Puree z batata
- Bataty - 3 bataty (700 g)
- Masło - 1/4 kostki (50 g)
Przepis na puree z batata krok po kroku
Obierz bataty i pokrój je w słupki lub kostkę.
Ułóż je w naczyniu żaroodpornym. Dodaj masło, sól i tymianek.
Bataty piecz około 1 godzinę w temperaturze 180 stopni.
Upieczone bataty przełóż do miski i zblenduj na gładką masę.
-
Puree ziemniaczane
-
Puree z dyni
-
Puree z kalafiora
-
Puree z ziemniaków
-
Puree z groszku
-
Puree z selera
-
Puree z marchewki
-
Puree z brokułów
-
Puree z zielonego groszku
-
Ziemniaki duszone
-
Puree ziemniaczane z cebulą
-
Puree z topinamburu
-
Mus dyniowy
-
Puree ziemniaczane z chrzanem
-
Zapiekanka z puree ziemniaczanym i mięsem mielonym
-
Puree
Więcej informacji na temat puree z batata
Smaczne puree z batata to dobry pomysł na domowy, a co ważne szybki w wykonaniu dodatek na obiad lub jako dip w połączeniu ze świeżymi warzywami. Pasta jest bardzo aromatyczna, dzięki tymiankowi, który dodawany jest przed pieczeniem w piekarniku. Przepis jest prosty w przygotowaniu, dlatego każdy powinien sobie z nim poradzić. Składniki w połączeniu z przyprawami zachwycą każdego, a zapach będzie roznosił się po całym domu. Puree możesz doprawić przyprawami wskazanymi w przepisie lub wedle uznania. Bataty również idealnie komponują się z czosnkiem lub z chilli.
Jak zrobić puree z batata? Przygotowanie jej jest bardzo proste. Na początku należy obrać słodkie ziemniaki i pokroić je w słupki lub kostkę. Taka forma ułatwi ich pieczenie. Przekładamy je do naczynia żaroodpornego. Dodajemy masło, sól i tymianek i pieczemy około 1 godziny w temperaturze 180 stopni. Upieczone warzywa przekładamy do miski i za pomocą blendera miksujemy je na gładki krem.
Przepis na puree z batata jest bardzo prosty. Dip składa się głównie z batatów, które mają bardzo cenne właściwości zdrowotne dla nas. Bataty mają wiele odmian, gdzie niektóre słodkie ziemniaki są doskonałym źródłem karotenoidów oraz luteiny, która wpływa pozytywnie na nasze oczy, a inne zawierają likopen, który minimalizuje rozwój chorób układu sercowo – naczyniowego oraz nowotworów. Słodkie ziemniaki również są zalecane dla osób chorujących na cukrzycę, ponieważ mają niski indeks glikemiczny, a także poprawiają wrażliwość tkanek trzustki. Ponadto bataty to doskonałe źródło witamin z grupy B oraz witaminy C, A,E i K, a także wapń, magnez i potas. Dodatkowo spożywanie słodkich ziemniaków pozytywnie wpływa na naszą pamięć oraz koncentrację. Wynika to z obecności antocyjanin w ich składzie.
Bataty gotowane to fit pasta, która idealnie sprawdzi się na obiad oraz jako podwieczorek lub II śniadanie którym każdy będzie zachwycony. Dobra pasta idealnie nada się jako dip. Ten sprawdzony przepis na pewno ułatwi jej ich przygotowanie.
Alergeny w puree z batata
Lista alergenów dla puree z batata przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze puree z batata
Bataty ze względu na niski indeks glikemiczny są idealna dla osób chorujących na cukrzycę.
Energia i białka
(125g)
Węglowodany
(125g)
Tłuszcze
(125g)
Witaminy
(125g)
Składniki mineralne
(125g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.