Pulpety z indyka w sosie śmietanowo koperkowym
- Mięso mielone z indyka (500 g)
- Cebula (100 g)
- Bułka pszenna - sucha (80 g)
- Mleko 3,2% (100 ml)
- Jajko (1 szt.)
- Mąka pszenna typ 500 - 20 g do obtoczenia pulpetów (50 g)
- Bulion drobiowy (600 g)
- Śmietanka kremowa 30% (100 g)
- Masło (15 g)
- Koperek (15 g)
- Czosnek - 1 ząbek (5 g)
- Olej rzepakowy (30 ml)
Przepis na pulpety z indyka w sosie śmietanowo koperkowym krok po kroku
Bułkę połam, umieść w miseczce i zalej mlekiem. Zostaw na kilka minut, aż zmięknie.
Cebulę obierz i pokrój w bardzo drobną kostkę.
W misce umieść mięso, cebulę, przeciśnięte przez praskę czosnek, odciśniętą z nadmiaru mleka bułkę, jajko. Dopraw solą i pieprzem i dokładnie zagnieć masę.
Dłonie zwilż wodą i formuj małe pulpeciki. Następnie obtocz je w mące.
Na głębokiej patelni pogrzej olej. Obsmaż na nim pulpety, aż będą złote.
Następnie dolej na patelnie bulion i gotuj pulpeciki przez 20 minut.
W rondelku rozpuść masło. Gdy zrobi się płynne, dodaj pozostałą mąkę i dokładnie wymieszaj.
Stopniowo dodawaj śmietanę, cały czas mieszając, by nie powstały grudki.
Gdy powstanie jednolity sos zacznij stopniowo dolewać bulion z patelni. Dokładnie wymieszaj.
Koperek posiekaj i dodaj do sosu w rondelku.
Pulpety podawaj polane sosem.
-
Pulpety w sosie koperkowym
-
Pulpety w sosie pomidorowym
-
Pulpety
-
Dietetyczne pulpety na parze
-
Pulpety z indyka
-
Klopsy w sosie koperkowym
-
Pulpeciki w sosie pomidorowym
-
Pulpety w sosie pieczarkowym
-
Pulpety w sosie własnym
-
Pulpety z indyka w sosie pomidorowym
-
Pulpety w sosie śmietanowo koperkowym
-
Pulpety gotowane
-
Gotowane pulpety w sosie pomidorowym
-
Sos pomidorowy do pulpetów
-
Pulpety w sosie śmietanowym
-
Pulpeciki z indyka
-
Pulpety z indyka w sosie koperkowym
-
Pulpety rybne
-
Pulpety
Więcej informacji na temat pulpetów z indyka w sosie śmietanowo koperkowym
Pulpety z indyka w sosie śmietanowo koperkowym to danie szczególnie popularne wśród młodych smakoszy. Te pyszne kulki z mięsa mielonego w delikatnym sosie na pewno zasmakują również dorosłym.
Żeby wykonać przepis na pulpety z indyka w sosie śmietanowo koperkowym potrzebujesz tylko kilku składników. Najpierw suchą bułkę połam, umieść w miseczce i zalej mlekiem. Zostaw na kilka minut, aż zmięknie. Cebulę obierz i pokrój w bardzo drobną kostkę. W misce umieść mięso, cebulę, przeciśnięte przez praskę czosnek, odciśniętą z nadmiaru mleka bułkę, jajko. Dopraw solą i pieprzem i dokładnie zagnieć masę z mięsa mielonego. Dłonie zwilż wodą i formuj małe pulpeciki. Następnie obtocz je w mące. Na głębokiej patelni pogrzej olej. Obsmaż na nim pulpety, aż będą złote. Następnie dolej na patelnie bulion i gotuj pulpeciki przez 20 minut. W rondelku rozpuść masło. Gdy zrobi się, płynne dodaj pozostałą mąkę i dokładnie wymieszaj. Stopniowo dodawaj śmietanę, cały czas mieszając, by nie powstały grudki. Gdy powstanie jednolity sos zacznij stopniowo dolewać bulion z patelni. Dokładnie wymieszaj. Koperek posiekaj i dodaj do sosu w rondelku. Pulpety podawaj polane sosem. Jeśli wiesz już jak zrobić pulpety z indyka w sosie śmietanowo koperkowym, to pewnie zastanawiasz się również, z czym można je podać. Najlepiej pasują do ugotowanych ziemniaków lub w formie puree. Taki pomysł na obiad, który będzie najlepszy dla najmłodszych i najstarszych członków rodziny.
Mięso z indyka to dobre źródło witamin z grupy B, żelaza, magnezu, selenu i cynku. Dostarcza też duże ilości tryptofanu, prekursora serotoniny, który jest przekaźnikiem nerwowym. Serotonina nazywana jest potocznie hormonem szczęścia.
Wiele wskazuje na to, że indyk jest lepszym wyborem żywieniowym niż kurczak. Indyki są dużo bardziej wrażliwe na czynniki takie jak zamknięcie bez dostępu do świeżego powietrza. Nie mogą też przebywać w zbyt zatłoczonych klatkach, dzięki czemu ryzyko zakażeń jest mniejsze. Tym samym dużo rzadziej leczone są antybiotykami. W procesie obróbki termicznej tj. pieczenie nie traci dużo ze swoich wartości odżywczych.
Alergeny w pulpetach z indyka w sosie śmietanowo koperkowym
Lista alergenów dla pulpetów z indyka w sosie śmietanowo koperkowym przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bułka pszenna
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 3,2%
- Śmietanka kremowa 30%
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bulion drobiowy
Wartości odżywcze pulpetów z indyka w sosie śmietanowo koperkowym
Mięso z indyka to dobre źródło witamin z grupy B, żelaza, magnezu, selenu i cynku. Dostarcza też duże ilości tryptofanu, prekursora serotoniny, który jest przekaźnikiem nerwowym. Serotonina nazywana jest potocznie hormonem szczęścia.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.