Oponki

Ilustracja: Oponki - przepisy na ciasto i nadzienie, sposoby przyrządzania, porady

Oponki stanowią rodzaj pączków wykonanych z ciasta drożdżowego i smażonych na głębokim tłuszczu. Od tradycyjnych, polskich pączków różnią się tym, że są mniejsze, nie zawierają nadzienia i mają dziurkę w środku. Oponki wywodzą się z kuchni anglosaskiej, gdzie szczególnie popularne są donaty lub oponki serowe. Zarówno oponki drożdżowe, jak i serowe są bardzo łatwe do zrobienia w warunkach domowych. Robimy je na drożdżach lub z sodą i proszkiem do pieczenia. Oponki smażymy w tłuszczu, w głębokiej patelni. Wykonanie jest tak szybkie, że wystarczy godzina, aby nasmażyć oponek na imprezę.

Oponki - przepisy na ciasto i nadzienie, sposoby przyrządzania, porady

Pyszne oponki smażone w głębokim tłuszczu stały się bardzo popularne z uwagi na łatwy przepis i szybkość wykonania w warunkach domowych. Nawet osoba mało doświadczona w kuchni, może pokusić się o szybkie wykonanie deseru na imprezę czy dla gości. Wystarczą tylko ogólnodostępne składniki i stolnica do wałkowania i wykrawania krążków. Dowiedz się jakie są rodzaje oponek i poznaj bardzo dobry sposób ich smażenia.

Pyszne oponki i pączki w kuchniach świata

Oponki, pączki, obwarzanki - smaczne ciastka z dziurką

Oponki to smaczne ciastka z dziurką, znane z brytyjskiej tradycji kulinarnej. Są one tak łatwe do zrobienia, że podbijają polską kuchnię. Tradycyjne, polskie pączki mają kształt spłaszczonej kuli bez dziurki w środku. Drożdżowe pączki smażone są w głębokim oleju. Najwięcej jadamy ich w tłusty czwartek, kiedy to tradycja każe zjeść ich jak najwięcej. W Polsce ciastka te można kupić wszędzie i stanowią one rodzaj smacznej przekąski.

Tradycyjnie ciastka z dziurką należą do kulinarnej tradycji anglosaskiej. Amerykanie uwielbiają donaty, czyli drożdżowe ciastka bez nadzienia za to z dziurką w środku. Ważnym dodatkiem smakowym do donatów jest słodka polewa o różnych smakach. Natomiast w kuchni brytyjskiej królują oponki serowe.

Najbardziej znane ciastka krążki to popularne także u nas pączki wiedeńskie, które wyglądają jak wianek o nieregularnym kształcie. Pączki wiedeńskie są miękkie i puszyste, gdyż piecze się je z ciasta ptysiowego. Bardzo podobnie wyglądają afgańskie oponki qatlama, które robi się z ciasta drożdżowego i smaży na głębokim tłuszczu.

Natomiast obwarzanki to krążki wytrawnego pieczywa, które piecze się z mąki pszennej, tłuszczu i drożdzy. Obwarzanki przypominają sprężynę, gdyż przed pieczeniem ciasto skręca się i zlepia w krążek. W Polsce tradycja wypieku obwarzanków jest bardzo stara i pochodzi z regionów południa Polski, głównie z Krakowa. Pierwsze wzmianki o obwarzankach, jakie pojawia się w źródłach historycznych, to zamówienie dla królowej Jadwigi. Polskie obwarzanki są duże, w postaci pszennej bułki, lub malutkie i twarde do zagryzania. Podobne obwarzanki znane są również na Bałkanach i w Turcji.

Pieczywo okrągłe, w kształcie pierścienia, to także bajgle, czyli rodzaj drożdżowej bułki znanej z kuchni żydowskiej. Bajgle mogą być wytrawne lub słodkie. Prawdopodobnie pochodzą z Krakowa, zaś od XVII wieku weszły na stałe do tradycji kuchni żydowskiej. Różnią się od obwarzanków tym, że ciasto nie jest skręcone w spiralę.

Z jakiej okazji jemy oponki

W Polsce tradycyjnie jemy pączki i chruściki w tłusty czwartek i ostatki. Ponieważ mało kto ma czas, aby robić domowe wypieki, tradycyjne pączki kupujemy w cukierniach. Ostatnio jednak coraz bardziej popularne stają się dobre przepisy na angielskie oponki serowe, które można zrobić w ciągu godziny.

