Pomidory w słoikach na zimę
- Cebula - 5 dużych sztuk (500 g)
- Pomidor - 10 średnich sztuk (2000 g)
- Cukier (7 g)
- Ocet spirytusowy (50 ml)
Przepis na pomidory w słoikach na zimę krok po kroku
Cebulę obierz, pokrój w półplastry, ułóż je na durszlaku i zalej wrzącą wodą. Cebulę pozostaw na kilka minut na durszlaku.
Pomidory dokładnie umyj, usuń z nich szypułki i każdy z pomidorów pokrój na 5 grubych plastrów.
Słoiki o pojemności 500 ml oraz przykrywki poddaj procesowi sterylizacji i pozostaw je do całkowitego wysuszenia.
Na dnie każdego słoika umieść warstwę cebuli. Na cebuli umieść kilka plastrów pomidorów, cebuli i znów pomidorów. Ostatnią warstwę w każdym słoiku powinna stanowić cebula.
W garnku zagotuj 1 litr wody.
Do wrzącej wody dodaj czubatą łyżkę stołową soli, cukier oraz ocet. Składniki dokładnie wymieszaj i gotuj kilka minut do całkowitego rozpuszczenia się soli oraz cukru.
Zalewę zdejmij z palnika i wlej do słoików do wysokości szyjek słoików.
Słoiki delikatnie wstrząśnij, aby usunąć pęcherzyki powietrza i zakręć je dokładnie.
Słoiki wstaw do garnka wyłożonego ściereczką i zalej je do 2/3 wysokości wodą.
Słoiki pasteryzuj przez około 5-6 minut od momentu zagotowania się wody.
Słoiczki wyciągnij z wody, dokładnie dokręć pokrywki, słoiki ustaw do góry dnem, owiń ręcznikiem i pozostaw do ostygnięcia.
Słoiki z pomidorami przechowuj w chłodnym i zaciemnionym miejscu.
-
Passata pomidorowa
-
Pomidory w słoikach
-
Sałata z zielonych pomidorów na zimę
-
Pomidory z cebulą w słoiku
-
Ostre ogórki meksykańskie
-
Pomidory do słoików
-
Sałatka ukraińska z zielonych pomidorów
-
Pomidory koktajlowe na zimę
-
Sałatka z zielonych pomidorów i papryki
-
Pomidory koktajlowe w słoikach na zimę
-
Sałatka z zielonych pomidorów i ogórków
-
Sos pomidorowy na zimę
-
Pomidorki koktajlowe w zalewie
-
Przecier z pomidorów na zimę
-
Pomidory w kawałkach na zimę
-
Sałatka z pomidorów do słoika
-
Pomidory na zimę do kanapek
-
Pomidory na zupę do słoików
-
Pomidory do słoików na zimę
Więcej informacji na temat pomidorów w słoikach na zimę
Pomidory w słoikach na zimę to doskonały pomysł na dodatek do wielu potraw. Przepis na pomidory w słoikach na zimę jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania przetworów potrzebne będą następujące produkty spożywcze: Cebula, pomidory, cukier, ocet spirytusowy oraz sól. Zalewa do pomidorów wykonana jest na bazie wody, octu, cukru oraz soli.
A jak zrobić pomidory w słoikach na zimę? Cebulę obierz, pokrój w półplastry, ułóż je na durszlaku i zalej wrzącą wodą. Pomidory dokładnie umyj, usuń z nich szypułki i każdy z pomidorów pokrój na 5 grubych plastrów. Na dnie każdego słoika umieść warstwę cebuli. Na cebuli umieść kilka plastrów pomidorów, cebuli i znów pomidorów. W garnku zagotuj 1 litr wody. Do wrzącej wody dodaj czubatą łyżkę stołową soli, cukier oraz ocet. Składniki dokładnie wymieszaj i gotuj kilka minut. Zalewę zdejmij z palnika i wlej do słoików. Słoiki delikatnie wstrząśnij, aby usunąć pęcherzyki powietrza i zakręć je dokładnie. Słoiki wstaw do garnka wyłożonego ściereczką i zalej je do 2/3 wysokości wodą. Słoiki pasteryzuj przez około 5-6 minut od momentu zagotowania się wody. Słoiczki słoiki ustaw do góry dnem, owiń ręcznikiem i pozostaw do ostygnięcia.
Pomidory to doskonałe źródło wielu cennych składników odżywczych, które korzystanie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Do witamin obecnych w pomidorach możemy zaliczyć witaminę A, E, C oraz niektóre witaminy z grupy B. Natomiast do składników mineralnych, które zawierają pomidory, zaliczymy wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód oraz cynk.
Podsumowując: wiesz już jak przygotować pyszne pomidory w słoikach na zimę. Pasteryzowane pomidory możesz wykorzystać jako dodatek do wielu potraw. Po przetwory warto sięgać w sezonie zimowym, gdy ograniczony jest dostęp do świeżych warzyw owoców. Najlepsze pomidory w słoikach są dobre do spożycia po kilku dniach od przygotowania. Pomidory stanowią doskonałe źródło wielu cennych składników odżywczych, dlatego warto włączyć je do diety.
Alergeny w pomidorach w słoikach na zimę
Lista alergenów dla pomidorów w słoikach na zimę przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na pomidory w słoikach na zimę
Wartości odżywcze pomidorów w słoikach na zimę
Pomidory w słoikach na zimę to doskonała propozycja na pyszne przetwory. Pomidory stanowią doskonale źródło wielu cennych składników odżywczych, dlatego warto włączyć je do codziennego jadłospisu.
Energia i białka
(500g)
Węglowodany
(500g)
Tłuszcze
(500g)
Witaminy
(500g)
Składniki mineralne
(500g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.