Pomidory suszone w oleju
- Suszone pomidory (1000 g)
- Czosnek (100 g)
- Oliwa z oliwek (1000 ml)
- Ocet winny (45 ml)
Przepis na pomidory suszone w oleju krok po kroku
Oliwę przelej do garnka i dodaj zioła, podgrzej ją lekko.
Do słoika dodaj pomidory, obrane ząbki czosnku i ocet.
Całość zalej ciepłą oliwą, zakręć słoik i odstaw na całą noc do ostygnięcia, pokrywką w dół.
-
Pulpety w sosie pomidorowym
-
Passata pomidorowa
-
Sałatka z zielonych pomidorów
-
Sałatka z pomidorów
-
Sałatka z suszonymi pomidorami
-
Leczo z kurczakiem
-
Sos meksykański
-
Pasta z suszonych pomidorów
-
Pomidory w słoikach
-
Śledzie z suszonymi pomidorami
-
Leczo na zimę
-
Pulpa pomidorowa
-
Sałata z zielonych pomidorów na zimę
-
Przecier pomidorowy Thermomix
-
Domowy ketchup
-
Ketchup z dyni
-
Sałatka z makaronem i suszonymi pomidorami
-
Pesto z suszonych pomidorów
-
Przetwory z pomidorów
Więcej informacji na temat pomidorów suszonych w oleju
Pomidory suszone w oleju to doskonała opcja dla wszystkich, kto szuka ciekawego sposobu na przetwory. Tak zakonserwowane pomidorki są doskonałym dodatkiem do wielu dań.
Przepis na pomidory suszone w oleju jest niezwykle dobrą opcją dla wszystkich miłośników włoskiej kuchni. To właśnie tam grają one ogromną rolę. Nic dziwnego, dodają smaku każdej, nawet najnudniejszej potrawie. Nawet gdy sięga się po ich niewielką ilość. To dlatego, że charakteryzują się niezwykle intensywnym smakiem. Zwłaszcza gdy są marynowane w oliwie. Oliwa z oliwek to jeden z najzdrowszych tłuszczów. To ze względu na naprawdę dużą liczbę licznych prozdrowotnych związków. Głównym składnikiem jest kwas oleinowy, który wspaniale wpływa na układ krwionośny. Oliwa z oliwek powinna gościć jak najczęściej w diecie, gdyż oprócz dobroczynnego działania na serce dostarcza także ogromnej ilości antyoksydantów, które chronią przed nowotworami. Idealnie do tego dodatku sprawdzają się pomidory suszone na słońcu, można je bez problemu zakupić w każdym sklepie. Zwykle nie sięga się po nie często, gdyż są dość twarde i nie tak smaczne, jak te w zalewie. Jednak w kilka chwil można zamienić je w naprawdę wartościowy produkt we własnym domu. Wystarczy tylko duży słoik. Najlepiej, by był on nieco zaciemniony, gdyż dzięki temu oliwa, której się do nich dodaje, nie utleni się, a przez co na dłużej zatrzyma swoje cenne właściwości. Można wykorzystać jeden duży lub kilka małych, wszystko zależy od zapotrzebowania. Pomidory, które powstają z tego przepisu, są po prostu pyszne. To dlatego, że dodaje się do nich również ogromnej ilości różnego rodzaju ziół. A oliwa z oliwek, której używa się do konserwowania, chłonie wszystkie smaki, więc najlepiej jej nie wylewać, tylko używać do produkcji sosów. Te domowe suszone pomidorki wspaniale sprawdzą się na zimę do słoików.
Ze względu na to, że suszy się dojrzałe pomidory, są one niezwykle aromatyczne, lekko słodkie, po prostu najlepsze. Sprawdzą się do kanapek, sałatek, czy jako miły dodatek do sosów.
Alergeny w pomidorach suszonych w oleju
Lista alergenów dla pomidorów suszonych w oleju przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Ocet winny
Wartości odżywcze pomidorów suszonych w oleju
To opcja pełna witamin i błonnika, więc może pojawiać się w menu często.
Energia i białka
(358g)
Węglowodany
(358g)
Tłuszcze
(358g)
Witaminy
(358g)
Składniki mineralne
(358g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.