Do lunch boxu

Ilustracja: Jak przygotować lunch box? Najlepsze przepisy na dania na wynos

Lunch box do pracy i do szkoły upowszechnił się od czasów, gdy ludzie zaczęli pracować daleko od domu i nie mogą iść do domu na obiad w czasie przerwy w pracy. W Polsce do pracy tradycyjnie zabiera się kanapki. Brak czasu sprawia, że w przerwie śniadaniowej w pracy jada się tuczące drożdżówki. Obecnie upowszechnia się zwyczaj takiego komponowania lunch boxu, aby zawierał dania fit, zgodne ze zrównoważoną dietą. Idealnie pasuje do tego idea bento, czyli japońskich lunch boxów z przegródkami lub małymi pojemniczkami, które pozwalają na zabranie do pracy czy do szkoły różnorodnych dań w małych porcjach.

Jak przygotować lunch box? Najlepsze przepisy na dania na wynos

Dieta zrównoważona zaleca, aby jeść 4 - 5 posiłków dziennie. Dlatego też jeden posiłek przypada na czas, kiedy jesteśmy w pracy lub w szkole. Zamiast tradycyjnych kanapek czy drożdżówek, coraz częściej do pracy i do szkoły zabieramy lunch box wypełniony zgodnie z dietą fit. Popularność zdobywają lunch boxy w stylu bento oraz kompletowanie posiłków zgodnie z tradycją bento. Dowiedz się jak przygotować smaczny lunch box do pracy i do szkoły i poznaj najciekawsze przepisy na smaczne dania.

Lunch box - pomysły na dania zabierane do pracy czy do szkoły

Co to jest lunch box i jak go spakować

Historia zabierania posiłku do pracy jest stara jak świat. Niegdyś kobiety zanosiły obiad mężczyznom pracującym w polu. Jednak historia launch boxów datuje się od XIX i XX wieku, kiedy to ludzie zaczęli pracować daleko od miejsca zamieszkania i nie byli w stanie w przerwie śniadaniowej dotrzeć do domu na obiad. Wtedy to w USA zaczęły pojawiać się bary szybkiej obsługi, które oferowały smaczne, pożywne i niedrogie posiłki, które można było szybko zjeść w czasie przerwy w pracy. Jakość tych restauracji popsuła się z czasem i stały się one zaczątkiem fast foodów.

Nie każdy chce lub może zjeść na mieście w czasie przerwy w pracy. W Polsce tradycyjnie nie stosowało się przerwy lunchowej w pracy. Firmy oferują pracownikom pokój śniadaniowy z mikrofalówką, gdzie można coś zjeść w czasie krótkiej przerwy śniadaniowej. Nawet jeśli mamy możliwość, aby zjeść lunch w barze, warto rozważyć przygotowanie lunch boxu w domu. Domowe jedzenie jest tańsze, a ponadto mamy kontrolę nad jego składnikami.

Jako posiłek, który zabiera się do pracy, królują kanapki, ciastka czy drożdżówki. Obecnie jednak, coraz bardziej poszukiwana jest dieta fit, która zapewni organizmowi potrzebne składniki i nie przyczynia się do nadwagi. Dieta zbilansowana wymaga różnorodnego jedzenia. Dlatego też na drugie śniadanie zabiera się warzywa, owoce, soki, sałatki czy też dania obiadowe, na przykład potrawy z kurczakiem lub szaszłyki. Do tego celu potrzebny jest odpowiedni lunch box, czyli pojemnik, w którym można wygodnie spakować różne rodzaje jedzenia, tak aby się nie pomieszały, nie pogniotły i nie wylały to teczki.

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje lunch boxów wykonanych z metalu, tworzyw sztucznych czy też z nowoczesnych materiałów biodegradowalnych. Bardzo wygodne są lunch boxy wielopoziomowe lub z przegródkami i miejscem na sztućce. Ponadto estetyczny i praktyczny lunch box wpisuje się w trend ekologiczny, gdyż nie korzystamy z jednorazowych, plastikowych torebek czy pojemników.

