Potrawka z indyka
- Mięso z piersi indyka bez skóry (600 g)
- Olej rzepakowy - 4 łyżki stołowe (40 ml)
- Papryka czerwona - 1 mała sztuka (150 g)
- Cebula - 1 średnia sztuka (150 g)
- Bakłażan (200 g)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
- Marchewka - 1 mała sztuka (100 g)
- Przecier pomidorowy z solą (60 g)
- Bulion warzywny - 2 szklanki (500 ml)
Przepis na potrawkę z indyka krok po kroku
Filet z indyka umyj, oczyść z błonek i pokrój go w paski. Paski z indyka dopraw do smaku solą oraz pieprzem.
Z papryki usuń gniazda nasienne i pokrój w kostkę. Cebulę obierz i pokrój ją w piórka. Bakłażana umyj i Pokrój w kostkę. Marchewkę obierz i pokrój w talarki.
Czosnek obierz i posiekaj.
Na patelni rozgrzej olej i podsmaż mięso.
Na patelni z mięsem mięsa podsmaż paprykę, marchewkę, cebulę.
Następnie do warzyw dodaj posiekany czosnek oraz pokrojony bakłażan.
Zawartość patelni dopraw do smaku solą oraz pieprzem.
Na patelnię dodaj przecier pomidorowy oraz bulion warzywny i dokładnie wymieszaj.
Całość duś przez około 30 minut.
Gotową potrawkę z indyka podawaj z ugotowanym ryżem lub makaronem.
Więcej informacji na temat potrawki z indyka
Potrawka z indyka to doskonały pomysł na obiad dla całej rodziny. Dodatek warzyw do dania wzbogaca je w wiele cennych substancji odżywczych. Pyszna potrawka z indyka doskonale smakuje z dodatkiem ziemniaków, ryżu oraz kaszy. Jako dodatek możemy podać surówkę na bazie świeżych warzyw lub przetworów. Sprawdzony przepis na potrawkę z indyka jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania potrawy niezbędne będą następujące produkty spożywcze: mięso z indyka, olej rzepakowy, papryka czerwona, cebula, bakłażan, czosnek, marchew, przecier pomidorowy, bulion warzywny, sól oraz pieprz.
Jak zrobić potrawkę z indyka z warzywami? Filet z indyka umyj, oczyść z błonek i pokrój go w paski. Paski z indyka dopraw do smaku solą oraz pieprzem. Z papryki usuń gniazda nasienne i pokrój w kostkę. Cebulę obierz i pokrój ją w piórka. Bakłażana umyj i Pokrój w kostkę. Marchewkę obierz i pokrój w talarki. Czosnek obierz i posiekaj. Na patelni rozgrzej olej i podsmaż mięso. Na patelni z mięsem mięsa podsmaż paprykę, marchewkę, cebulę. Następnie do warzyw dodaj posiekany czosnek oraz pokrojony bakłażan. Zawartość patelni dopraw do smaku solą oraz pieprzem. Na patelnię dodaj przecier pomidorowy oraz bulion warzywny i dokładnie wymieszaj. Całość duś przez około 30 minut. Gotową potrawkę z indyka podawaj z ugotowanym ryżem lub makaronem.
Cebula użyta do przygotowania dania jest doskonałym źródłem wielu cennych składników mineralnych i witamin. Jest ona doskonałym źródłem witaminy C, która wpływa pozytywnie na naszą odporność. Odpowiednia podaż witaminy C jest szczególnie ważna w okresie wzmożonej zachorowalności. Mięso z piersi indyka ma niską zawartość tłuszczu, wysoką zawartość pełnowartościowego białka. Jest źródłem witamin z grupy B, selenu i cynku.
Podsumowując potrawka z indyka to doskonała propozycja na szybki i smaczny obiad dla całej rodziny. Pyszny indyk w sosie jest dobry do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu i najlepiej smakuje na ciepło. Potrawkę warto podać z dodatkiem surówki przygotowanej na bazie świeżych warzyw.
Alergeny w potrawce z indyka
Lista alergenów dla potrawki z indyka przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
Wartości odżywcze potrawki z indyka
Potrawka z indyka to doskonała propozycja na smaczne danie obiadowe. Wykorzystanie mięsa z indyka wzbogaca danie w białko zwierzęce.
Energia i białka
(360g)
Węglowodany
(360g)
Tłuszcze
(360g)
Witaminy
(360g)
Składniki mineralne
(360g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.