Pulpety z soczewicy
- Soczewica czerwona (300 g)
- Bułka grahamka (100 g)
- Cebula - 2 małe sztuki (100 g)
- Natka pietruszki (20 g)
- Jajko (2 szt.)
- Pomidor - 2 małe sztuki (300 g)
- Cukinia - 1 mała sztuka (200 g)
- Olej rzepakowy (40 ml)
- Bułka tarta (20 g)
Przepis na pulpety z soczewicy krok po kroku
Soczewicę wsyp do garnka. Wlej 600 ml wody. Posól, dodaj liść laurowy i ziele angielskie. Gotuj do miękkości.
Na patelni podsmaż cebulę pokrojoną w drobną kostkę. Starkuj cukinie, odciśnij nadmiar wody. Smaż razem z cebulą.
Bułkę namocz w wodzie.
Ugotowaną soczewicę, zmiel w malakserze. W misce umieść cebulę i cukinię, jajka, namoczoną bułkę, soczewicę i przyprawy. Wymieszaj składniki do powstania zwartej masy. Jeśli masa jest zbyt klejąca dodaj bułki tartej.
Pulpety smaż na rozgrzanym oleju aż się zarumienią.
Na patelni podsmaż cebulkę pokrojoną w kostkę , dodaj pokrojone pomidory, duś 10 minut na małym ogniu. Dopraw solą i pieprzem.
Pulpety umieść w sosie, posyp natką pietruszki. Gotuj jeszcze 3 minuty.
-
Pulpety w sosie koperkowym
-
Pulpety w sosie pomidorowym
-
Pulpety
-
Dietetyczne pulpety na parze
-
Pulpety z indyka
-
Klopsy w sosie koperkowym
-
Pulpeciki w sosie pomidorowym
-
Pulpety w sosie pieczarkowym
-
Pulpety w sosie własnym
-
Pulpety z indyka w sosie pomidorowym
-
Pulpety w sosie śmietanowo koperkowym
-
Pulpety gotowane
-
Gotowane pulpety w sosie pomidorowym
-
Sos pomidorowy do pulpetów
-
Pulpety w sosie śmietanowym
-
Pulpeciki z indyka
-
Pulpety z indyka w sosie koperkowym
-
Pulpety rybne
-
Pulpety
Więcej informacji na temat pulpetów z soczewicy
Pulpety z soczewicy to doskonała propozycja na wykorzystanie roślin strączkowych jako zamiennika mięsa. Pulpety smakują równie dobrze na ciepło jak i na zimno. Pulpety z soczewicy w sosie pomidorowym przygotujesz z następujących składników: soczewica (czerwona lub zielona), cebula, bułka grahamka, jajko, cukinia, przyprawy (sól, pieprz, papryka słodka i ostra, czosnek). Przepis na pulpety z soczewicy jest prosty nie potrzebujesz więc dużego doświadczenia kulinarnego aby je przygotować. Możesz je przygotować z soczewicy czerwonej lub z soczewicy zielonej. Obydwa rodzaje nadają się do tego typu dań. Soczewice najpierw należy ugotować w osolonej wodzie. Następnie zmielić w malakserze. Dodaj do masy podsmażoną cebulkę i cukinię, jajka, przyprawy, bułkę. Formować pulpety. Smażyć na złoty kolor na patelni. Pulpety najlepiej smakują w sosie pomidorowym, który podkręca ich delikatny smak. Sos możesz zabielić kwaśną śmietaną i koniecznie posypać świeżą natką pietruszki.
Soczewica jest rośliną strączkową bogatą w wiele składników odżywczych. Pierwsza i najważniejszą jej zaletą jest duża ilość łatwo przyswajalnego białka. Nie jest to jednak białko pełnowartościowe, dodatek ziemniaków czy produktów zbożowych sprawia, że wchłanianie białka z roślin strączkowych jest bardziej efektywne. Świetnie sprawdza się w dietach wegańskich i wegetariańskich. Zawiera małe ilości tłuszczu co powoduje, że jest produktem mało kalorycznym. Zawarte w niej węglowodany złożone powoli podnoszą poziom cukru we krwi, co za tym idzie są idealne dla osób chorujących na cukrzycę. Soczewica zawiera duże ilości potasu, cynku i fosforu. Rośliny strączkowe są dobrym źródłem błonnika pokarmowego, który reguluje poziom cholesterolu we krwi i poprawia perystaltykę jelit.
Podsumowując pulpety z soczewicy są dobrą alternatywą dla mięsa. Pulpety gotowane w sosie pomidorowym są niskokaloryczne. Dostarczają niezbędnych składników odżywczych. Pozwalają utrzymać odpowiednie stężenie cukru we krwi, dzięki zawartości wolno uwalnianych węglowodanów złożonych. Pyszne pulpety wegetariańskie z soczewicy w sosie są idealne na obiad dla całej rodziny.
Alergeny w pulpetach z soczewicy
Lista alergenów dla pulpetów z soczewicy przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bułka grahamka
- Bułka tarta
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze pulpetów z soczewicy
Pulpety z soczewicy to świetna alternatywa dla mięsnych pulpetów. Są lekkostrawne i nisko kaloryczne. Sprawdzą się na dietach redukcyjnych. Dodatek warzyw sprawia że danie daje Ci uczucie sytości na dłużej.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.