Risotto

Najlepsze przepisy na risotto
Zobacz dobre przepisy na risotto

Risotto to bardzo popularne włoskie danie, które wbrew pozorom nie jest trudne ani bardzo czasochłonne. W tej potrawie największą rolę odgrywają dwie rzeczy: odpowiedni ryż i właściwy sposób jego przygotowania. Do risotta dodaje się m.in.: wytrawne białe wino, cebulę, czosnek, mięso, owoce morza, grzyby, fasolę oraz przeróżne przyprawy. Choć przepisy na risotto są różne, to technika wciąż pozostaje taka sama.

Przepisy na risotto – zbiór pomysłów na risotto w różnych odsłonach

Risotto to jedna z najpopularniejszych potraw we Włoszech. Podstawowym elementem tego dania jest specjalny rodzaj ryżu, który dobrze wchłania płyny i się nie rozgotowuje podczas długiego gotowania. Przy risotcie ogromne znacznie odgrywa sposób jego przygotowania. Przedstawiamy nasze przepisy na risotto, które koniecznie musisz poznać!

Risotto – charakterystyka, wartości odżywcze

Czym jest risotto?

Jest to włoskie danie, które przygotowuje się na bazie odpowiedniego ryżu. Drugim bardzo ważnym elementem tej potrawy jest bulion. Do risotta można dodawać różne składniki, m.in. wino, owoce morze, mięso, warzywa, wolno dojrzewający ser.

Ziarenka ryżu trzeba obtoczyć w jakimś tłuszczu. Nadaje się do tego m.in. oliwa z oliwek. Risotto często przygotowuje się na maśle, ale samo masło można też dodać dopiero na sam koniec, aby wzbogacić smak potrawy. Bardzo ważne jest to, w jaki sposób gotuje się risotto. Ryż powinien być podlewany niewielką ilością wywaru, aby ziarenka miały czas go wchłonąć. Sposób przygotowania wpływa na to, jaką konsystencją i jaki smakiem będzie miało risotto. Danie powinno być kremowe i delikatne.

Rodzaje risotto to m.in.:

  • Risotto al Barolo – do tego dania dodaje się czerwone wino, które zmienia barwę ryżu, a także mięso i fasolę.
  • Risotto alla milanese – jest to potrawa przygotowana na bulionie i szpiku wołowym, którą doprawia się szafranem.
  • Risotto ai funghi – jest to wersja grzybowa tego dania.
  • Risotto al nero di seppia – potrawa jest czarna, ponieważ dodaje się do niej mątwę.

Ryż, jaki używa się do tego dania, musi odznaczać się dużą zdolnością wchłaniania płynów i uwalniania skrobi. Może to być arborio (najpopularniejszy ryż do risotta w naszym kraju), canaroli, padno, vialone nano lub baldo. Do tej potrawy nie pasują ryże, które najczęściej goszczą na naszych stołach, m.in. ryż biały, jaśminowy. 

Wartości odżywcze risotto – dlaczego warto je jeść?

Risotto to przede wszystkim źródło węglowodanów, ponieważ najważniejszym elementem tej potrawy jest ryż. Poza węglowodanami to zboże dostarcza białko oraz błonnik. Ten drugi składnik sprawia, że czujemy się nasyceni i przez dłuższy czas nie czujemy potrzeby, aby sięgnąć po coś do jedzenia. Ryż zawiera także witaminy z grupy B, witaminę E oraz składniki mineralne (m.in. magnez i cynk).

Istotny jest także bulion, na jaki się zdecydowaliśmy. Znaczenie ma to, z czego został zrobiony i jak długo był gotowany. Choć zwykle sam wywar nie ma zbyt dużo wartości odżywczych, to jednak zawiera aminokwasy, które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.

Warto pamiętać, że zarówno obróbka mechaniczna, jak i obróbka termiczna wpływają na ostateczne wartości odżywcze naszego dania. Część witamin z owoców i warzyw ulega rozpadowi podczas gotowania, więc do organizmu przedostaje się ich mniej, niż przy spożyciu tych produktów na surowo.

Przepisy na risotto – z czym i jak zrobić to włoskie danie?

Etapy przygotowania risotto – o czym należy pamiętać?

Wybór odpowiedniego ryż ma ogromne znaczenie dla całej potrawy. Jeśli zdecydujemy się na inny rodzaj, nasze risotto nie będzie miało odpowiedniej konsystencji (ryż najpewniej się rozgotuje) i smaku. Ryż do risotta po ugotowani pozostaje al dente.

Przygotowanie risotto należy zacząć od cebuli. Gdy się ją zeszkli, bardzo istotne jest to, aby dodać do niej ryż i przysmażyć go na tłuszczu. Przepis na risotto najczęściej zawiera masło, ale można je dodać dopiero pod koniec gotowania, a na początku wystarczy przysmażyć ryż na oliwie z oliwek lub oleju.

