Ravioli
- Mąka pszenna typ 500 - 2 i 1/2 szklanki (335 g)
- Jajko - 2 jajka rozmiar M (2 szt.)
- Żółtko jajka - 1 żółtko rozmiar M (1 szt.)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki (24 ml)
- Mięso mielone wieprzowe (300 g)
- Cebula - 1/2 cebuli (50 g)
- Czosnek - 5 ząbków czosnku (25 g)
- Koncentrat pomidorowy - 2 łyżki (50 g)
- Olej rzepakowy - 2 łyżki (24 ml)
- Pomidory w puszce - 1 puszka pomidorów krojonych bez skórki (400 g)
- Natka pietruszki - 4 łyżeczki (20 g)
- Ser parmezan - W kostce (40 g)
Przepis na ravioli krok po kroku
Na stolnicę przesiej mąkę. Następnie dodaj szczyptę soli, 1/2 szklanki wody, 2 jajka, 1 żółtko i 1 łyżkę oliwy. Zagnieć ciasto na jednolitą masę i zawiń je w folię spożywczą. Odstaw do lodówki na 1 h.
Ser żółty zetrzyj na tarce.
Natkę pietruszki posiekaj.
Cebule obierz i posiekaj w drobną kostkę.
Na patelni rozgrzej 1 łyżkę oleju. Następnie dodaj mięso i podsmażaj ok. 6 minut. Po tym czasie dodaj cebulę i smaż ok. 4 min. Dodaj 2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę i wymieszaj. Następnie dodaj 1 łyżeczkę papryki słodkiej, 1 łyżeczkę oregano, 1 łyżkę koncentratu pomidorowego oraz sól i pieprz do smaku. Całość podsmażaj ok. 3 minuty. Odstaw do ostygnięcia.
Do małego garnka wlej oliwę z oliwek i dodaj 3 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę. Po 1 min wlej całą puszkę pomidorów. Dodaj 1 łyżkę koncentratu pomidorowego, 1 łyżkę oregano, 1 łyżeczką bazylii, 1 łyżeczkę soli oraz 1/3 łyżeczkę pieprzu. Wymieszaj i gotuj na małym ogniu pod przykryciem ok. 10-15 min.
Ciasto wyciągnij z lodówki i podziel na dwie części. Obie rozwałkuj na bardzo cienkie płaty o podobnym rozmiarze.
Farsz nakładają łyżeczką na jeden płat. Pamiętaj o odstępach ok. 4-5 cm między porcjami farszu.
Na płat z farszem nałóż drugie ciasto i ugnieć je w przerwach pomiędzy porcjami mięsa.
Nożykiem do ravioli wytnij kwadraciki.
W garnku zagotuj osoloną wodę z dodatkiem 1 łyżki oleju. Wrzuć partię ravioli i po wypłynięciu gotuj ok. 5 min. Ugotowane ravioli wyciągnij za pomocą łyżki cedzakowej i umieść na durszlaku.
Każdą porcję ravioli polej sosem i posyp natką pietruszki oraz startym serem.
Więcej informacji na temat ravioli
Ravioli idealnie nadaje się zarówno na obiad, jak i jako wczesna kolacja dla gości. Dla dzieci ravioli można przygotować w wersji łagodnej (bez ostrych przypraw). Jeżeli interesuje cię kuchnia włoska, to koniecznie musisz spróbować te pierożki.
Jak zrobić ravioli? Potrzebne będzie ciasto i nadzienie. Warto też pokusić się na sos. Zagnieciona ciasto powinno odleżeć w lodówce ok. 1 h. W tym czasie możesz zabrać się za przygotowanie reszty. Mięso i cebulkę należy przysmażyć, a potem dobrze doprawić. Z kolei sos można zrobić z pomidorów, przecieru pomidorowego, passaty pomidorowej lub krojonych pomidorów bez skórki z puszki.
Ten przepis na ravioli możesz dowolnie modyfikować. Możesz zdecydować się na inny rodzaj mięsa. Może być wołowe lub drobiowe. Wybrane mięso należy zmielić w maszynce do mięsa lub kupić od razu zmielone.
Ciasto na ravioli można przygotować z różnej mąki. Wyjdzie dobre także z mąki pszenne, ale tak naprawdę do ravioli najczęściej wykorzystana jest semolina lub mąka typ 00. Możesz zdecydować się na opcję mieszaną pół na pół.
Odpowiedni będzie farsz grzybowy. Wybrane grzyby (mogą być też pieczarki), należy dokładnie oczyścić i pokroić na mniejsze kawałki. Następnie należy je usmażyć razem z cebulką i czosnkiem. Do tego farszu możesz dodać także żółty ser oraz swoje ulubione przyprawy.
Bardzo często ravioli jest ze szpinakiem. Ten farsz jest bardzo prosty do przygotowania. Liście szpinaku wystarczy opłukać, osuszyć i oderwać z nich ogonki, a następnie umieścić na patelni z rozgrzaną oliwą. Gdy szpinak zwiędnie, należy dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, ser ricotta oraz sól i pieprz do smaku. Możesz też pokusić się na dodanie cebulki, parmezanu oraz tymianku lub gałki muszkatołowej. Tak przygotowany farsz należy odstawić do ostygnięcia.
Ravioli to danie, które sprawdzi się w wielu sytuacjach. Warto jednak wiedzieć, że zrobienie tych pierożków jest dość czasochłonne. Farsz do ravioli może być z mięsem, ze szpinakiem, z grzybami etc., więc tak naprawdę masz do wyboru kilka opcji. Najlepsza mąka do ravioli to semolina lub typ 00. Te domowe pierożki można nadziewać różnymi farszami.
Alergeny w ravioli
Lista alergenów dla ravioli przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser parmezan
Wartości odżywcze ravioli
Energia i białka
(350g)
Węglowodany
(350g)
Tłuszcze
(350g)
Witaminy
(350g)
Składniki mineralne
(350g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.