Roladki z bakłażana
- Bakłażan - 1 sztuka (240 g)
- Ser twarogowy półtłusty (150 g)
- Ser Feta (40 g)
- Suszone pomidory w oleju - 5 sztuk (100 g)
- Rukola - 2 garści (40 g)
- Granat - 4 łyżki (80 g)
Przepis na roladki z bakłażana krok po kroku
Bakłażana umyj i pokrój, wzdłuż, w cienkie plastry. Odrzuć pierwszy i ostatni plaster.
Rozgrzej piekarnik do 180 stopni Celsjusza.
Na blasze wyłożonej papierem do pieczenia ułóż plastry bakłażana, skrop je oliwą i posyp szczyptą pieprzu.
Piecz około 10 minut w 180 stopniach Celsjusza.
Po upieczeniu wystudź bakłażana.
Twaróg zblenduj z suszonymi pomidorami i fetą.
Plastry bakłażana posmaruj masą twarogową i zwiń.
Na talerz wyłóż rukolę, roladki i posyp pestkami granata.
Więcej informacji na temat roladek z bakłażana
Roladki z bakłażana z serem można podawać zarówno na ciepło, jak i na zimno. Są pyszne, delikatne i zdrowe. Przepis na roladki z bakłażana z serem składa się oczywiście z bakłażana, twarogu, sera feta, oliwy, granata, suszonych pomidorów, pieprzu i rukoli. Opcjonalnie możesz dodać inne warzywa poza rukolą lub zrobić bakłażan zawijany z serem w sosie pomidorowym. Zaczynamy przygotowania od pokrojenia bakłażana na cienkie plasterki. Najpierw odkrajamy plaster ze skórą, a potem cieniutko, na przykład przy pomocy obieraczki do warzyw, kroimy bakłażana w paski. Pamiętaj, że kroimy wzdłuż, bo chcemy jak najdłuższe plastry. Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni Celsjusza. Potem układamy bakłażana na blasze, wyłożonej papierem do pieczenia i skropionej oliwą. Każdy plaster delikatnie posypujemy pieprzem. Tak przygotowanego bakłażana pieczemy dosłownie 5 minut w 180 stopniach Celsjusza (chyba że masz dosyć grube plasterki, to wtedy może być chwilę dłużej).
W tym czasie możemy przygotować nadzienie serowe. Wystarczy zblendować twaróg z fetą i suszonymi pomidorami. Upieczonego bakłażana studzimy. Na każdy wystudzony plasterek rozsmarowujemy nadzienie serowe. Jeżeli chcemy przygotować roladki z bakłażana na ciepło, to możemy już zawijać. Natomiast w wersji na zimno dokładamy na końcu plastra bakłażana rukolę i zawijamy, zaczynając od końca z rukolą. W wersji na ciepło zawijamy roladki z samym serem w środku, ponieważ podczas zapiekania rukola by zwiędła/udusiła się i nie wyglądałaby apetycznie. Do zapiekanych roladek z bakłażana potrzebny jest jeszcze sos pomidorowy. Może to być sam przecier z przyprawami lub w lepszej wersji z podsmażona cebulka z papryką i przecieram. Sos wykładamy najpierw cienką warstwą na dnie naczynia żaroodpornego. Na sosie układamy roladki bakłażanowe i zalewamy resztą sosu. Można też posypać startym żółtym serem. Całość pieczemy około 10 minut w 180 stopniach Celsjusza, tylko żeby się zapiekło. Na zapieczone roladki możemy wyłożyć rukolę i pyszne roladki z bakłażana na ciepło są już gotowe. Idealnie sprawdzą się jako podwieczorek lub przystawka.
Alergeny w roladkach z bakłażana
Lista alergenów dla roladek z bakłażana przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser twarogowy półtłusty
- Ser Feta
Wartości odżywcze roladek z bakłażana
Roladki z bakłażana mogą być jedzone przez osoby na diecie o niskim indeksie glikemicznym oraz na diecie bezglutenowej.
Energia i białka
(315g)
Węglowodany
(315g)
Tłuszcze
(315g)
Witaminy
(315g)
Składniki mineralne
(315g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.