Pancakes

Ilustracja: Przepisy na pancakes - zobacz wyjątkowe pomysły na popularne naleśniki

Pancakes, czyli naleśniki amerykańskie, wywodzą się z tradycyjnych naleśników europejskich. Różnią się jednak składnikami ciasta oraz sposobem podawania. Podstawowe składniki ciasta na pancakes obejmują mąkę, jajka, mleko oraz środek spulchniający, czyli drożdże lub proszek do pieczenia. Podaje się je ułożone jeden na drugim i polane syropem klonowym z masłem. Przepis na pancakes jest łatwy i prosty i pozwala szybko zrobić smaczną przekąskę. Tradycyjnie Amerykanie jadają pancakes na śniadanie, zaś w Polsce pankejki stanowią deser lub danie na kolację, czy śniadanie.

Przepisy na pancakes - zobacz wyjątkowe pomysły na popularne naleśniki

Amerykańskie naleśniki pancakes stają się coraz bardziej modne, jako łatwy przepis na smaczną przekąskę, czy też pyszne, słodkie śniadanie. Przepis na pancakes wymaga tylko paru prostych składników, zaś usmażenie zajmuje tylko pare chwil. Dowiedz się jak zrobić pancake oraz jak je podać w stylu amerykańskim. Przedstawiamy też przepis jak urozmaicić pancakes różnymi dodatkami i wariantami.

Naleśniki i pankejki - czym się różnią

Czym się różnią amerykańskie pancake od tradycyjnych polskich naleśników i placków

W kuchni polskiej mamy mnóstwo przepisów na mączne potrawy, jak placuszki, naleśniki, omlety czy racuchy. Modne stają się także pancakes, znane z kuchni amerykańskiej. Naleśniki amerykańskie znacznie różnią się od zwykłych polskich naleśników. Bardziej przypominają polskie placki, gdyż są grube i puszyste i nie nadają się do zawijania czy składania na cztery, jak klasyczne polskie naleśniki. Grubość i pulchność zawdzięczają dodatkowi środka spulchniającego, jakim jest soda, drożdże lub proszek do pieczenia.

Amerykańskie pancakes przypominają bardziej polskie słodkie placki niż naleśniki. Tradycyjne polskie dania mączne robi się raczej bez dodatku drożdży czy środków spulchniających. Polskie naleśniku muszą być cienkie, aby łatwo było w nie zawinąć farsz. Polskie placki bardziej przypominają pancakes, lecz nie ma tradycji polewania ich syropem. Są bardziej płaskie, gdyż nie dodaje się do nich proszku do pieczenia, ani drożdży. Chociaż w ostatnich czasach, wraz z upowszechnieniem się proszku do pieczenia, coraz częściej wzbogaca się nim ciasto na placki, aby było bardziej pulchne. Polskie placki i naleśniki robimy tradycyjnie z mąki pszennej, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby, dbając o sylwetkę, skorzystać z różnych rodzajów mąki, także z pełnego przemiału. Natomiast pankejki muszą być tradycyjnie wykonane z białej mąki pszennej.

Skąd się wziął amerykański przepis na pancakes

Amerykańskie pancake wywodzą się ze zwykłych europejskich naleśników jakie wszyscy znamy. Przywędrowały do Ameryki wraz z kolonistami. Początkowo smażono je tradycyjnie jako cienkie placki. Pod koniec XVIII wieku pojawiły się środki spulchniające, które zastosowano do naleśników. Początkowo używano drożdży, a później sody. Do ciasta dodawano również mąki kukurydzianej.

Najpierw amerykańskie pancake smażono na tradycyjnych patelniach żeliwnych. Później patelnie ewoluowały, zaś obecnie dostępne są specjalne urządzenia do smażenia pancakes, gdzie ciasto nalewa się do specjalnych wgłębień, tak że wychodzą idealnie okrągłe.

Kiedy je się naleśniki amerykańskie

Amerykańskie pancake stanowią rodzaj okrągłych placków, które Amerykanie tradycyjnie jedzą na śniadanie. Ciasto na pancake robi się z mąki, mleka i jajek. Koniecznym dodatkiem jest środek spulchniający. Naleśniki smaży się z obu stron na patelni i podaje z dodatkami na słodko lub na słono.

Najbardziej klasyczne naleśniki amerykańskie podaje się ułożone jeden na drugim. Jada się je na słodko układając na szczycie kawałek masła i polewając słodkim syropem, najczęściej klonowym. Jako słodki dodatek służy także miód, do tego owoce, jak truskawki, jagody czy maliny. Tradycyjnym dodatkiem jest syrop klonowy, produkowany w USA i Kanadzie, gdyż jest on mniej kaloryczny niż miód. W bardziej wykwintnej wersji, naleśniki amerykańskie podaje się z owocami i bitą śmietaną.

Dla osób, które nie lubią słodkich smaków, istnieje także wersja niesłodka. Na śniadanie lub na obiad je się również pancakes z bekonem oraz z jajkami sadzonymi.

W Polsce, amerykańskie pankejki są coraz bardziej modne. Podaje się je nie tylko na śniadanie, lecz także na kolację, czy na deser. Dodatki do nich mogą być bardzo zróżnicowane, jak owoce, cynamon, polewa czekoladowa,

Czy naleśniki i pancakes są zdrowe?

Zastanawiając się czy pancakes są zdrowe, należałoby raczej zadać pytanie czy zdrowe są wyroby mączne, czyli węglowodany. Węglowodany są niezbędne dla naszego organizmu i stanowią ważny element piramidy żywieniowej. Problemem nie są same węglowodany, lecz raczej ich ilość i jakość. Produktów mącznych zjada się nadmiernie dużo. Są smaczne, kuszące i łatwe do przygotowania. Do tego są to najczęściej wyroby słodkie, z dużą ilością cukru.

Najkorzystniejsze dla zdrowia są węglowodany złożone, które występują w mąkach z pełnego przemiału. Natomiast do współczesnych wyrobów mącznych używa się białej, mocno przetworzonej mąki pszennej, która ma niewiele wartości odżywczych, za to wysoki indeks glikemiczny. Dlatego też warto ograniczać ich ilość.

Przepis na pancakes

Ciasto na pancake - składniki

Klasyczne ciasto na pancakes zawiera takie składniki jak: mąka, jajka, mleko oraz środek spulchniający, czyli drożdże lub proszek do pieczenia. Najczęściej używa się mąki pszennej. Można również dodać mąki kukurydzianej. W odróżnieniu od klasycznych naleśników, do pancakes nie używa się innych rodzajów mąki.

Zamiast mleka do ciasta na pancakes używa się również maślanki, kefiru lub serka homogenizowanego. Aby ciasto łatwiej się smażyło, dodaje się również tłuszcz w postaci oleju roślinnego lub roztopionego masła.

Jak zrobić dobre ciasto na pancakes

Bardzo ważna jest konsystencja ciasta. O ile tradycyjne naleśniki wymagają bardzo rzadkiego ciasta, które rozlewa się po patelni tworząc duży, cienki placek, to ciasto na pancakes musi być gęste. Najlepsze jest konsystencja gęstej śmietany, tak aby ciasto nie rozlało się zanadto. Właściwie pancakes bardziej przypominają placki niż naleśniki.

Łatwy przepis na ciasto na pancakes wymaga tylko włożenia wszystkich składników do miseczki i miksowania ich przy pomocy miksera lub robota kuchennego.

W klasycznej wersji robiło się najpierw zaczyn z drożdży. Dziś po prostu używa się sody i proszku do pieczenia. Tradycyjny przepis na ciasto na pankejki wymaga, aby najpierw roztrzepać jajka z mlekiem lub kefirem. W osobnej miseczce mieszamy przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i sodą. Tak przygotowaną mąkę wsypujemy do składników mokrych i wszystko razem mieszamy na gładką masę. W niektórych przepisach do ciasta dodaje się również łyżkę oleju lub roztopionego masła.

Smaczna jest wersja czekoladowa ciasta na pancakes. Tajemnica tkwi w dodaniu do ciasta pokruszonej czekolady, która podczas smażenia roztapia się. Klasyczne pancakes podajemy także z polewą czekoladową.

Co zrobić, aby ciasto na pancakes ładnie wyrosło

Pancakes to teoretycznie bardzo łatwy przepis. Jednak mogą zdarzyć się nieudane pancakes, kiedy ciasto nie wyrasta i placuszki są zbyt płaskie. Jaka jest tego przyczyna i jak temu zaradzić?

Ważne jest, aby używać świeżych składników. Szczególnie istotne jest, aby proszek do pieczenia był świeży. Nie należy również zbyt długo ubijać ciasta. Po wymieszaniu ciasta warto chwilę poczekać, aby mogło wyrosnąć.

Zdaniem niektórych mistrzów kuchni, ważnym składnikiem pankejków jest maślanka, która napowietrza ciasto i nadaje mu odpowiednią puszystość. Jeśli nie mamy maślanki, możemy ją zastąpić kefirem.

Łatwy przepis na pankejki

Przepis na pancakes jest bardzo łatwy, zaś wykonanie tej potrawy zajmuje tylko kilka chwil. W wersji amerykańskiej wystarczy składniki zmiksować na gładką masę. Pankejki smażymy nakładając je łyżką na patelnię.

Czy można je jeszcze urozmaicić? Klasyczne pankejki wzbogacamy różnymi dodatkami. Zamiast syropu klonowego stosujemy różne rodzaje syropów owocowych czy też polewy czekoladowej. Wykwintne pancakes podajemy z bitą śmietaną i owocami.

W wersji nie słodkiej pancakes podajemy ze smażonym, chrupiącym bekonem lub z jajkiem sadzonym. Niektórzy posypują je szczypiorkiem, dodają serek, zaś do ciasta dodają posiekaną szynkę. Właściwie inwencja twórcza nie zna granic, a jako dodatki do pancake wybieramy najróżniejsze dodatki według własnego gustu.

Pozostałe przepisy na pancakes

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto