Rosół z bażanta
- Bażant tuszka (800 g)
- Marchewka (160 g)
- Pietruszka (80 g)
- Seler korzeniowy (80 g)
- Por (70 g)
- Cebula (105 g)
Przepis na rosół z bażanta krok po kroku
Mięso włóż do garnka, zalej 4 litrami wody i gotuj na wolnym ogniu, zdejmując z powierzchni rosołu szumowiny.
Po około 30 minutach dodaj pokrojone na duże kawałki warzywa, 4 liście laurowe, 6 ziaren ziela angielskiego, pęczek natki pietruszki, 0,5 łyżeczki pieprzu i soli.
Gotuj na wolnym ogniu jeszcze co najmniej 2,5 godziny.
-
Rosół z kury
-
Rosół z kaczki
-
Consomme
-
Wywar warzywny
-
Rosół wołowy
-
Rosół z perliczki
-
Rosół z królika
-
Rosół z indyka
-
Rosół z kurczaka
-
Rosół z gęsi
-
Rosół wegetariański
-
Rosół z kołdunami
-
Wegański rosół
-
Rosołek dla niemowlaka
-
Rosół wołowo drobiowy
-
Lane kluski na rosole
-
Rosół z gołębia
-
Rosół na skrzydełkach
-
Rosół
Więcej informacji na temat rosołu z bażanta
Bażanty to piękne, kolorowe ptaki, szczególnie samce. Ze względu na to, że wychowywałam się na wsi, miałam możliwość często latem widywać te piękne ptaki. Samce mają ciemnozielone, połyskujące pióra na głowie, czerwone obręcze wokół oczu i białą obręcz na szyi. Reszta ich ciała pokryta jest piórami o wyjątkowym kolorze, jest to połączenie brązowego, złotego i czerwonego koloru. Samiczki już są mniej kolorowe, bo ich ubarwienie jest jasnobrązowe z ciemniejszymi plamkami. Zarówno samce, jak i samice mają długi ogon. Bażanty na wsiach często można spotkać na łąkach, w trawach lub krzakach. Samice dzięki swojemu umaszczeniu świetnie chowają się wśród traw. Ich mięso w zwykłych marketach jest rzadko spotykane, a jeżeli już jest gdzieś dostępne, jest znacznie droższe niż kurczak. Dzięki życiu na wolności ptaki te odżywiają się inaczej niż kurczaki i także żyją w inny sposób. Jedzą one to, co znajdą, czyli jakieś owady, robaczki, nasiona, trawy oraz inne podobne rzeczy, które znajdą. Ich styl życia też jest zupełnie inny, bażanty dużo biegają, ogólnie ruszają się, a kurczaki są mniej ruchliwe. Dzięki temu mięso bażanta jest znacznie lepsze niż to z kurczaka, a co za tym idzie rosół z bażanta, jest też bardziej aromatyczny. Przepis na rosół z bażanta robi się bardzo podobnie do zwykłego rosołu. Ciekawą zmianą jest tutaj to jak przyrządzić bażanta. Dobry rosół robi się z mrożonego bażanta, czyli zupełnie inaczej niż ten klasyczny, staropolski rosół. Przejdźmy już do tego, jak zrobić rosół z bażanta. Nie jest to nic trudnego. Tak ja w klasycznym rosole wrzucamy mięso do garnka, zalewamy wodą i gotujemy. Jak ugotować taki rosół? Gotujemy go oczywiście na wolnym ogniu i zdejmujemy szumowiny z powierzchni rosołu. Po wyszumowaniu wywaru dodajemy warzywa i przyprawy i gotujemy na bardzo wolnym ogniu. Taki rosół gotujemy około 3 godzin, dzięki temu wywar wychodzi aromatyczny, naturalnie żółtawy i po prostu pyszny. Szczerze zachęcam cię do spróbowania takiego rosołu, jeżeli tylko masz dostęp do mięsa z tego ptaka.
Alergeny w rosole z bażanta
Lista alergenów dla rosołu z bażanta przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
Wartości odżywcze rosołu z bażanta
Rosół z bażanta jest bezglutenowy i nie zawiera laktozy.
Energia i białka
(500g)
Węglowodany
(500g)
Tłuszcze
(500g)
Witaminy
(500g)
Składniki mineralne
(500g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.