Rosół z królika
-
Rosół z indyka
-
Rosół z kurczaka
-
Rosół z gęsi
-
Rosół wegetariański
-
Rosół z bażanta
-
Rosołek dla niemowlaka
-
Wegański rosół
-
Rosół wołowo drobiowy
-
Lane kluski na rosole
-
Rosół z gołębia
-
Rosół na skrzydełkach
-
Rosół
Więcej informacji na temat rosołu z kołdunami
Rosołu chyba nikomu przedstawiać nie trzeba, mimo swej prostoty jest często widywany na odświętnym czy niedzielnym stole. Jest niezastąpiony podczas przeziębienia - wzmacnia organizm i rozgrzewa. Mimo iż rosół jest jedną z narodowych potraw Polskich, to śmiało można przyznać, że sposobów na jego przygotowanie jest tyle ile gospodyń czy kucharzy. Co więcej, bulion warzywno-mięsny zyskał ogromną popularność nie tylko w Polsce. Doskonałym przykładem może być ramen, który w krajach azjatyckich jest tak popularny, że można go spotkać w formie steet food. Rosół daje nie tylko niezliczone możliwości doprawiania, ale również sposobów podania. Od klasycznego rosołu z makaronem, przez ziemniaki po kołduny litewskie. I to właśnie rosół z kołdunami litewskimi jest tematem tego przepisu. Rosół do kołdunów powinien być zrobiony na mięsie wołowym, oczywiście tradycyjnie z warzywami korzeniowymi. Gotowanie takiego rosołu zajmuje około 2 godzin i należy robić to na wolnym ogniu, aby bulion tylko lekko bulgotał.
Ale co to są te kołduny i jak zrobić kołduny do rosołu?
Już wyjaśniam. Kołduny lub kałduny to małe, lub średnie pierogi. Tym co odróżnia je od tradycyjnych, polskich pierogów z mięsem, jest nadzienie. Najbardziej klasycznym jest surowa wołowina, łój wołowy, duszona cebula i przyprawy. W starszych przepisach oprócz wyżej wymienionych składników jest jeszcze szpik kostny. Kołduny z mięsem do rosołu powinny być dosyć małe takie „na raz”, kiedyś podobno uważano, że im mniejsze kołduny, tym większa sława i uznanie dla gospodyni. Warto jeszcze zauważyć, że nie wszędzie podawano bulion z kołdunami. Tradycja Tatarska, każe kołduny popijać rosołem. Mimo iż przygotowanie rosołu z kołdunami zajmie więcej czasu myślę, że warto i przy okazji sprawdzić jak dobrymi gospodyniami/gospodarzami jesteśmy, lepiąc jak najmniejsze kołduny. Dodatkowo rosół z kołdunami może być ciekawą alternatywą dla tradycyjnego rosołu z makaronem. Mimo że zupy dla wielu osób nie są pożywne, to taki rosół wołowy z kołdunami nie tylko jest bardzo smaczny i aromatyczny, ale także pożywny. Dzięki zawartości mięsa w kołdunach, pozytywnie wpływa na uczucie sytości.
Alergeny w rosole z kołdunami
Lista alergenów dla rosołu z kołdunami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze rosołu z kołdunami
Ze względu na białą mąkę w kołdunach, indeks glikemiczny rosołu z kołdunami jest wysoki, żeby go obniżyć możesz użyć mąki pełnoziarnistej.
Energia i białka
(540g)
Węglowodany
(540g)
Tłuszcze
(540g)
Witaminy
(540g)
Składniki mineralne
(540g)
-
wołowina,
cebula,
marchewka,
pietruszka,
seler,
mąka pszenna,
jajka,
wołowina,
wątróbka,
masło,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.