Przepisy z gruszką

Przepisy z gruszkami
Dania z gruszkami

Gruszki to owoce, które rosną na niewielkich drzewach z rodziny różowatych. W Polsce dostępne są różne odmiany gruszek. Niektóre gatunki są mniej słodkie, a bardziej kwaśne, ale wszystkie są mało kaloryczne i składają się w wielkości z wody. Gruszki mają w swoim składzie potas i jod, które są potrzebne w organizmie człowieka. Duża zawartość błonnika w gruszkach przyczynia się do prawidłowego trawienia. Z tych owoców można przygotować m.in. dżemy i kompoty, ale gruszki równie dobrze smakują na surowo.

Przepisy z gruszką – pomysły na dania, desery i przetwory na bazie gruszki

Grusze bardzo często są hodowane w sadach i ogródkach działkowych. W naszym kraju gruszki są tak samo popularne jak jabłka, wiśnie czy śliwki. Owoce gruszy nadają się zarówno do deserów, jak i do wytrawnych dań. Przedstawiamy ciekawe przepisy z gruszką na obiadowe dania, które koniecznie musisz poznać i wypróbować!

Gruszki – co warto o nich wiedzieć?

Odmiany gruszek – jaką gruszkę najczęściej jemy?

Obecnie wyróżnia się około 30-60 odmian grusz, ale tak naprawdę one bardzo łatwo się ze sobą krzyżują i na przestrzeni wieków powstało ponad kilka tysięcy ich podgatunków. Niektóre z nich lepiej smakują na surowe, a część warto przeznaczyć na przetwory.

W Polsce najczęściej hodowana i sprzedana jest:

  • Konferencja – to zielono-żółta gruszka, która dojrzewa na przełomie września i października. Ma słodki smak.
  • Faworytka – ta gruszka ma zielono-czerwoną skórkę i jest duża, słodka oraz soczysta. Dojrzewa pod koniec sierpnia.
  • Lukasówka – to zielona gruszka, która może mieć czerwone lub żółte plamy. Choć jest słodka, to ma winny posmak.
  • Paryżanka – ta gruszka ma zieloną skórkę i jest słodko-kwaśna. Ma twardy miąższ. Dojrzewa dopiero pod koniec października.
  • Bonkreta Williamsa – ta gruszka jest gotowa do zbierania latem. Ma żółto-czerwoną skórkę.
  • Komisówka – to słodko-kwaśna gruszka, którą zbiera się pod koniec września.

Wartości odżywcze gruszki – dlaczego warto ją jeść?

Gruszki zawierają witaminę A, witaminę K i witaminę E oraz witaminy z grupy B. Te owoce mają w sobie m.in.: jod, potas, wapń, magnez, fosfor, żelazo, bor. Gruszki pomagają w obniżaniu ciśnienia krwi oraz korzystanie wpływają na pracę mózgu i koncentrację.

Zawarty w gruszkach błonnik pomaga regulować procesy trawienne, ale ich nadmierne spożycie może wywołać efekt przeczyszczający. Niski indeks glikemiczny tych owoców sprawia, że po ich spożyciu dłuższej odczuwamy sytość. Gruszki składają się głównie z wody i są mało kaloryczne.

Warto pamiętać, że obróbka mechaniczna i termiczna wpływają na wartości odżywcze owoców. Im dłużej gruszki będą gotowane, tym więcej stracą witaminy. Z kolei blendowanie owoce pozbawia je niektórych wartości, ale te pozostałe w nich witaminy są lepiej wchłanianie przez organizm. Jednak trzeba szybko spożyć te zblendowane owoce.

Ciekawe przepisy z gruszką – dania na słodko i na słono

Potrawy z gruszkami – pomysł na obiad z owocami

Gruszka to taki owoc, który pasuje do różnych potraw. Wszystko zależy od tego, czy lubisz łączyć słodko-kwaśne smaki w wytrawnych daniach. Gruszkę można podać zarówno w formie deseru, jak i na obiad lub drugie śniadanie.

Kiszone gruszki idealnie pasują do kotletów mielonych, pieczonej kaczki lub kurczaka z ziemniakami. Możesz też upiec te owoce i podać je na grzankach z roszpunką i serem cheedar, ale taką gruszkę możesz też połączyć z ryżem lub kaszą. Danie odpowiednie na drugie śniadanie to sałatka z gruszką, żółtym serem, orzechami i rukolą lub sałatka z gruszką, winogronem, roszponką i białym serem.

Popularny deser z tym owocem to po prostu biszkoptowe ciasto z kawałkami gruszki. Możesz też przygotować mus gruszkowy i wypełnić nim tartę. Ciekawą opcją jest przepis na gruszkowe lody.

Z gruszką możesz zrobić smoothie. Jest to bezmleczny napój, który składa się z owoców, warzyw, soku owocowego oraz wody. Odpowiednim dodatkiem są orzechy, substancje słodzące (np. miód) i różne przyprawy. Ciekawym pomysł na smoothie jest połączenie gruszki, jarmużu i soku z pomarańczy.

Domowe przetwory – co zrobić z gruszki?

Z owoców gruszy można zrobić domowe dżemy. Owoce wystarczy pozbawić skórki i ogonków, a potem pokroić na mniejsze kawałki i umieścić w garnku. Dżem powstaje przez ugotowanie owoców z cukrem. Całość trzeba gotować tak długo, aż odparuje większość wody. Owoce w dżemie mogą być nieco rozgotowane.

Domowy dżem z gruszek nadaje się jako smarowidło na kanapki i nadzienie do drożdżowych rogalików. Jest to też odpowiedni dodatek do naleśników, pancakes i jogurtu naturalnego. Warto jednak pamiętać, że dżemy są kaloryczne, ponieważ zawierają w sobie bardzo dużo cukru. Należy je spożywać w umiarkowanych ilościach.

Na Święta Bożego Narodzenia bardzo często podaje się kompot z suszu. Do jego przygotowania potrzebne będą suszone owoce. Najczęściej są to gruszki, jabłka, śliwki i daktyle, ale mogą być też figi, rodzynki oraz żurawina. Do kompotu dodawane są także goździki, kawałki kory cynamonu, gwiazdki anyżu oraz otarta skórka i sok z pomarańczy.

Przepis na kompot nie jest trudny. Wybrane suszone owoce wystarczy umieścić w dużym garnku i zalać je wodą, aby w całości były przykryte. Najlepiej zostawić je tak na noc do namoczenia. Na drugi dzień można dodać przyprawy. Kompot z suszy należy gotować na małym ogniu pod przykryciem aż do miękkości owoców. W razie potrzeby możesz posłodzić kompot wybranym produktem słodzącym.

Jak przechowywać domowe przetwory z gruszki?

Słoiki z gruszkowymi przetworami możemy zachować na zimę, aby w tym mroźnym czasie cieszyć się smakiem tych pysznych owoców. W tym celu należy zapasteryzować słoiki, aby wydłużyć ważność naszych dżemów, kompotów czy gruszek w occie.

Należy zacząć od wyparzenia słoików i zakrętek. Po umieszczeni w nich przetworów, trzeba oczyścić górę słoików, a potem dobrze je zakręcić i odwrócić do góry dnem. Po godzinie można sprawdzić, czy zakrętki się zassały.

Słoiki należy umieścić w garnku ze ściereczką i zalać je wodą do 3/4 wysokości. Następnie należy je gotować ok. 20-30 min, a potem można wyciągnąć i odstawić do góry dnem na 24 h. Drugą opcją na pasteryzację jest umieszczenie słoików w piekarniku. Słoiki z gorącymi przetworami trzeba włożyć do nagrzanego piekarnika, a te w temperaturze pokojowej do jeszcze nierozgrzanego. Przetwory należy piec ok. 30 minut w niskiej temperaturze, a potem zostawić tam od wystudzenia.

Co zrobić na śniadanie z owocami? Opcji jest kilka. Przepisy z gruszką to zarówno domowe przetwory, jak i sałatki oraz ciasta. W zależności od wybranej odmiany gruszki, deser może być bardziej lub mniej słodki. Warto wiedzieć, że gruszka pasuje nie tylko do wypieków. Z tym owocem smaczne są także obiadowe potrawy z mięsem. Gruszki korzystanie wpływają na pracę mózgu i koncentrację, a także wspomagają trawienie oraz pomagają w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia.

Przepisy z gruszką - przepisy

Często zadawane pytania
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto