Przepisy z ciecierzycą

Dania z ciecierzycą
Przepisy z ciecierzycą

Ciecierzyca to roślina strączkowa znana również jako groch włoski. Zawiera w sobie wiele cennych wartości odżywczych, które korzystanie wpływają na organizm. Jest to cenione przez wegetarian i wegan źródło białka i błonnika. Z tej rośliny można przygotować m.in. hummus, pasztet, gulasz, pulpety oraz sałatkę. Przepisy z ciecierzycą nie są trudne, a zrobione z niej potrawy wpasowują się w gusta smakowe dzieci i dorosłych.

Przepisy z ciecierzycą – zbiór przepisów na smaczne dania z ciecierzycą

Ciecierzyca to dobrze znane źródło białka w diecie wegan i wegetarian. Zaletą grochu włoskiego jest także to, że jego spożywanie przyczynia się do lepszego funkcjonowania organizmu. Pasty? Zupy? Słodycze? Tak! Przepisy z ciecierzycą nie ograniczają się do jednej potrawy, ponieważ z tej rośliny można przygotować różne dania. Sprawdź, co zrobić z ciecierzyc na obiad i nie tylko!

Potrawa z ciecierzycy – dlaczego warto sięgnąć po ciecierzycę?

Ciecierzyca a cieciorka – jaka jest różnica?

Bardzo często te dwa określenie są stosowane zamiennie, jednak tak naprawdę oznaczają dwie różne rośliny. Ciecierzyca należy do rodziny bobowatych. Była uprawiana już w starożytnym Egipcie, Grecji oraz Rzymie i najprawdopodobniej odgrywała istotną rolę w diecie. Istnieje kilkadziesiąt gatunków ciecierzycy, ale najbardziej znane i najczęściej spożywane są kabuli i desi. Uprawia się je w krajach, w których panuje m.in. klimat tropikalny lub umiarkowany.

Cieciorka również należy do rodziny bobowatych, ale z tej rośliny przygotowano napar, który uspokajał i spowalniał rytm serca. Warto wiedzieć, że obecnie nie wykorzystuje się cieciorki jako rośliny leczniczej, ponieważ ma trujące właściwości. W naszym kraju cieciorkę można spotkać zarówno przy lasach, jak i na przydrożach oraz stokach wzgórz.

Właściwości odżywcze ciecierzycy – dlaczego warto ją jeść?

Ciecierzycę warto włączyć do swojego jadłospisu niezależnie od diety, ponieważ zawiera duża ilość biała, błonnika i węglowodanów złożonych. Dzięki niej w łatwy sposób można podbić białko w potrawie, ale aby uzyskać pełnowartościowy posiłek bogaty we wszystkie aminokwasy, groch włoski należy łączyć ze zbożami.

Zazwyczaj właśnie to białko jest powodem, dla którego ciecierzyca jest tak często i chętnie wykorzystywana w przepisach, ale nie jest to jedyna zaleta tej rośliny. Groch włoski ma niski indeks glikemiczny, dzięki czemu przez dłuższy czas czujemy uczucie sytości i nie kusi nas, aby podjadać między posiłkami. Ciecierzyca nie zawiera dużo kalorii i jest zalecana przy diecie odchudzającej.

Ciecierzyca ma w swoim składzie żelazo, dlatego często jest spożywana przez osoby cierpiące na anemię. Zawiera również potas, magnez, fosfor, witaminy z grupy B oraz witaminę K1. Najlepiej łączyć ciecierzycę ze składnikami, które zawierają witaminę C, aby organizm lepiej przyswajał żelazo. Ta roślina strączkowa obniża poziom złego cholesterolu i reguluje ciśnienie krwi.

Zastosowanie ciecierzycy

Co zrobić z ciecierzycy na obiad?

Groch włoski często gości w kuchni wschodniej i śródziemnomorskiej. Ta roślina strączkowa charakteryzuje się delikatnym, orzechowym posmakiem i można ją poddawać różnym obróbką termicznym. Ciecierzyca będzie dobra zarówno gotowana, jak i smażona lub pieczona. Nie zawiera glutenu, dlatego może być spożywana przez osoby chore na celiakię.

Ciecierzyca, choć bardzo często gości w kuchni wegetariańskiej i wegańskiej, idealnie pasuje także do mięsnych potraw. Groch włoski może być bazą lub jedynie uzupełnieniem przygotowywanego dania. Z ciecierzycy można zrobić:

  • hummus,
  • falafel,
  • gulasze,
  • pasztety,
  • zupy krem,
  • harira,
  • kotlety,
  • sałatki,
  • ciastka,
  • omlety.

Pastą z ciecierzycy możesz posmarować zarówno kanapki, jak i tortille. Groch włoski jest dobrym uzupełnieniem sałatek, ale można z niego przygotować także wegańskie kotlety lub pulpeciki. Dla niektórych zaskoczeniem może być to, że z tej rośliny można zrobić danie na słodko. Warto jednak wiedzieć, że na rynku dostępna jest mąka z ciecierzycy, która umożliwia stworzenie pysznych ciastek. Z tej mąki można zrobić wiele innych potraw, m.in. omlety (na słodko lub na słono), placki i naleśniki.

Szybkie dania – czy każdy przepis z ciecierzycą jest błyskawiczny?

Nie, ponieważ wszystko zależy od tego, czy mam zakupioną ciecierzycę surową czy już gotowaną. Dania z ciecierzycy nie zawsze są szybkie, ale mając ją już ugotowaną, nasz przepis skraca się o czas namaczania i gotowania rośliny.

Na rynku dostępna jest gotowana ciecierzyca w puszkach lub w słoikach. Taką ciecierzycę zazwyczaj wystarczy podgrzać. Suchy groch włoski trzeba namoczyć w dużym naczyniu wypełnianym wodą. W zimnej wodzie ciecierzyca będzie wchłaniać wodę przez ok. 10 h (najlepiej zostawić na całą noc).

Gdy groch włoski będzie już dobrze namoczony, należy go odcedzić i ponownie zalać zimną wodą. Wodę należy zagotować i gotować ciecierzycę przez 10 min na dużym ogniu, a potem na wolnym przez ok. 1 h. Na sam koniec gotowania można dodać sól. Należy pamiętać o tym, aby przygotowywać dania jedynie z dobrze ugotowanej ciecierzycy.

Przepisy z ciecierzycą – na co warto się pokusić?

Hummus jest najpopularniejszą formą wykorzystania ciecierzycy, ale poza rośliną strączkową w skład tej pasty wchodzi coś jeszcze. Niezbędna jest tutaj pasta zrobiona z prażonych nasion sezamu, tzw. tahini. Do przygotowania hummusu potrzebny jest także czosnek. Warto dodać oregano, kumin, sól i sok z cytryny. Możesz też pokusić się na przygotowania różnych dipów. Składniki na hummus połącz z innymi produktami, aby stworzyć uniwersalną pastę, która wpasuje się w twój gust smakowy.

Ciasteczka z ciecierzycy będą dobre zarówno z dodatkiem marchewki, jak i migdałów oraz czekolady. Omlet możesz podać z kawałkami bananów i sosem czekoladowym, a placki polać syropem karmelowym i dodatkowo obsypać je prażonymi orzeszkami.

Dobrym pomysłem na wykorzystanie ciecierzycy jest sałatka. Możesz ją zrobić z takich składników, które najbardziej ci odpowiadają. Groch włoski idealnie podbije białko, a drugie śniadanie w postaci sałatki wciąż pozostanie wegańskie lub wegetariańskie.

Bardzo popularny jest gulasz z ciecierzycą, ale ciekawą opcją jest także harira, czyli marokańska zupa. Do jej przygotowania niezbędne są pomidory i ciecierzyca. Występuje w wersji mięsnej i wegańskiej.

Przepisy z ciecierzycą warto włączyć do swojego jadłospisu, ponieważ ta roślina strączkowa zawiera cenne wartości odżywcze. Z grochu włoskiego można zrobić zarówno dania na słodko, jak i na słono. Mąka z ciecierzycy pozwala na przygotowanie omletów, ciastek oraz chleba bez jajek i glutenu. Każda potrawa z grochu włoskiego jest bogata w białko, błonnik i aminokwasy, który pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.

Przepisy z ciecierzycą - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto