Roladki wołowe
- Udziec wołowy (400 g)
- Boczek wieprzowy bez kości - 1 opakowanie, 8 plastrów (100 g)
- Cebula czerwona - 1 mała cebula (50 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Czosnek - 2 ząbki czosnku (10 g)
- Ogórek kiszony - 1 duży ogórek (80 g)
- Bulion wołowy (1000 ml)
- Olej rzepakowy - 4 łyżki (48 ml)
Przepis na roladki wołowe krok po kroku
Z ogórka odetnij oba końce i podziel go na 4 części.
Czerwoną cebulę obierz i pokrój na mniejsze kawałki.
Wołowinę opłucz i osusz, a potem pokrój na plastry. Plastry rozbij delikatnie za pomocą tłuczka do mięsa (strona z paskami). Mięso oprósz solą i pieprzem.
Na każdym plasterku wołowiny wyłóż boczek, a potem umieść tam ogórek i cebulę. Plasterki dobrze zawiń w ciasny rulon (dodatków nie powinno widać), a potem zawiń je sznurkiem.
Na patelni rozgrzej 3 łyżki oleju. Mięso smaż do przyrumienienia z każdej strony, a potem przełóż je do garnka.
Zagotuj 750 ml bulionu i zalej nim mięso.
Cebulę obierz i pokrój w kostkę.
Na patelnię po mięsie wlej dodatkową łyżkę oleju i dodać cebulę. Podsmażaj ją ok. 3-4 minut. Po tym czasie dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek. Po 1 minucie wlej 250 ml bulionu i dobrze zbierz smaki z patelni. Gdy bulion się podgrzeje, całą zawartość patelni umieść w garnku z mięsem i bulionem.
Mięso gotuj pod przykryciem na małym ogniu przez ok. 1,5 h. Na koniec dopraw do smaku solą i świeżo mielonym pieprzem.
Podawaj od razu z wybranymi dodatkami.
Więcej informacji na temat roladek wołowych
Roladki wołowe z boczkiem i ogórkiem kiszonym najczęściej przygotowywane są jeszcze z cebulą. Takie połączenie daje gwarancję dobrych smaków. Te pyszne zawijasy z mięsa wołowego możesz przygotować na obiad dla całej rodziny, ale możesz też je podać jako poczęstunek dla gości.
Jak zrobić roladki wołowe? Warto zacząć od przygotowania składników. Wołowinę trzeba delikatnie rozbić. Nie można tego zrobić zbyt mocno (zwłaszcza kratkowaną częścią tłuczka). Następnie mięso warto oprószyć solą i pieprzem. Na cienkich kawałkach mięsa można ułożyć boczek, ogórek i wybraną cebulę. Roladki można spiąć sznurkiem, nitką lub wykałaczką. Następnie mięso trzeba przysmażyć na patelni, a potem umieścić w garnku i zalać gorącym bulionem. Na patelni należy przysmażyć cebulkę i dobrze zebrać wszystkie smaki ze ścianek patelni. Mięso musi się odpowiednio długo gotować, aby zmiękło i przeszło smakami.
Ten przepis na roladki wołowe możesz zmodyfikować, aby dopasować je do swojego gustu smakowego. Wnętrze roladki możesz wysmarować swoją ulubioną musztardą. Przed usmażeniem możesz obtoczyć mięso w mące. Jak przygotować roladki wołowe z boczkiem w kostce? Możesz pokroić boczek na cztery kawałki, a potem każdy z nich podzielić na pół lub cztery części. Takie słupki należy umieścić obok ogórka na rozbitym mięsie wołowym.
Sos możesz zagęścić na dwa sposoby. Pierwszy z nich to wymieszanie niewielkiej ilości wody z łyżką mąki. Gdy pozbędziesz się wszystkich grudek, trzeba dodać nieco sosu. Taką mieszaninę należy wlać do garnka z sosem i mięsem, cały czas mieszając. Sos możesz zagęścić też gotowym ciemnym sosem pieczeniowym. Taki sos również należy rozrobić w wodzie przed dodaniem go do garnka.
Roladki z wołowiny nie są trudne do przygotowania, ale są dość czasochłonne. Odpowiednie dodatki do wołowych zawijasów to kopytka, kluski śląskie, pieczone lub gotowane ziemniaki. Pasować będą również surówki i sałatki. Możesz pokusić się na buraczki i chrzan, ale równie dobra będzie surówka z białej kapusty i marchewki z dodatkiem oliwy z oliwek, octu winnego, cukru i pieprzu.
Alergeny w roladkach wołowych
Lista alergenów dla roladek wołowych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion wołowy
Wartości odżywcze roladek wołowych
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.