Pyzy ze śliwkami
- Ziemniaki późne (500 g)
- Jajko (1 szt.)
- Śliwki (300 g)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) - 1 szklanka (150 g)
Przepis na pyzy ze śliwkami krok po kroku
Ziemniaki obierz i pokrój na mniejsze kawałki. Włóż je do garnka i zalej 2l wody. Ugotuj do miękkości, następnie odcedź, ostudź i przeciśnij przez praskę.
Ziemniaki przełóż do miski. Dodaj skrobię ziemniaczaną i wbij jajko. Całość dokładnie wymieszaj rękami.
Śliwki porządnie umyj i pokrój w dużą kostkę.
Z gotowego ciasta urywaj kawałki ciasta wielkości śliwki i rozpłaszcz je w dłoniach. Na środku umieść śliwkę i oprósz cynamonem. Ciasto po bokach wywiń do góry i uformuj w dłoniach z ciasta kulkę. Tak samo postępuj z resztą ciasta.
W dużym garnku zagotuj 2l wody.
Do wody wkładaj małymi partiami gotowe pyzy. kluski gotuj 5 minut od wypłynięcia.
Więcej informacji na temat pyz ze śliwkami
Pyzy ze śliwkami to danie, który przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom potraw na słodko. W daniu delikatne kluski spotykają się ze słodką śliwką, skąpaną w cynamonowym sosie, tworząc niezwykłe połączenie smakowe. To danie wielu osobom kojarzy się z dzieciństwem i przywołuje na myśl smak babcinych dań. Dlatego warto jest przygotować je samodzielnie w domu i cieszyć się tym wspaniałym smakiem.
Przepis na pyzy ze śliwkami, choć może wydawać się skomplikowany lub pracochłonny, to wcale taki nie jest. Całość przygotowana krok po kroku nie zabiera zbyt dużo czasu. Ciasto robi się tylko z kilku składników, dzięki czemu to dobry pomysł na awaryjny obiad. Wszystkie składniki można z łatwością znaleźć w każdym sklepie, a bardzo często nawet spiżarni. To doskonały pomysł na danie dla całej rodziny. Jest niezwykle sycące i bardzo smaczne. Świetnie sprawdzi się również dla dzieci ze względu na wspaniały, owocowy smak. To danie, które można zrobić na obiad, ale również na kolację. Całość wspaniale smakuje prosty z wody, a także podsmażona na maśle w kolejny dzień. To potrawa uniwersalna i przypada do gustu każdemu, kto tylko jej spróbuje.
Z tego przepisu powstają naprawdę pyszne pyzy ze śliwkami. Kluczem jest odpowiednie ciasto, które wykonane jest z ugotowanych ziemniaków, dzięki czemu całość jest bardzo zwarta i dobrze się trzyma. Choć w wielu przepisach dodaje się również mąkę pszenną, to nie jest ona konieczna. Wystarczy skrobia ziemniaczana, która wspaniale łączy się z ziemniakami. Warto jednak pamiętać, że im mniej mąki się dodaje, tym bardziej miękkie kluski wyjdą. Nie należy więc używać zbyt dużo skrobi do podsypywania. Dzięki temu pyzy wyjdą niezwykle smaczne i delikatne.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić pyzy ze śliwkami, które będą wspaniałym pomysłem na pyszny obiad, to ten przepis pomoże ci takie stworzyć. W ich w środku ukrywa się śliwka, która po ugotowaniu staje się miękka i tworzy słodki sos. Całość podana z odrobiną cynamonu jest wspaniałym wyborem. Ten sprawdzony przepis świetnie sprawdzi się na co dzień, gdyż pyzy wychodzą tak pyszne, że ciężko jest przejść obok nich obojętnie.
Alergeny w pyzach ze śliwkami
Lista alergenów dla pyz ze śliwkami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze pyz ze śliwkami
To zdrowe danie, jednak ma wysoki indeks glikemiczny, dlatego nie będzie wskazane osobom z insulinoopornością i cukrzycą.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.