Roladki z indyka ze szpinakiem
- Mięso z piersi indyka bez skóry (300 g)
- Szpinak (200 g)
- Ser pleśniowy niebieski (50 g)
- Ketchup - ostry, 1 łyżka (10 g)
- Czosnek - 2 ząbki (1 g)
- Śmietana 18% - 1 łyżka (10 g)
- Oliwa z oliwek - 1 łyżka (10 ml)
Przepis na roladki z indyka ze szpinakiem krok po kroku
Na rozgrzaną oliwę dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek po czym dodaj umyty i wysuszony szpinak.
Wszystko razem podsmażaj, aż szpinak odparuje.
Do miseczki wlej śmietanę, ketchup i dodaj pokruszony ser z niebieską pleśnią. Dokładnie wymieszaj.
Powstałą masę dodaj do szpinaku na patelni i dopraw solą i pieprzem. Duś aż odparuje i zrobi się gęste.
Pierś z indyka przekrój wzdłuż na dwie części.
Każdą część rozpłaszcz dłonią i dopraw solą, pieprzem i czosnkiem.
Masę szpinakową wyłóż na kawałki indyka i zwiń.
Roladki delikatnie przełóż do naczynia żaroodpornego, dolej 4 łyżki wody i przykryj pokrywką.
Piecz przez 30 minut w 180 stopniach.
Więcej informacji na temat roladki z indyka ze szpinakiem
Roladki z indyka ze szpinakiem to świetny pomysł na obiad. Indyk to mięso niskokaloryczne, ponieważ zawiera niewielką ilość tłuszczu. Dostarcza za to dużą ilość cennego białka pełnowartościowego. Oznacza to, że zawiera wszystkie aminokwasy, których organizm sam nie syntetyzuje a potrzebuje, w odpowiednich ilościach i w prawidłowym wzajemnym stosunku. Jako mięso z niewielką ilością tłuszczu jest odpowiednie dla osób, które powinny stosować dietę łatwostrawną lub tych, którzy chcą zmniejszyć swoją masę ciała. Szczególnie polecane jest dla małych dzieci, ponieważ rzadko wywołuje reakcje alergiczne. Dlatego może być podawane jako pierwsze mięso już po 6. miesiącu życia.
Mięso z indyka to dobre źródło witamin z grupy B, żelaza, magnezu, selenu i cynku. Dostarcza też duże ilości tryptofanu, prekursora serotoniny, który jest przekaźnikiem nerwowym. Serotonina nazywana jest potocznie hormonem szczęścia.
Wiele wskazuje na to, że indyk jest lepszym wyborem żywieniowym niż kurczak. Indyki są dużo bardziej wrażliwe na czynniki takie jak zamknięcie bez dostępu do świeżego powietrza. Nie mogą też przebywać w zbyt zatłoczonych klatkach, dzięki czemu ryzyko zakażeń jest mniejsze. Tym samym dużo rzadziej leczone są antybiotykami. W procesie obróbki termicznej tj. pieczenia nie traci dużo ze swoich wartości odżywczych.
Przepis na roladki z indyka ze szpinakiem zawiera w sobie szpinak świeży. Do tego można wykorzystać szpinak kupiony w sklepie lub… zasadzony na parapecie. Aby mieć stały dostęp do świeżych listków należy co 10-14 dni siać nowe ziarenka do żyznego podłoża z warstwą drenażową na dnie. Pierwsze listki ukażą się już po około siedmiu dniach. Domowe uprawy to świetne rozwiązanie dla osób chcących zaoszczędzić czas i pieniądze. To także pyszne upiększenie naszych okien.
Jeśli wciąż zastanawiasz się jak zrobić roladki z indyka to ten przepis jest naprawdę prosty. Dodatek sera pleśniowego, czosnku oraz ostrego ketchupu nadaje im wyrazistego smak, dzięki czemu to danie na długo zapada w pamięć.
Alergeny w roladce z indyka ze szpinakiem
Lista alergenów dla roladki z indyka ze szpinakiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser pleśniowy niebieski
- Śmietana 18%
Wartości odżywcze roladki z indyka ze szpinakiem
Mięso z indyka świetnie sprawdzi się u osób, które chciałyby spożywać pełnowartościowe białko z niewielką ilością tłuszczu.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.