Po krótkim przysmażeniu ryżu można dodać do risotta wino. Nie jest to konieczny zabieg, ale właśnie w ten sposób ryż zyskuje odpowiedni smak. Najlepszą opcją jest wytrawne białe wino (z wyjątkiem Risotto al Barolo), które nie zmieni koloru naszego ryżu. Gdy ryż wchłonie wszystkie płyny, można przystąpić do następnego etapu.

Bulion, którym będzie podlewany ryż, musi być gorący. Do gotującego się risotto nie można wlewać zimnego wywaru ani wody, ponieważ w ten sposób przerwie się gotowanie i ryż się nie ugotuje. Dlatego bulion należy przez cały czas podgrzewać w garnku na osobnym palniku. Trzeba pamiętać o tym, że ryżu nie można zalać od razu całym wywarem, a tylko dolewać go, gdy poprzednia porcja zostanie wchłonięta przez ziarenka.

Risotto należy delikatnie mieszać i nie trzeba tego robić zbyt często, aby nie uszkodzić ziarenek i nie ochłodzić bulionu, w którym gotuje się ryż. Skrobia, która uwalnia się podczas gotowania ryżu, odpowiednio zagęszcza bulion, dzięki czemu powstaje sos. Risotto to w miarę szybkie danie – właściwą konsystencję powinniśmy uzyskać do 20 minut gotowania ryżu.

Przepis na wegetariańskie risotto – z czym je zrobić?

Należy zacząć od przygotowania warzywnego bulionu. Najlepiej pokusić się na domowy wywar z włoszczyzny z dodatkiem suszonych warzyw oraz niezbędnych przypraw (ziela angielskiego, pieprzu, liści laurowych, soli).

W dużym garnku należy rozgrzać oliwę i przysmażyć cebulkę, a potem dodać do niej czosnek. Pamiętaj, że czosnek bardzo szybko robi się gorzki, więc trzeba uważać, żeby go nie przypalić. Po minucie możesz dodać masło lub zrobić to dopiero na sam koniec. W kolejnym etapie należy przysmażyć ryż. Możesz od razu wlać pierwszą porcję buliony lub zdecydować się na dodanie odrobiny wina. Kiedy ryż wchłonie cały bulion, można dodać resztę składników.

Wegetariańskie risotto można zrobić z dodatkiem parmezanu. Wystarczy zetrzeć go na tarce i dodać pod koniec gotowania. W tym momencie można też dodać masło, jeśli nie zostało dodane wcześniej. Inną opcją jest dorzucenie kilku warzyw. Na osobnej patelni warto podsmażyć niektóre potrzebne składnik, m.in. pokrojoną w kostkę marchewkę, cukinię i paprykę. Potem wystarczy wrzucić je do garnka i całość jeszcze chwilę gotować. Do risotta będą pasować też inne dodatki, np. fasolka szparagowa, groszek, brokuł, kukurydza, pieczarki, grzyby, ostre przyprawy.

Risotto należy podawać od razu po przygotowaniu. W przeciwnym razie ryż namoknie i straci swoją konsystencję, a danie nie będzie już tak apetyczne. Risotto można podać posypane startym żółtym serem i drobno posiekaną natką pietruszki lub posiekanym szczypiorkiem.

Risotto z grzybami – jak zrobić, aby było dobre?

W tym przypadku możesz zdecydować się na bulion grzybowy, warzywny lub mięsny. Ten przepis warto zacząć od przyszykowania sobie wszystkich składników. Cebulę należy obrać i poszatkować, a grzyby (m.in. borowiki, maślaki, koźlaki) dobrze oczyścić i pokroić na mniejsze kawałki. Jeśli chcesz dodać do risotta suszone grzyby, trzeba je wcześniej namoczyć (najlepiej zostawić na noc w wodzie). Parmezan należy zetrzeć na tarce, a rukolę opłukać. Przygotowany wcześniej bulion należy umieścić na małym ogniu, aby był stale ciepły.

W garnku należy rozgrzać oliwę lub masło, a potem przysmażyć cebulkę i dodać do niej czosnek. Następnie trzeba podpiec ryż i wlać wino. Kiedy ziarenka wchłoną płyny, można przystąpić do wlewania partiami wybranego bulionu. W międzyczasie na patelni należy przysmażyć grzyby. Gdy będą zarumienione, a nasz ryż będzie już gotowy, to można je przełożyć do garnka. Na sam koniec należy dodać masło oraz wybrane przyprawy. Porcję risotto można udekorować parmezanem i rukolą.

Przepisy na risotto są różne, ale zawierają parę stałych elementów. Niezbędny jest odpowiedni rodzaj ryżu, a także sam sposób przygotowania risotto. Jest to w miarę szybkie danie, ale nie należy się przy nim śpieszyć. Ryż musi być zalewany bulionem partiami, aby mógł wchłonąć jak najwięcej płynów i smaków. Risotto jest dobre zarówno w wersji wegetariańskiej, jak i z dodatkiem mięsa lub owoców morza.

Risotto - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto