Popcorn w piekarniku
- Popcorn (prażona kukurydza w ziarnach) - ćwierć szklanki (50 g)
- Olej rzepakowy - ćwierć szklanki (60 ml)
Przepis na popcorn w piekarniku krok po kroku
Na dno naczynia żaroodpornego wylej olej oraz dodaj do niego odrobinę soli.
Prażone ziarna kukurydzy umieść w naczyniu żaroodpornym (nie używaj zbyt dużej ilości nasion, ponieważ zwiększą one swoją objętość).
Naczynie zakryj pokrywką.
Popcorn piecz w piekarniku nagrzanym do 200 st. C do momentu, aż ziarna kukurydzy przestaną strzelać.
Piekarnik wyłącz i pozostaw w nim jeszcze na chwilę naczynie z popcornem, aby reszta ziaren podgrzała się.
Gotowy popcorn przesyp do miski i podawaj jako przekąskę.
Więcej informacji na temat popcornu w piekarniku
Popcorn to przekąska, która przygotowywana jest z prażonych w wysokiej temperaturze ziaren kukurydzy. Wysoka temperatura powoduje puchnięcie ziaren. Popcorn w piekarniku to doskonały pomysł na podwieczorek. Popcorn świetnie sprawdzi się również jako przekąska podana podczas spotkań ze znajomymi. Popcorn warto przygotować na wieczór filmowy. Przepis na popcorn w piekarniku jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania popcornu potrzebne będą jedynie prażona kukurydza w ziarnach, olej rzepakowy oraz sól.
A jak zrobić popcorn w piekarniku? Na dno naczynia żaroodpornego wylej olej oraz dodaj do niego odrobinę soli. Prażone ziarna kukurydzy umieść w naczyniu żaroodpornym (nie używaj zbyt dużej ilości nasion, ponieważ zwiększą one swoją objętość). Naczynie zakryj pokrywką. Popcorn piecz w piekarniku nagrzanym do 200°C do momentu, aż ziarna kukurydzy przestaną strzelać. Piekarnik wyłącz i pozostaw w nim jeszcze na chwilę naczynie z popcornem, aby reszta ziaren podgrzała się. Gotowy popcorn przesyp do miski i podawaj jako przekąskę.
A jak jeszcze można przygotować popcorn? Możesz przyrządzić go w garnku z gorącym olejem, w urządzeniach wykorzystujących gorące powietrze oraz w kuchenkach mikrofalowych. W sklepach dostępne są nasiona popcornu zapakowane w torby, które odbijają i skupiają promieniowanie. Optymalną temperaturę do przygotowania popcornu jest 190°C – gdy temperatura wewnątrz ziarna będzie równa punktowi wrzenia wody białka oraz skrobia w bielmie kukurydzy zmiękną, woda wyparuje, a łupinka kukurydzy pęknie i uwolni na zewnątrz masę skrobiowo-białkową. Jeśli chcesz przygotować bardziej chrupki popcorn, musisz przygotować go w mniej szczelnym pojemniku, aby nadmiar wody odparował.
Podsumowując wiesz już czy można zrobić popcorn w piekarniku. Wiesz również ile czasu piec ziarna popcornu oraz ile stopni ustawić na piekarniku. Pyszny popcorn z piekarnika jest dobry do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu i warto podać go jako przekąskę. Produkty niezbędne do przygotowania popcornu dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
Alergeny w popcornie w piekarniku
Lista alergenów dla popcornu w piekarniku przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na popcorn w piekarniku
Wartości odżywcze popcornu w piekarniku
Popcorn w piekarniku to doskonała propozycja na pyszną przekąskę. Kukurydza wykorzystana do przygotowania popcornu to doskonale źródło witamin oraz składników mineralnych.
Energia i białka
(50g)
Węglowodany
(50g)
Tłuszcze
(50g)
Witaminy
(50g)
Składniki mineralne
(50g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.