Oponki serowe lub drożdżowe stanowią łatwe i smaczne danie, które idealnie sprawdzi się na imprezie, szczególnie jeśli chcemy szybko zrobić coś dla gości. Słodkie i pyszne oponki, idealnie nadają się na dziecięce imprezy. Smaczne, chrupiące oponki stanowią dobre przekąski na co dzień, na drugie śniadanie, czy też jako dodatek do lunch boxu do pracy. Warto pamiętać jednak, że jest to przysmak tuczący, dlatego lepiej pozostawić go na imprezę.

Oponki - wartość kaloryczna

Oponki, jak wszystkie ciastka, są tuczące i ciężkostrawne, głównie dlatego, że są smażone w głębokim tłuszczu. Zawierają głównie węglowodany, białko i tłuszcz. Niestety dostarczają organizmowi mało witamin i składników mineralnych, które są zawarte głównie w warzywach i owocach. Okazuje się, że najmniej kalorii mają oponki drożdżowe. Jednak są to raczej małe ciasteczka i zwykle jemy ich więcej. W następnej kolejności idą tradycyjne pączki, które mają od 250 do 400 kalorii, w zależności od polewy i nadzienia. Jeszcze bardziej kaloryczne są oponki serowe, zaś najbardziej pączki wiedeńskie.

Warto pamiętać, że wraz z oponkami przyjmujemy dużą ilość cukru. Ponadto połączenie węglowodanów i tłuszczu powoduje szybki wyrzut insuliny do krwi, a potem szybki spadek. Wskutek tego szybko dopada nas chęć na zjedzenie kolejnej oponki.

Trudno powstrzymać się od słodkości, szczególnie w tłusty czwartek czy na imprezie. Warto jednak zachować umiar i pozostawić oponki i pączki tylko na czas imprezy, zaś na co dzień ograniczać słodkie przekąski. Oponki to bardzo dobry pomysł na imprezę i dla gości. Jeśli zdecydujemy się na ten przysmak, warto pokusić się o zrobienie ich samemu, szczególnie że wykonanie ich jest łatwe i szybkie. Robiąc oponki samemu wiemy, że składniki były świeże i wiemy jak oponki zostały zrobione. Mamy pewność, że nie zawierają sztucznych dodatków, zaś tłuszcz do smażenia był świeży.

Jak zrobić ciasto na pyszne, domowe oponki

Bardzo dobry przepis jak zrobić domowe oponki z twarogiem

Jeszcze w XX wieku tradycyjne, polskie pączki były smażone w domu na święta, szczególnie na ostatki lub tłusty czwartek. Jednak przepis na tradycyjne pączki jest dość pracochłonny. Dlatego też popularnością cieszą się łatwe do wykonania przepisy na oponki serowe, wywodzące się z kuchni angielskiej. Dobre oponki możemy zrobić z twarogu lub serka homogenizowanego. Robi się je bardzo łatwo i szybko. Jeśli mamy dobry przepis, możemy w ciągu godziny zrobić furę oponek dla całej rodziny lub na przyjęcie.

Dobry przepis na oponki jest bardzo prosty do wykonania. Nie używamy drożdży, lecz łączymy ciasto z proszkiem do pieczenia oraz z sodą. Ciasto robimy przez połączenie żółtek z twarogiem i śmietaną. Następnie mąkę łączymy z sodą i proszkiem do pieczenia i dodajemy do masy twarogowej. Ugniecione ciasto rozwałkowujemy na stolnicy i wycinamy z niego krążki. Następnie krążki smażymy szybko z obu stron na rozgrzanym tłuszczu.

Przepisy na smaczne oponki serowe należą do najłatwiejszych do wykonania. Oponki smaży się bardzo szybko. Dlatego lepiej najpierw przygotować ich więcej, aby nie przerywać smażenia. Warto pamiętać, aby posypać stolnicę mąką, gdyż ciasto z twarogiem jest lepkie i może się przykleić.

Dobry przepis, jak zrobić oponki drożdżowe

Domowe oponki drożdżowe robi się podobnie łatwo jak oponki serowe. Wymagają jednak zrobienia zaczynu z drożdży oraz czekania aż ciasto wyrośnie. Wystarczy jednak mieszać drożdże z ciepłym mlekiem i cukrem i odstawić na 15 minut. Po dodaniu zaczynu z drożdży do ciasta, odstawiamy je na godzinę do wyrośnięcia. Dopiero wtedy wałkujemy ciasto i wycinamy krążki.

Oponki drożdżowe smażymy na rozgrzanym tłuszczu, najlepiej na głębokiej patelni lub w rondlu. Oponki smażą się bardzo szybko, dlatego warto najpierw wykroić wszystkie krążki, a następnie smażyć. Podajemy je posypane cukrem pudrem.

Pozostałe przepisy na oponki

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto