Przepalanka
- Spirytus (500 ml)
- Cukier - 4 łyżki (40 g)
- Cukier wanilinowy - 2 łyżki (20 g)
Przepis na przepalankę krok po kroku
Do garnka wsyp cukier i podgrzewaj aż powstanie karmel, uważając aby się nie przypalił.
Odstaw do ostudzenia.
W garnku podgrzej ok. 700 ml wody, dodaj cukier wanilinowy i wcześniej przygotowany karmel.
Mieszaj do rozpuszczenia i ponownie ostudź.
Dodaj spirytus, dokładnie wymieszaj i przelej do butelek.
Szczelnie zakręć i odstaw w ciemne, chłodne miejsce na ok. 3-5 dni.
Więcej informacji na temat przepalanki
Przepalanka to rodzaj smakowej wódki lub nalewki, która przygotowywana jest w polskich domach od wielu pokoleń. Powstaje z karmelu oraz z wódki lub ze spirytusu. Jej nazwa pochodzi od „przepalania” cukru, czyli jego podgrzewania do momentu, aż powstanie karmel. Dlatego, alkohol często nazywany jest również karmelówką. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić przepalankę, aby była naprawdę najlepsza i dokładnie taka, jak ta tradycyjna i domowa, koniecznie czytaj dalej, aby poznać nasz prosty przepis. Jest bardzo łatwa i szybka w przygotowaniu, dlatego na pewno poradzisz sobie, nawet jeśli nie masz większego doświadczenia w robieniu nalewek, czy innych domowych alkoholi. Potrzebne są jedynie 3 składniki – cukier, wybrany alkohol oraz woda. Do zrobienia przepalanki możesz użyć zarówno spirytusu, jak i wódki. Jeśli zależy Ci na jeszcze lepszym, bardziej wyrazistym i charakterystycznym smaku możesz dodać przeróżne przyprawy. Bardzo dobrze sprawdzą się w szczególności te korzenne, na przykład cynamon, imbir, gałka muszkatołowa, czy gotowa mieszanka przypraw do piernika. Możesz dodać też cukier wanilinowy, waniliowy lub aromat z wanilii. Aby przygotować przepalankę należy zacząć od przygotowania karmelu. W tym celu wystarczy podgrzewać cukier na patelni lub w garnku z grubym dnem, aż się rozpuści i skarmelizuje. Po ostygnięciu należy wymieszać go z wodą, alkoholem i ewentualnymi dodatkami i przyprawami. To wszystko! Tak przygotowany domowy trunek należy następnie przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu od 3 do 5 dni, aby wszystkie smaki się przegryzł. Po tym czasie nalewka jest gotowa do spożycia. Jeśli planujesz samodzielne przygotowanie nalewek, poznaj nasz przepis na przepalankę. Pamiętaj jednak, że mimo iż domowym alkoholom często przypisuje się prozdrowotne właściwości, każda dawka alkoholu jest szkodliwa i ma negatywny wpływ na zdrowie, dlatego należy go ograniczać.
Alergeny w przepalance
Lista alergenów dla przepalanki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na przepalankę
Wartości odżywcze przepalanki
Każda ilość alkoholu wykazuje negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu, dlatego należy go ograniczać w każdej postaci.
Energia i białka
(125g)
Węglowodany
(125g)
Tłuszcze
(125g)
Składniki mineralne
(125g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.