Pulpety z kaszy jaglanej
- Kasza jaglana (100 g)
- Marchewka - 2 średnie marchewki (140 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Czosnek - 3 ząbki czosnku (15 g)
- Ser gouda - W kostce (50 g)
- Pietruszka - 1 sztuka (80 g)
- Bułka tarta - 4 łyżki (40 g)
- Olej rzepakowy - 2 lyżki do warzyw, 5 łyżek do pulpetów (84 ml)
Przepis na pulpety z kaszy jaglanej krok po kroku
Kaszę jaglaną przełóż na sitko i sparz wrzątkiem, a następnie dobrze przepłucz. Następnie umieść ją w garnku, zalej wrzątkiem (ok. 2 razy więcej wody niż kaszy) i ugotuj. Po ok. 15 min, gdy kasza wchłonie całą wodę, przełóż ją do dużej miski i pozostał do ostygnięcia.
Ser zetrzyj na tarce na grubych oczkach.
Marchewkę i pietruszkę obierz, opłucz i osusz. Warzywa zetrzyj na tarce na średnich oczkach.
Cebulę i czosnek obierz i drobno posiekaj.
Garść natki pietruszki posiekaj.
Na patelni rozgrzej 2 łyżki oleju i dodaj cebulkę. Po ok. 3-4 min dodaj marchewkę i pietruszkę. Wymieszaj i podsmażaj całość pod przykryciem przez 5-6 min. Następnie dodaj czosnek. Po ok. po 1-2 min zdejmij warzywa z palnika i odstaw je na bok do przestudzenia.
Do miski z kaszą dodaj 1 łyżeczkę oregano, 1/2 łyżeczki papryki słodkiej oraz pieprz i sól do smaku. Następnie dodaj starty ser, natkę pietruszki, bułkę tartą oraz przestudzoną marchewkę i pietruszkę z cebulą i czosnkiem. Całość dobrze wymieszaj (najlepiej za pomocą rąk), a potem odstaw na ok. 10 min.
Z gotowej masy uformuj kulki (może je lekko spłaszczyć).
Z gotowej masy uformuj kulki (może je lekko spłaszczyć).
Podawaj z sosem pomidorowym i wybranymi dodatkami.
-
Pulpety w sosie koperkowym
-
Pulpety w sosie pomidorowym
-
Pulpety
-
Dietetyczne pulpety na parze
-
Pulpety z indyka
-
Klopsy w sosie koperkowym
-
Pulpeciki w sosie pomidorowym
-
Pulpety w sosie pieczarkowym
-
Pulpety w sosie własnym
-
Pulpety z indyka w sosie pomidorowym
-
Pulpety w sosie śmietanowo koperkowym
-
Pulpety gotowane
-
Gotowane pulpety w sosie pomidorowym
-
Sos pomidorowy do pulpetów
-
Pulpety w sosie śmietanowym
-
Pulpeciki z indyka
-
Pulpety z indyka w sosie koperkowym
-
Pulpety rybne
-
Pulpety
Więcej informacji na temat pulpetów z kaszy jaglanej
Pulpety z kaszy jaglanej to dobry pomysł na wegetariański obiad. Te pulpety są proste do przygotowania i można je zrobić z małej liczby składników. Wychodzą bardzo smaczne i można je podać z różnymi sosami i dodatkami.
Jak zrobić pulpety z kaszy jaglanej? Warto pamiętać o tym, że kaszę jaglaną należy przygotować w odpowiedni sposób. Aby pozbyć się goryczki, trzeba ją zalać wrzątkiem, przepłukać i znowu zalać wrzątkiem, a potem gotować pod przykryciem do całkowitego wchłonięcia wody (ok. 15 minut). Możesz też dodatkowo zacząć od uprażenia kaszy na suchej patelni, ale ten krok równie dobrze można pominąć.
Warzywa należy zetrzeć na tarce lub drobno posiekać. Następnie trzeba je przysmażyć na patelni. Gdy przestygną, można je połączyć z resztą składników i ulepić pulpety. Gdyby masa była zbyt wodnista, dodaj więcej bułki tartej. Możesz też dodać jajko.
Ten przepis na pulpety z kaszy jaglanej możesz dowolnie zmodyfikować, aby dopasować danie do swojego gustu. Jeśli chcesz zrobić wegańskie pulpety, zrezygnuj z dodania sera żółtego lub dodaj jego roślinny zamiennik.
Te pulpety mogą być też z mięsem – możesz połączyć wybrane mięso mielone z kaszą jaglaną i resztą składników. Zamiast smażyć, możesz przygotować zdrowe pulpety gotowane w bulionie. Możesz też pokusić się na ich upieczenie w piekarniku na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia lub zapieczone w sosie w naczyniu żaroodpornym. Jeśli lubisz ostrzejsze smaki, możesz pokusić się na dodanie ostrej papryki. Poza natką pietruszki możesz dodać także koperek. Bułkę tartą możesz zamienić na mąkę kukurydzianą.
Te pulpety będą pyszne w sosie pomidorowym. Aby zrobić smaczny sos, warto zacząć od przysmażenia czosnku. Pamiętaj, że w jego przypadku wystarczy chwila. Łatwo go przypalić, a wtedy staje się gorzki. Następnie do czosnku można wlać przecier pomidorowy i wsypać zioła oraz przyprawy. Taki sos trzeba gotować ok. 10 minut. Na koniec należy umieścić w nim pulpety i całość dusić pod przykryciem ok. 5 minut, choć dobre będą też pulpety jedynie polane sosem na talerzu.
Alergeny w pulpetach z kaszy jaglanej
Lista alergenów dla pulpetów z kaszy jaglanej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser gouda
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bułka tarta
Wartości odżywcze pulpetów z kaszy jaglanej
Energia i białka
(255g)
Węglowodany
(255g)
Tłuszcze
(255g)
Witaminy
(255g)
Składniki mineralne
(255g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.