Quiche ze szpinakiem
- Mąka krupczatka (250 g)
- Masło (125 g)
- Żółtko jajka (1 szt.)
- Szpinak mrożony - rozmrożony przed przygotowaniem dania (450 g)
- Cebula - 1 mała sztuka (50 g)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
- Suszone pomidory (40 g)
- Ser Feta (100 g)
- Ser parmezan (100 g)
- Jajko (3 szt.)
- Śmietanka kremowa 30% - 1 szklanka (250 g)
- Olej rzepakowy (50 ml)
Przepis na quiche ze szpinakiem krok po kroku
Na stolnicę przesiej mąkę, dodaj do niej szczyptę soli oraz schłodzone i pokrojone w kostkę masło.
Składniki zagnieć na kruszonkę.
Następnie do kruszonki dodaj żółtko jaja, 2 łyżki stołowe zimnej wody i składniki zagnieć na jednolite ciasto.
Z ciasta uformuj kulę, zawiń ją w folię spożywczą i włóż do lodówki na minimum godzinę.
Cebulę i czosnek obierz oraz pokrój w drobną kostkę.
Cebulę z czosnkiem podsmaż na rozgrzanym oleju, następnie dodaj do nich rozmrożony szpinak i całość duś do momentu zredukowania wody.
Na koniec szpinak dopraw do smaku solą oraz pieprzem i dodaj do niego pomidory suszone pokrojone w kostkę. Składniki farszu dokładnie wymieszaj.
Ser fetę pokrusz na mniejsze kawałki, a parmezan zetrzyj na tarce jarzynowej o drobnych oczkach.
Ciasto wyjmij z lodówki, rozwałkuj na cienki placek i wyłóż nim formę na tartę.
Ciasto podziurkuj widelcem, połóż na nim papier do pieczenia i ułóż obciążniki.
Ciasto piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 15 minut.
Jajka wymieszaj z dodatkiem śmietanki, soli, pieprzu oraz gałki muszkatołowej.
Na podpieczony spód wyłóż farsz, posyp fetą i startym parmezanem.
Całość zalej śmietanką wymieszaną z jajkami.
Ciasto piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez 30 minut.
Upieczone ciasto wyciągnij z piekarnika i pozostaw do wstydzenia.
-
Ciastko shrek
-
Tarta ze szpinakiem
-
Tarta z łososiem
-
Tarta ze szpinakiem i fetą
-
Tarta ze szpinakiem i kurczakiem
-
Tarta z łososiem i szpinakiem
-
Tarta z ciasta francuskiego ze szpinakiem
-
Tarta ze szpinakiem i serem feta
-
Tarta ze szpinakiem, fetą i suszonymi pomidorami
-
Tarta ze szpinakiem na cieście francuskim
-
Tarta ze szpinakiem fetą i mozzarellą
-
Tarta z warzywami na cieście francuskim
-
Szybka tarta ze szpinakiem
-
Quiche z łososiem
-
Kruche ciasto do tarty
-
Tarta ze szpinakiem
Więcej informacji na temat quiche ze szpinakiem
Quiche ze szpinakiem i pomidorami suszonymi to doskonały pomysł na danie obiadowe. Pyszne quiche doskonale smakuje na ciepło oraz na zimno. Prosty przepis na quiche ze szpinakiem nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania potrawy potrzebne będą następujące produkty spożywcze: mąka krupczatka, masło, żółtko jaja kurzego, szpinak mrożony, cebula, czosnek, pomidory suszone, ser feta, parmezan, jajka, śmietanka 30%, olej rzepakowy, sól, pieprz oraz gałka muszkatołowa.
A jak zrobić quiche ze szpinakiem? Na stolnicę przesiej mąkę, dodaj do niej szczyptę soli oraz schłodzone i pokrojone w kostkę masło. Składniki zagnieć na kruszonkę. Do kruszonki dodaj żółtko jaja, odrobinę zimnej wody i składniki zagnieć na jednolite ciasto. Ciasto odłóż na godzinę do lodówki. Cebulę z czosnkiem podsmaż, następnie dodaj do nich rozmrożony szpinak i całość duś do momentu zredukowania wody. Masę dopraw do smaku solą oraz pieprzem i dodaj pomidory suszone pokrojone w kostkę. Składniki farszu wymieszaj. Ciasto wyjmij z lodówki, rozwałkuj na cienki placek i wyłóż nim formę na tartę. Ciasto podziurkuj widelcem, połóż na nim papier do pieczenia i ułóż obciążniki. Ciasto piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 15 minut. Na podpieczony spód wyłóż farsz, posyp fetą i startym parmezanem. Całość zalej śmietanką wymieszaną z jajkami. Ciasto piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez 30 minut.
Szpinak to skarbnica cennych składników odżywczych, do których zaliczyć możemy witaminy, składniki mineralne, beta-karoten oraz luteinę. Do witamin obecnych w szpinaku możemy zaliczyć witaminę A, E, K oraz niektóre witaminy z grupy B, natomiast do składników mineralnych żelazo, potas, magnez, fosfor, sód oraz cynk.
Podsumowując smaczne quiche ze szpinakiem i pomidorami suszonymi stanowi doskonałą propozycję na obiad dla całej rodziny. Potrawę możesz przygotować także jako przekąskę na spotkania rodzinne lub ze znajomymi. Danie jest dobre do spożycia bezpośrednio po przestudzeniu - jednak równie dobrze smakuje na ciepło.
Alergeny w quiche ze szpinakiem
Lista alergenów dla quiche ze szpinakiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka krupczatka
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Ser Feta
- Ser parmezan
- Śmietanka kremowa 30%
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze quiche ze szpinakiem
Quiche ze szpinakiem to doskonała propozycja na smaczne danie. Możesz podać je jak przekąskę na słono lub zabrać jako posiłek do pracy.
Energia i białka
(160g)
Węglowodany
(160g)
Tłuszcze
(160g)
Witaminy
(160g)
Składniki mineralne
(160g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.