Dieta zbilansowana w pracy - jak zadbać o zdrowy lunch box

Zdaniem współczesnych dietetyków dieta zbilansowana wymaga 4 - 5 posiłków dziennie. Dlatego też przynajmniej jeden posiłek należy zjeść w pracy. Posiłki powinny być zbilansowane, czyli zawierające białko, węglowodany, witaminy i zdrowe tłuszcze. Lunch box powinien być zróżnicowany, czyli zawierający różne smaki, kolory oraz różne konsystencje. Nie należy zapomnieć o estetyce podania. Wybierając składniki należy zwrócić uwagę na takie, które dobrze znoszą zamknięcie w pojemniku i nie rozpadną się po drodze.

Przepisy na lunch box powinny zawierać około 50 - 70 % węglowodanów. Najlepsze węglowodany, które nie rozpadają się w pudełku to:

  • pieczywo,
  • makaron,
  • kasza,
  • ryż,
  • ziemniaki.

Około 15% zawartości lunch boxa dla dorosłego i dla dziecka stanowią białka, czyli mięso, jaja, ryby i nabiał. Dieta fit zaleca, aby wprowadzić więcej białka roślinnego, jak: strączkowe, pestki i orzechy.

Bardzo ważnym składnikiem są zdrowe tłuszcze, jak: oliwa z oliwek i zdrowe oleje roślinne, awokado, czy orzechy. Warzywa i owoce będą źródłem witamin i składników mineralnych. Warto komponować lunch box w sposób zróżnicowany, aby dostarczać codziennie różnych witamin.

Najlepsze przepisy na dania do pracy lub do szkoły

Pomysły i przepisy na pożywny i zbilansowany posiłek w pracy

Obecnie furorę robi bento, czyli azjatycki styl przygotowania lunch boxów. Zwyczaj ten wywodzi się z Japonii i został spopularyzowany w Korei. Bento to gotowy posiłek dla jednej osoby, który można kupić w sklepach czy na stacjach benzynowych. Jednak większość Japończyków i Koreańczyków woli przygotowywać go samemu. Ważny jest atrakcyjny wygląd potraw i ich ułożenie w pojemniku. Posiłek bento jemy bezpośrednio z pojemnika, dlatego też składniki należy pokroić na kęsy, tak aby można je było jeść widelcem. Tradycyjnie podstawą posiłku bento był ryż z dodatkami, na przykład z kurczakiem, z owocami morza i warzywami.

W pojemniku bento układamy potrawy po sam brzeg, tak aby pudełko było szczelnie wypełnione. Dzięki temu dania nie będą się mieszać w drodze. Pomysły na dania do lunch boxa są bardzo różne, jednak warto pamiętać, aby danie zawierało wszystkie niezbędne składniki. Dieta fit, idealna dla osób pracujących w pozycji siedzącej, wymaga sporej ilości warzyw. Doskonale sprawdzają się sałatki z kaszą czy makaronem, sałatki z kurczakiem czy szaszłyki z mięsem i warzywami. Warto zaopatrzyć się w specjalne pudełko z wyjmowanymi przegródkami lub z małymi pojemnikami. Pozwoli to nam zabrać do pracy kilka różnych sałatek lub po prostu pokrojone owoce i warzywa. Soki i smoothie zabieramy w osobnej butelce lub w słoiku.

Przygotowanie dania do lunch box nie jest trudne. Aby zajęło to jak najmniej czasu, warto zaplanować sobie dania. Lunch box pozwala także na wykorzystanie reszetk, gdyż w małe pojemniczki pakujemy różne dania. Podczas przygotowania obiadu czy kolacji, przygotowujemy więcej dań, tak aby część zapakować na drugi dzień do pracy.

Najlepszy lunch box dla dziecka do szkoły

Lunch box dla dziecka przygotowujemy na takiej samej zasadzie jak dla dorosłej osoby, lecz musimy szczególnie zadbać o smak i wygląd potraw, tak aby dziecko zjadło posiłek w szkole.

Dobrym pomysłem na lunch box dla dziecka do szkoły są tradycyjne kanapki z dodatkiem sałaty i warzyw. Sprawdzają się również pokrojone naleśniki na zimno lub tradycyjna owsianka z bakaliami. Dodatkowo pakujemy pokrojone warzywa i owoce, czy też orzechy.

Pozostałe przepisy na dania do lunch boxu

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto