Pulpety

Ilustracja: Pulpety

Pulpety są tradycyjnym daniem włoskim, które upowszechniło się na całym świecie. Gotowane i lekkostrawne pulpeciki są tradycyjnym daniem dla dzieci. W polskiej kuchni są mniej popularne od tradycyjnych mielonych. Klasyczne pulpety stanowią małe kulki mięsne, zrobione tak jak tradycyjne kotlety mielone, lecz ugotowane lub podduszone. We Włoszech gotowane pulpety podaje się w klarownej zupie, na przykład w rosole. Zaś duszone pulpety jako samodzielne danie podaje się w sosie pomidorowym z makaronem lub ziemniakami.

Pulpety

Pulpety - opis, sposoby przygotowania, przepisy, praktyczne porady

Pulpeciki podajemy często dzieciom, jako pyszne i łatwe do zjedzenia małe kulki z mięsa mielonego. Dorosłym gotowane kotlety kojarzą się z jałowym jedzeniem szpitalnym. Doradzamy jak zrobić pulpety, aby były smacznym daniem obiadowym. Przedstawiamy najciekawsze przepisy na pyszny sos do pulpetów. Wyjaśniamy czym się różnią pulpety, klopsy, kotlety mielone i bitki.

Pulpety - pyszne danie w sosie

Co to są pulpety - tradycyjny włoski przepis

Pulpety nie są klasycznym daniem kuchni polskiej. Nie są w Polsce daniem popularnym. Podaje się je szczególnie dzieciom, gdyż mięso gotowane jest lżej strawne.

Pulpety, klopsy, kotlety mielone czy bitki to różne rodzaje kotletów z mięsa mielonego. Nie każdy wie jaka jest różnica między tymi potrawami. Przyjęło się, że pulpety i klopsy to niemal to samo i są to po prostu małe kotleciki. Goszczą one rzadziej na polskich stołach, za to stały się ulubionym daniem dla dzieci. Dziecku łatwiej podać na obiad miękkie i pyszne pulpeciki w sosie. Potocznie nazwy pulpety i klopsy używa się zamiennie, jako małe kotleciki w sosie, na przykład klopsiki szwedzkie. Natomiast tradycyjnie były to zupełnie inne dania.

Pulpety wywodzą się z kuchni włoskiej i są to małe, okrągłe kotleciki z mięsa mielonego i przypraw. W tradycyjnej kuchni włoskiej stosuje się zmieloną wątróbkę, mięso i ryby. Z dodatkiem bułki tartej, tłuszczu, jajek i przypraw formuje się kulki wielkości orzecha włoskiego. Klasyczne włoskie pulpety są gotowane w wodzie, a następnie podawane w zupie. Pulpety stanowią dodatek do klarownych zup, jak na przykład rosół lub do flaków. Mogą również stanowić danie obiadowe podawane z ziemniakami, kluskami lub makaronem. W Polsce tradycyjnie podawano je z kluskami kładzionymi. Natomiast obecnie stały się modnym dodatkiem do makaronu.

Zupełnie innym daniem jest tradycyjny klops, czyli pieczeń rzymska z mięsa mielonego, którą piecze się w folii aluminiowej, a następnie podaje pokrojoną w plastry. Jest to danie nieco zapomniane. Obecnie klopsy robi się jako małe, gotowane, pieczone lub smażone kotleciki mielone. Klopsy robimy również faszerowane lub zmieszane z warzywami lub grzybami. Pulpety są tradycyjnie gotowane i podawane w zupie lub do ziemniaków, czy makaronu z sosem.

Polska kuchnia słynie z dań tłustych, smażonych i ciężkich. Dlatego też pulpety nie są zbyt popularne. Kojarzą się z jałowym jedzeniem szpitalnym lub dietetycznym. Znacznie bardziej wolimy mielone. Tradycyjne, polskie kotlety mielone są większe, smażone lub pieczone i podawane z ziemniakami jako danie obiadowe. Natomiast bitki są to małe, płaskie kotleciki z mięsa mielonego, siekanego lub zbitego. Bitki są smażone i podawane z sosem.

Pulpety - zastosowanie w kuchniach świata

Od zarania dziejów przyrządzani kotleciki z resztek mięsą z różnymi dodatkami, najczęściej wczorajszym chlebem, tak aby nie marnować jedzenia. Mięso było siekane, tak jak obecnie bitki. Dopiero w XIX wieku wynaleziono maszynę do mielenia mięsa i zaczęła się kariera takich dań jak pulpety i kotlety mielone.

