Raclette
- Ser ementaler (250 g)
- Pieczarki (50 g)
- Pomidory koktajlowe (75 g)
Przepis na raclette krok po kroku
Ser pokrój w grube plastry.
Pieczarki obierz i pokrój na plasterki.
Pomidorki przekrój na mniejsze cząstki.
Nagrzej grill.
Na płytki z zestawu do raclette wyłóż ser, następnie warzywa, dopraw przyprawami.
Płytki ustaw na grillu i pozostaw na nim przez kilka minut, do roztopienia się sera.
Więcej informacji na temat raclette
Słowo „raclette” pochodzi od francuskiego czasownika „racler”, oznaczającego skrobać. Jest to aluzja do sposobu, w jaki roztopiony ser jest zeskrobywany z patelni po przeniesieniu go do urządzenia grzewczego. Podobnie jak fondue, raclette jest typowym posiłkiem après-ski, charakterystycznym dla kuchni Szwajcarii. Tradycyjnie trzymano ser nad ogniem, aby był kremowy i miękki. Obecnie większość restauracji zamiast tego używa specjalistycznego urządzenia grzewczego, które może podgrzewać spore jego ilości.
Podczas gdy słowo raclette odnosi się do specyficznego alpejskiego sera znanego ze swojej zdolności do topienia, jest ono również używane do określania tradycyjnego szwajcarskiego posiłku z niego przygotowanego, który jest czymś znacznie więcej niż tylko topionym serem.
W większości tradycyjnych restauracji w Szwajcarii raclette znaleźć można przygotowywane na specjalnym urządzeniu zaprojektowanym do podgrzewania dużych ilości sera. Raclette można jednak przyrządzić również w domu, w znacznie mniejszych porcjach, korzystając z zupełnie innego urządzenia, zawierającego małe patelnie, w których można roztopić ser. Ten sprzęt można zakupić w każdym większym sklepie i będzie świetnym wyborem dla osób, które pokochają to danie, gdyż umożliwia jego przygotowanie w kilka chwil. Jednak nie potrzeba specjalnych narzędzi, aby cieszyć się nim w domu. Ser raclette można łatwo stopić na zwykłej patelni z powłoką zapobiegającą przywieraniu. Może to zająć trochę więcej czasu, jednak efekt końcowy będzie równie zadowalający
Przepis na raclettę przygotowaną w domu jest niezwykle prosty. Nieco podobny do foundue, jednak różni się tym, że dodaje się do sera dodatki. W zależności od preferencji można je serwować z ziemniakami albo tak jak w recepturze z pieczarkami i pomidorkami koktajlowymi. Idealnie sprawdzi się również wędlina.
Najlepiej wykorzystać do tego dania szwajcarski ser, jednak jego dostępność nie zawsze jest dobra. Ser na raclettę można kupić w dużych marketach lub zastąpić go innymi gatunkami dostępnymi w mniejszych sklepach. To danie idealnie współgra również z dodatkiem wina. Jeśli zastanawiasz się jakie wino do raclette wybrać, to najlepiej postawić na białe, wytrawne.
Alergeny w raclette
Lista alergenów dla Raclette przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser ementaler
Wartości odżywcze raclette
To danie zawiera sporo nasyconych tłuszczów, dlatego nie powinno gościć w menu zbyt często.
Energia i białka
(94g)
Węglowodany
(94g)
Tłuszcze
(94g)
Witaminy
(94g)
Składniki mineralne
(94g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.