Przepisy z czerwonej kapusty

Najlepsze potrawy z czerwonej kapusty
Przepisy z czerwonej kapusty

Dania z czerwonej kapusty to doskonałe źródło wielu cennych składników mineralnych oraz witamin. Z kapusty możemy przygotować smaczny obiad, surówkę lub sałatkę. Kapustę czerwoną można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Jest to także warzywo, z którego możemy przygotować dania wegańskie oraz wegetariańskie. Kapusta czerwona doskonale uzupełnieni danie obiadowe, jeżeli podamy ją w formie surówki – doskonale komponuje się na talerzu, ponieważ dodaje do dania pięknego czerwonego koloru.

Przepisy z czerwonej kapusty - sprawdzone przepisy na surówki i dania z czerwonej kapusty

Dania z kapusty są bardzo smaczne i zdrowe. Z kapusty czerwonej możemy przygotować smaczny obiad lub surówkę. Inną nazwą tej kapusty jest kapusta modra, która znalazła swoje zastosowanie szczególnie w kuchni śląskiej oraz wielkopolskiej. Z kapusty czerwonej możemy przygotować pyszny farsz na pierogi, kapustę zasmażaną, gotowaną, duszoną czy kiszoną. Jest również doskonałym produktem, z którego możemy wykonać sok – stanowiący bogactwo składników mineralnych oraz witamin. W artykule tym dowiesz się jakie właściwości ma kapusta czerwona oraz co zrobić z niej w kuchni.

Właściwości kapusty w kuchni i dla zdrowia

Kapusta – krótki opis warzywa

Kapusta modra jest warzywem zaliczanym do rodziny kapustowatych. W Europie oraz Azji wyróżniamy około 40 gatunków kapusty. Posiada ona wiele zastosowań w kuchni, ponieważ możemy przygotować ją w postaci surowej, gotowanej, smażonej lub pieczonej. Odmiany kapusty różnią się między sobą wyglądem, okresem wegetacji oraz wielkością główki. W artykule tym skupimy się na opisie kapusty czerwonej.

Zastosowanie kapusty w kuchni

Najpopularniejsza w kuchni polskiej jest bez wątpienia kapusta biała. W ostatnich czasach dostrzegamy również korzyści płynące ze spożywania kapusty czerwonej. Można wykorzystać ją w postaci surowej do przygotowania surówek. Możemy przygotować z niej również wiele dań jednogarnkowych z dodatkiem innych warzyw oraz mięs. Kapustę czerwoną możemy również wykorzystać do przygotowania zupy jarzynowej. Na bazie tego warzywa możemy wykonać wiele dań w diecie wegańskiej, wegetariańskiej, bezglutenowej czy redukcyjnej.

Kapustę czerwoną możemy ukisić i przechowywać przez okres zimy. Kapusta ta doskonale sprawdzi się do przygotowania farszu do pierogów oraz krokietów. Stanowić będzie również doskonały dodatek do dań obiadowych - poszatkowana kapusta kiszona z dodatkiem startej na tarce marchewki świetnie sprawdzi się np. jako dodatek do ryby.

W Wielkopolsce kapustę czerwoną gotuje się razem z jabłkami i cebulą, następnie dodaje się do niej rodzynki oraz przyprawy korzenne i serwuje się ją z dodatkiem ziemniaków oraz kaczki. Jest to tradycyjne danie kuchni wielkopolskiej. W kuchni śląskiej z kolei kapusta czerwona przygotowywana jest razem z boczkiem, cebulką oraz przyprawami. Podaje się jako dodatek do klusek oraz rolady.

Kapusta czerwona - skład i właściwości prozdrowotne

Kapusta jest warzywem, które posiada niską wartość kaloryczną, dlatego chętnie wykorzystywana jest do przygotowania smacznych dań w diecie redukcyjnej. Kapusta czerwona posiada antocyjany, którym zawdzięcza swoją barwę. Składniki te zaliczamy do silnych przeciwutleniaczy, które redukują produkcję wolnych rodników w naszym organizmie oraz przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na choroby nowotworowe. Przeciwutleniacze spowalniają również procesy starzenia się skóry.

Kapusta czerwona jest produktem, który bogaty jest w witaminy oraz składniki mineralne. Znajdziemy w nim przede wszystkim potas, siarkę, wapń, fosfor, sód, magnez, żelazo, cynk, miedź oraz mangan. Do witamin występujących w kapuście czerwonej możemy zaliczyć witaminą A oraz C, niektóre witaminy z grupy B oraz witaminę E. Poza antocyjanami niektóre z witamin są silnymi przeciwutleniaczami. Warto również pamiętać, że spożywanie witaminy C w odpowiednich ilościach pozytywnie wypływa na wzmocnienie naszego systemu odpornościowego. Jest to szczególnie ważne w okresie wzmożonego zachorowania, czyli okresie jesienno-zimowym.

Osoby które zmagają się z chorobami tarczycy powinny zwrócić szczególną uwagę na obecność kapusty w ich diecie. Jest to spowodowane faktem, że kapusta jest źródłem goitrogenów, czyli substancji wolotwórczych, które utrudniają wchłanianie się jodu z posiłków, co może skutkować niedoborem tego składnika mineralnego w diecie. Jod jest składnikiem pokarmowym, który jest niezbędny do produkowania hormonów tarczycy.

Surówka – krótki opis potrawy

Surówka – definicja

Surówka to rodzaj potrawy, którą przyrządza się ze surowych warzyw lub owoców. Produkty do surówki należy podać obróbce wstępnej – czyli myciu czy krojeniu. Na surówki najlepiej przeznaczyć warzywa wysokiej jakości, świeże, młode oraz nieuszkodzone. Do wykonania surówki można również użyć warzywa blanszowane, kwaszone oraz mrożone.

Surówka – dodatki

Jako dodatki do surówki możemy dodać przyprawy oraz inne produkty spożywcze. Do dodatków do surówki możemy zaliczyć cukier, kwasek cytrynowy, musztardę, ocet winny, ocet balsamiczny, oliwę z oliwek, oliwki, rodzynki, sok z cytryny lub limonki, natkę pietruszki lub świeże zioła. Dodatki dodaje się, aby surówki miały lepszy smak.

Przykładowe przepisy z czerwonej kapusty i ich krótki opis

Surówka z czerwonej kapusty

Surówka, do przygotowania której wykorzystamy kapustę czerwoną, świetnie sprawdzi się jako dodatek do obiadu. Ta smaczna surówka będzie idealnym dopełnieniem do kotletów mielonych, kotletów schabowych czy pieczonego mięsa. Ważne w czasie przygotowania surówki jest to, aby kapusta była bardzo drobno poszatkowana. Jako dodatki do surówki możemy wykorzystać majonez, musztardę, ocet spirytusowy oraz przyprawy. Do surówki możemy dodać również posiekaną natkę pietruszki, która wzbogaci surówkę w witaminę C. Dobrym pomysłem jest odstawienie gotowej potrawy na kilka godzin do lodówki, aby składniki zdążyły się przegryźć. Przepis na surówkę z kapusty czerwonej jest bardzo prosty, dlatego nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego.

Sałatka coleslaw z czerwonej kapusty

Coleslaw to prosta i smaczna surówka obiadowa, składająca się w głównej mierze z poszatkowanej  kapusty. Dodatkowo można do niej dodać marchewkę, jabłko, ananasa czy pora. Sosem używanym do spojenia składników najczęściej jest majonez. Surówkę tą przyprawia się dowolnymi przyprawami oraz ziołami. Aby zmniejszyć kaloryczność potrawy majonez możemy wymieszać z jogurtem naturalnym w proporcji 1:1. Sałatka ta jest doskonałym źródłem wielu cennych składników mineralnych i witamin, których podaż odpowiedniej ilości pozytywnie wypływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Przepis na sałatkę Coleslaw jest bardzo prosty, dlatego warto włączyć ją do swojej diety

Bigos z czerwonej kapusty

Bigos stanowi tradycyjne, proste danie kuchni polskiej oraz litewskiej. Produktami do wykonania staropolskiej wersji potraw jest kapusta kiszona, kapusta świeża, różne gatunki mięs, grzyby suszone, śliwki suszone, cebula oraz przyprawy. Bigos jest potrawą, którą im dłużej dusimy tym staje się lepsza. Warto więc często podgrzewać potrawę, ponieważ będzie smaczniejsza. Bigos można również podlać czerwonym winem wytrawnym, to dodatkowo wzbogaci jego smak. Jest to danie, które możemy przygotować w wersji wegańskiej, wegetariańskiej oraz tradycyjnej. Bigos najlepiej smakuje na ciepło. Bigos z czerwonej kapusty doskonale sprawdzi się jako danie obiadowe.

Przepisy z czerwonej kapusty - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto