Powidła śliwkowe
- Śliwki (1000 g)
- Cukier - pół szklanki (100 g)
Przepis na powidła śliwkowe krok po kroku
Śliwki umyj, osusz, pozbaw je pestek i pokrój na mniejsze kawałki.
Przełóż śliwki do dużej patelni i dolej 1/3 szklanki wody. Gotuj na małym ogniu przez 1,5 godziny.
Po tym czasie dodaj pół szklanki cukru i cynamon. I smaż przez kolejne 30 minut, by były bardzo gęste.
Zdejmij powidła z gazu. Przełóż je do słoika i dobrze zakręć.
Słoiki włóż do nagrzanego do 110 stopni piekarnika i zostaw w nim na około 15 minut, po tym czasie słoiki możesz przestudzić i włożyć do szafek.
-
Powidło śliwkowe
-
Piernik z powidłami
-
Ciasto z powidłami
-
Murzynek z powidłami
-
Ciasto czekoladowe z powidłami śliwkowymi
-
Powidła śliwkowe bez cukru
-
Powidła śliwkowe Thermomix
-
Piernik przekładany powidłami
-
Szybkie powidła śliwkowe
-
Miodownik z kaszą manną i powidłami
-
Pleśniak z powidłami
-
Powidło z jabłek bez cukru
-
Strucla z powidłami
-
Powidła truskawkowe bez cukru
-
Powidła z mirabelek
-
Powidła z wiśni
-
Strucla drożdżowa z powidłami
-
Powidło z borówki amerykańskiej
-
Powidła
Więcej informacji na temat powideł śliwkowych
Powidła śliwkowe to pyszny dodatek do ciast, deserów czy na kanapki. Ze względu na użycie całych owoców mają dużo błonnika, a także są niezwykle słodkie, dlatego nie potrzebują zbyt dużo cukru do dosłodzenia. Na pewno przypadną do gustu wszystkim miłośnikom naturalnych słodkości. Będą idealnym wyborem do placuszków i naleśników, zwłaszcza w połączeniu z orzechami i odrobiną bitej śmietany.
Przepis na powidła śliwkowe jest niezwykle łatwy w przygotowaniu, a w tym wydaniu również szybki. Choć z tego przepisu nie powstaje dużo porcji, dzięki użyciu mniejszej ilości śliwek całość nie zabiera zbyt dużo czasu i można się cieszyć gotowymi powidłami znacznie szybciej. To przepis idealny zarówno dla dopiero zaczynających przygodę z przetworami, jak i osób, które mają dużą wprawę, jednak szukają szybszego sposób na przygotowanie. Dzięki temu przepisowi można znacznie skrócić czas oczekiwania na powidła i cieszyć się ich słodkim smakiem dużo szybciej.
Jeżeli zastanawiasz się jak zrobić powidła śliwkowe w łatwy i prosty sposób, tak by były naprawdę smaczne to ten przepis na pewno przypadnie ci do gustu. Powstają z niego przepyszne powidła, które pasują do każdego deseru i świetnie urozmaicą codzienną dietę, gdyż zwykle częściej sięga się po powidła truskawkowe, jagodowe lub porzeczkowe.
Ten dżem ze śliwek węgierek jest wyjątkowo dobry i słodki, dlatego przypadnie do gustu nawet najmłodszym domownikom, świetnie komponuje się ze słodkimi naleśnikami, omletami, czy placuszkami. Można użyć go także do różnych ciast i tortów. Ze względu na dodatek cynamonu świetnie odnajdzie się w cieście marchewkowym, dyniowym czy orzechowym, gdyż wszystkie one charakteryzują się niezwykle korzennym smakiem.
Te domowe powidła są świetną alternatywą dla tych ze sklepu ze względu na większą zawartość owoców, a mniejszą cukru. To również świetny sposób na kontrolowanie ilości dodanego cukru. W wersji dla osób z cukrzycą zamiast białego cukru można użyć słodzika, który znacznie obniży indeks glikemiczny.
To idealne i pyszne przetwory na zimę, można je zamknąć w słoiku i przechowywać w spiżarni. Warto pamiętać, że po otwarciu muszą znaleźć się w lodówce. Są tak dobre, że szybko znikają ze słoików. I choć są przygotowywane z cukrem, zawierają go wciąż mniej niż ich sklepowe odpowiedniki. To tradycyjne i domowe powidła, które odmienią każdy deser.
Alergeny w powidłach śliwkowych
Lista alergenów dla powideł śliwkowych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na powidła śliwkowe
Wartości odżywcze powideł śliwkowych
Ze względu na duży udział cukrów prostych ten przepis nie będzie odpowiedni dla osób z cukrzycą i insulinoopornością.
Energia i białka
(50g)
Węglowodany
(50g)
Tłuszcze
(50g)
Witaminy
(50g)
Składniki mineralne
(50g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.