Pulpety, jako małe, mięsne kulki z mięsa mielonego, występują w bardzo wielu kuchniach świata, gdyż jest to danie niedrogie i łatwe do zrobienia. Tradycyjnie wykorzystywano resztki z wczorajszego obiadu. Być może wywodzą się z kofty, czyli tradycyjnych, małych kotlecików z mięsa mielonego znanych z kuchni Bliskiego Wschodu, które przeniknęły do kuchni włoskiej.

We Włoszech pulpety są bardzo popularne i często jadane w różnych regionach tego kraju. Kotleciki polpette al sugo robi się z mięsa mielonego z dodatkiem czerstwego chleba lub bułki, jajek, posiekanej pietruszki oraz sera mozzarella i parmezanu. Uformowane kulki obsmaża się w garnku, a następnie zalewa sosem pomidorowym i dusi na małym ogniu, aż sos odparuje. Podaje się je z makaronem lub ryżem.

Bardzo podobny jest przepis na greckie pulpeciki keftedes. Robi się je bardzo podobnie, lecz z dodatkiem sera typu greckiego i pokrojonych oliwek. Włoskie danie polpette napoletane polega na obtaczaniu mozzarelli mięsem mielonym. Oba te dania robi się w postaci smażonej.

Jak zrobić pulpety - przepis i wykonanie

Jak się robi pulpety - mięso mielone i sos

Na pulpety najlepiej nadaje się mięso wołowe, ale robi się je także z wieprzowiny lub drobiu. Najczęściej wykorzystuje się mielone mięso wieprzowo-wołowe. Pulpety zrobić także z ryb lub mielonego indyka. Wegetarianie mogą z powodzeniem robić pulpety z mielonych warzyw połączonych jajkiem lub w formie wegańskiej z warzyw i kasz.

Jeśli spodobał nam się ten przepis warto zaopatrzyć się w maszynkę do mielenia mięsa. Mięso mielone bardzo szybko się psuje, dlatego też ważne jest, aby zmielić je przed zrobieniem kotletów. Jeśli nie decydujemy się na samodzielne mielenie mięsa, warto kupować je w sklepie, gdzie możemy poprosić o zmielenie wybranego kawałka mięsa na naszych oczach.

Tradycyjne pulpety są przyrządzanie z jajkiem i tłuszczem, formowane w kulki i gotowane w wodzie. Dzięki temu są lekkostrawne i mniej tuczące. To lekkie danie świetnie nadaje się dla dzieci. Innym sposobem jest duszenie pulpetów w sosie.

Najlepszy przepis na sos do pulpetów

W Polsce pulpety kojarzą się z niesmacznym jedzeniem szpitalnym. Ale całą tajemnicą zrobienie pysznych pulpetów jest sos. Tradycyjne, włoskie pulpety podaje się w sosie pomidorowym. Wykonanie go jest bardzo łatwe, gdyż potrzebujemy tylko koncentrat pomidorowy, posiekaną lub zmiksowaną cebulę, oliwę z oliwek i przyprawy. Najlepiej sos poddusić razem z pulpetami.

Do pulpetów możemy zastosować najróżniejsze sosy. Klasycznym sosem jest sos pomidorowy typu włoskiego. Do pulpetów pasują następujące sosy:

  • sos koperkowy,
  • sos śmietanowy,
  • sos musztardowy,
  • sos curry,
  • sos grzybowy.

Sos przygotowujemy najpierw w garnku. Do zrobionego sosu wrzucamy pulpety, które dusimy razem z sosem. W ten sposób możemy zredukować sos, który odparuje wodę i będzie pysznie gęsty.

Czy można zrobić pulpety wegetariańskie

Wraz z popularnością zdrowej kuchni wegetariańskiej, rozglądamy się za sposobem zrobienia pysznych pulpetów bez mięsa. Czy jest to możliwe? Otóż tak. Do zrobienia pulpetów bezmięsnych mogą posłużyć warzywa i kasze oraz jajko, które spaja masę. Natomiast kotlety wegańskie spaja się przy pomocy kleistych kasz.

Pulpety wegetariańskie dają ogromne pole do popisu, gdyż można je wykonać z najróżniejszych warzyw. Wystarczy gotowane i świeże warzywa zmiksować i odsączyć. Jako spoiwo do formowania kotlecików może posłużyć jajko lub kasza. Pysznym daniem są na przykład pulpeciki sojowe, z batatów, z kaszy gryczanej lub jaglanej. Można także użyć wegańskiego mięsa.

Pulpety stanowią małe, okrągłe mięsne kulki podawane w zupie lub z sosem do ziemniaków lub makaronu. Jest to tradycyjne danie kuchni włoskiej, w Polsce jeszcze mało popularne.

Pozostałe przepisy na pulpety

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto