Remulada
- Jogurt grecki pełnotłusty (40 g)
- Majonez - 2 płaskie łyżki (40 g)
- Cebula - 1 mała sztuka (50 g)
- Ogórki konserwowe - 2 małe sztuki (100 g)
- Koperek ogrodowy świeży (10 g)
Przepis na remuladę krok po kroku
Cebul obierz z łupiny i pokrój w drobną kostkę.
Ogórki pokrój w drobną kostkę.
Koper umyj, osusz i posiekaj.
Do miseczki włóż cebulę, ogórki, koperek, jogurt grecki, majonez, 3 płaskie łyżeczki curry, odrobinę soli oraz pieprzu.
Składniki dokładnie wymieszaj.
Sos odstaw na minimum godzinę do lodówki.
Sos remulada podawaj jako dodatek do dań.
Więcej informacji na temat remulady
Sos remulada to inaczej zwany sos duński. Przypomina on dobrze znany w kuchni polskiej sos tatarski. Pyszny, domowy sos duński to doskonały pomysł na dodatek do hamburgerów oraz innych dań mięsnych. Pyszna alternatywa sosu tatarskiego świetnie komponować się będzie z różnymi fast-foodami. Sprawdzony przepis na remuladę jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania sosu potrzebne będą następujące produkty spożywcze: jogurt grecki pełnotłusty, majonez, cebula, ogórki konserwowe, koper, sól, pieprz oraz curry.
A jak zrobić remuladę? Cebul obierz z łupiny i pokrój w drobną kostkę. Ogórki pokrój w drobną kostkę. Do miseczki włóż cebulę, ogórki, posiekany koperek, jogurt grecki, majonez, 3 płaskie łyżeczki curry, odrobinę soli oraz pieprzu. Składniki dokładnie wymieszaj. Sos odstaw na minimum godzinę do lodówki. Sos remulada podawaj jako dodatek do dań.
Cebula zawiera spore ilości witamin oraz składników mineralnych, które spożywane w odpowiedniej ilości korzystanie wpływają na funkcjonowanie organizmu. W cebuli znajdziemy przeciwutleniacze, które wpływają na zmniejszenie produkcji wolnych rodników, a tym samym wpływają na zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób nowotworowych oraz spowalniają procesy starzenia się. Cebula jest źródłem składników mineralnych, do których zaliczyć możemy: cynk, magnez, siarkę, fluor, żelazo, potas, wapń, krzem. Do witamin zawartych w cebuli możemy zaliczyć: niektóre witaminy z grupy B (w tym kwas foliowy), witaminę A, C, E oraz K. Cebula wykazuje właściwości przeciwbakteryjne.
Majonez stanowi gęstą emulsję, która najczęściej wykonywana jest z oleju, żółtek jaj oraz dodatków smakowych. Aby wykonać majonez potrzebne są również składniki emulgujące, do których możemy zaliczyć ocet winny oraz sok ze świeżej cytryny. Częsty dodatek do majonezu stanowi również musztarda, która spełnia rolę stabilizującą oraz smakową.
Podsumowując: wiesz już jak przygotować smaczny sos duński. Najlepszy sos jest gotowy do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu. Sos remulada to dobra alternatywa dla sosu tatarskiego.
Alergeny w remuladzie
Lista alergenów dla remulady przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt grecki pełnotłusty
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Majonez
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Majonez
- Ogórki konserwowe
Wartości odżywcze remulady
Remulada to duński sos. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do kanapek lub jajek gotowanych na twardo.
Energia i białka
(45g)
Węglowodany
(45g)
Tłuszcze
(45g)
Witaminy
(45g)
Składniki mineralne
(45g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.