Rogaliki drożdżowe z jabłkami
- Jabłko - 3 sztuki (600 g)
- Masło klarowane - 2 łyżki (30 g)
- Cukier - 1/4 szklanki i 4 łyżki (98 g)
- Sok z cytryny - 1 łyżeczka (5 ml)
- Drożdże świeże - 1/3 opakowania (33 g)
- Mleko 2% - 1 szklanka (250 ml)
- Mąka pszenna typ 550 - 4 szklanki i 1 łyżka (555 g)
- Jajko - 2 jajka rozmir M (2 szt.)
- Sól - 1/2 łyżeczki (3 g)
- Masło - 1/2 kostki (100 g)
Przepis na rogaliki drożdżowe z jabłkami krok po kroku
Jabłka opłucz, osusz i obierz. Następnie podziel je na pół i wydrąż z nich gniazda nasienne. Jabłka pokrój na małe kawałki. Skrop je 1 łyżeczką soku z cytryny.
W garnku rozgrzej 2 łyżki masła klarowanego. Następnie wrzuć jabłka i posyp je 1 łyżeczką cynamonu i 3 łyżkami cukru. Wymieszaj i podsmażaj ok. 10 minut, często mieszając. Odstaw do wystudzenia.
W misce umieść 1/2 szklanki (125 ml) letniego mleka. Następnie rozkrusz drożdże i dodaj 1 łyżkę cukru i 1 łyżkę mąki. Całość dobrze wymieszaj, przykryj ściereczką i odstaw na ok. 15 min do wyrośnięcia.
1/2 kostki (100 g) masła roztop i odstaw do wystudzenia.
Do dużej miski przesiej 4 szklanki mąki. Następnie dodaj 1/4 szklanki cukru i 1/2 łyżeczkę soli. Całość wymieszaj, a potem dodaj 1/2 szklanki ciepłego mleka, 2 jajka, ostudzone masło i rozczyn. Wstępnie wymieszaj szpatułką, a potem przerzuć zawartości miski na stolnicę. Ciasto dobrze zagnieć (ok. 10 min). Gdy uzyskasz jednolitą konsystencję, ciasto umieść w misce i przykryj ściereczką, a potem odstaw do wyrośnięcia na ok. 1 h.
Wyrośnięte ciasto podziel na 4 części. Pierwszy kawałek umieść na podsypaną mąką stolnicy. Ciasto rozwałkuj na okrąg i podziel na 8 trójkątów. Przy podstawie każdego trójkąta nałóż czubatą łyżeczkę jabłek, a następnie zwiń rogaliki, zaczynając od strony z nadzieniem. Z pozostałymi kawałkami ciasta zrób tak samo.
Rogaliki umieść na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Następnie przykryj je folią spożywczą i odstaw do ponownego wyrośnięcia (ok. 25 min).
Zdejmij folię. Rogaliki umieść w piekarniku nagrzanym do 180 stopni (grzanie góra-dół) i piecz je ok. 18-20 min (do przyrumienienia).
-
Ciasto drożdżowe
-
Ciasto drożdżowe ze śliwkami
-
Ciasto drożdżowe bez wyrabiania
-
Ciasto drożdżowe z owocami
-
Chałka drożdżowa
-
Babka drożdżowa
-
Ciasto drożdżowe z rabarbarem
-
Ciasto drożdżowe z jabłkami
-
Ciasto drożdżowe z truskawkami
-
Racuchy drożdżowe jak puch
-
Proste ciasto drożdżowe
-
Makowiec drożdżowy
-
Ciasto drożdżowe z dżemem
-
Wilgotne ciasto drożdżowe
-
Rozczyn z drożdży
-
Ciasto drożdżowe z rodzynkami
-
Paszteciki drożdżowe z mięsem
-
Placek drożdżowy bez wyrabiania
-
Ciasta drożdżowe bez wyrabiania
Więcej informacji na temat rogalików drożdżowych z jabłkami
Rogaliki drożdżowe z jabłkami to dobry pomysł na poczęstunek dla gości. Warto jednak wiedzieć, że ich przygotowanie zajmuje nieco czasu. Ciasto drożdżowe trzeba dobrze wyrobić, a także należy odczekać, aż odpowiednio wyrośnie.
Przygotowując ciasto drożdżowe, należy mieć na uwadze to, aby świeże drożdże miały temperaturę pokojową. Nie można ich rozkruszyć do gorącego mleka, ponieważ w ten sposób się je zabije. Rozczyn najlepiej robić w misce, ponieważ znacznie zwiększy swoją objętość. Samo przygotowania odpowiedniego ciasta na rogaliki jest dość pracochłonne. Trzeba je dobrze zagnieść (ok. 10 minut), aby było miękkie i jednolite. Później należy odstawić je do wyrośnięcia. Rogaliki powinny wyrastać podwójnie – drugi raz tuż po zalepieniu i ułożeniu na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Rogaliki można wtedy przykryć ściereczką lub folią spożywczą.
Ten przepis na rogaliki drożdżowe z jabłkami możesz zmodyfikować. Tak naprawdę ciasto to baza, która będzie dobra pod różne nadzienia. Możesz zdecydować się na marmoladę, czekoladę, krem czekoladowy lub jakieś inne nadzienie.
Pyszne będą także kruche rogaliki z jabłkami. Wtedy sposób przygotowania jabłek pozostaje taki sam, ale ciasto należy zrobić nieco inaczej. Potrzebne będzie masło, mąką, śmietana, jajka, cukier i cukier wanilinowy. Zagniecione ciasto musi odleżeć nieco czasu w lodówce (ok. 1 h), aby można wyciąć i zawinąć rogaliki.
Nadzienie jabłkowe można przygotować na różne sposoby. Najszybciej będzie jabłka obrać i pokroić na małe kawałki (gniazda nasienne należy wyrzucić). Tak pokrojone jabłka można od razu umieścić na cieście i całość zawinąć. Jednak tak przygotowane jabłka można też przysmażyć w garnku z masłem, cynamonem i miodem lub cukrem. Odpowiedni będzie także mus jabłkowy.
Zarówno rogaliki drożdżowe, jak i z kruchego ciasta będą bardzo dobrze smakowały z jabłkami i cynamonem. Te rogaliki nadają się dla dzieci i dorosłych. Można podać je jako smaczna przekąska w ciągu dnia, poczęstować nimi gości lub zabrać ze sobą na wycieczkę albo piknik.
Alergeny w rogalikach drożdżowych z jabłkami
Lista alergenów dla rogalików drożdżowych z jabłkami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło klarowane
- Mleko 2%
- Masło
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze rogalików drożdżowych z jabłkami
Energia i białka
(50g)
Węglowodany
(50g)
Tłuszcze
(50g)
Witaminy
(50g)
Składniki mineralne
(50g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.