Precel
- Mąka pszenna typ 500 - 2,5 szklanki (350 g)
- Sól - 1 łyżeczka (5 g)
- Drożdże suche - 2 łyżeczki (10 g)
- Soda oczyszczona - 3,5 łyżeczki (35 g)
- Jajko (1 szt.)
Przepis na precla krok po kroku
Mąkę, drożdże i sól wymieszaj razem w dużej misce. Powoli dolej szklankę ciepłej wody i ręcznie zagnieć ciasto, aż będzie jednolite i elastyczne.
Przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 1,5 h.
Wyrośnięte ciasto uformuj w kształt rulonu i podziel na 8 równych części. Z każdej z tych części zrób cieńszy rulon i zawiń na kształt precla.
W garnku zagotuj wodę i dodaj sodę oczyszczoną, wymieszaj. Do wrzącej wody kolejno wrzucaj po jednym preclu, gotując po 30 sekund z każdej strony.
Ułóż na blasze do pieczenia wyłożonej papierem, osusz z nadmiaru wody, posmaruj roztrzepanym jajkiem i posyp ulubionymi dodatkami.
Piecz w piekarniku nagrzanym do 230 st. C przez około 10-15 min do zarumienienia.
Więcej informacji na temat precla
Precel to wyrób piekarski, którego historia i tradycja sięgają czasów średniowiecznych. Najprawdopodobniej pochodzi z Niemiec, jednak nie ma co tego stuprocentowej pewności. Mimo to, do dziś są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów i symboli niemieckiej kuchni. Precle zaliczane są jako rodzaj pieczywa – z fragmentów ciasta uformowanych w rulon tworzy się obwarzanki na kształt ósemek. Tradycyjnie podawane są na słono, posypane gruboziarnistą solą, makiem, czy sezamem, jednak coraz częściej można spotkać też wersje słodkie. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić precle, aby były pyszne, smaczne i dobre jako pomysł na wiele okazji, jesteś w odpowiednim miejscu. Nasz sprawdzony przepis na precle będzie dla Ciebie świetną inspiracją i wskazówką. Wbrew pozorom domowe, tradycyjne precle wcale nie są trudne w przygotowaniu. Niezbędne składniki to jedynie mąka pszenna chlebowa, ciepła woda, drożdże, sól oraz soda oczyszczona. Ciasto przygotowane z mąki soli, drożdży i wody wystarczy zagniatać do uzyskania jednolitej, elastycznej konsystencji, następnie podzielić na mniejsze części, uformować rulon i zawinąć na kształt precli. Tak przygotowane i uformowane ciasto wystarczy lekko obgotować w gorącej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej, a następnie piec w piekarniku nagrzanym do wysokiej temperatury przez około 15 minut. W ten sposób powstanie pyszny precel bawarski, który będzie dobrze smakował nawet następnego dnia po upieczeniu. Możesz przygotować też precel piwny, z dodatkiem piwa i masła. Precle najczęściej podaje się posypane niebieskim makiem, czy nasionami sezamu – w kwestii tych dodatków panuje jednak pełna dowolność i możesz śmiało wybierać te, które lubisz najbardziej i które akurat masz w kuchni. Koniecznie czytaj dalej, aby poznać najlepszy przepis na pyszne, domowe precle bawarskie idealne jako przekąska zarówno w domu, jak i w trasę. Bez problemu poradzisz sobie z ich przygotowaniem, nawet nie mając większego doświadczenia w kuchni.
Alergeny w preclu
Lista alergenów dla precla przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze precla
Precel charakteryzuje się dość wysokim indeksem glikemicznym, przy czym nie dostarcza znaczącej ilości witamin, ani składników mineralnych, dlatego ważne, aby był elementem diety, a nie jej stałym składnikiem.
Energia i białka
(50g)
Węglowodany
(50g)
Tłuszcze
(50g)
Witaminy
(50g)
Składniki mineralne
(50g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.