Puree z kalafiora
- Kalafior (800 g)
- Czosnek (15 g)
- Oliwa z oliwek (30 ml)
Przepis na puree z kalafiora krok po kroku
Kalafior podziel na różyczki i zalej go wodą.
Całość gotuj do zupełnej miękkości.
Na patelni rozgrzej oliwę i podsmaż na niej obrane i posiekane ząbki czosnku.
Kalafiora przełóż do miski i doda czosnek, zblenduj całość na gładką masę.
-
Puree ziemniaczane
-
Puree z dyni
-
Puree z ziemniaków
-
Puree z batata
-
Puree z groszku
-
Puree z selera
-
Puree z marchewki
-
Puree z brokułów
-
Puree z zielonego groszku
-
Ziemniaki duszone
-
Puree ziemniaczane z cebulą
-
Puree z topinamburu
-
Mus dyniowy
-
Puree ziemniaczane z chrzanem
-
Zapiekanka z puree ziemniaczanym i mięsem mielonym
-
Puree
Więcej informacji na temat puree z kalafiora
Puree z kalafiora to jedno z tych dań, które albo się kocha, albo nie. To ze względu na jego konsystencję, która dla niektórych może być dość kłopotliwa. Jednak na pewno znajdzie się wielu fanów kremowego i pysznego puree. To właśnie dla nich powstała ta receptura, która udowadnia, że najlepsze puree wcale nie musi być zrobione na bazie ziemniaków. Co więcej, może być w stu procentach wegańskie.
Przepis na puree z kalafiora to niezwykle prosty przepis na pyszny warzywny dodatek do dania głównego. Jest tak uniwersalne, że pasuje zarówno do dań mięsnych, jak i jarskich. Będzie smakowało idealnie polane pysznym sosem, zwłaszcza tai o głębokim smaku. Dlatego świetnie sprawdzi się jako dodatek do mięsnych gulaszy. Robione jest na bazie tylko trzech składników, dlatego jest tanie. Głównym składnikiem jest oczywiście kalafior, który choć niedoceniany, to jest bardzo wartościowym warzywem. Zawiera sulforafan, który jest jednym z najsilniej działających antyoksydantów. Ten związek chroni przed nowotworami. Dodatkowo wpływa on pozytywnie na układ krwionośny, a także na nerki. Kalafior jest również źródłem wielu przeciwzapalnych substancji, które wspierają układ immunologiczny w prawidłowym działaniu. Zawiera też witaminy z grupy B, które wspierają działanie układu nerwowego. Sulforafan zawarty w kalafiorze dodatkowo wpływa pozytywnie na układ pokarmowy i chroni błonę śluzową żołądka przed szkodliwymi czynnikami biologicznymi.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić puree z kalafiora, w sposób niezwykle prosty, a przy tym naprawdę smaczny to ten przepis na pewno przypadnie ci do gustu. Pozwala na przygotowanie wspaniałej przekąski, której bazą jest gotowany kalafior, a która fantastycznie sprawdzi się zwłaszcza do obiadu. To również dobry pomysł na pyszny dodatek do kanapek, zwłaszcza na zimno. Ten fit przepis może być częścią każdej diety. Ma niski ładunek glikemiczny, a także mało kalorii. To danie nie tylko wegetariańskie, ale również w pełni wegańskie. Smakuje fantastycznie, a przy okazji dostarcza sporo cennych witamin i składników mineralnych.
Alergeny w puree z kalafiora
Lista alergenów dla puree z kalafiora przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na puree z kalafiora
Wartości odżywcze puree z kalafiora
To zdrowa opcja pełna witamin i antyoksydantów.
Energia i białka
(211g)
Węglowodany
(211g)
Tłuszcze
(211g)
Witaminy
(211g)
Składniki mineralne
(211g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.