Pomidory do słoików
- Pomidor (1000 g)
- Ocet spirytusowy (45 ml)
- Cukier (20 g)
- Sól (15 g)
Przepis na pomidory do słoików krok po kroku
Na dno słoika wrzuć liść laurowy, gorczycę i ziele.
Pomidory umyj i ułóż w słoiku, tak by zostało trochę luzu.
W garnku zagotuj 1,5 l wody, dodaj do niej cukier, sól i ocet. Zagotuj.
Zalewę ostudź i zalej nią pomidory.
Pasteryzuj słoiki 4 minuty.
-
Passata pomidorowa
-
Pomidory w słoikach
-
Sałata z zielonych pomidorów na zimę
-
Pomidory z cebulą w słoiku
-
Sałatka ukraińska z zielonych pomidorów
-
Pomidory koktajlowe na zimę
-
Sałatka z zielonych pomidorów i papryki
-
Pomidory koktajlowe w słoikach na zimę
-
Pomidory w słoikach na zimę
-
Sałatka z zielonych pomidorów i ogórków
-
Sos pomidorowy na zimę
-
Pomidorki koktajlowe w zalewie
-
Przecier z pomidorów na zimę
-
Pomidory w kawałkach na zimę
-
Sałatka z pomidorów do słoika
-
Pomidory na zimę do kanapek
-
Pomidory na zupę do słoików
-
Grzyby w pomidorach do słoika
-
Pomidory do słoików na zimę
Więcej informacji na temat pomidorów do słoików
Pomidory do słoików to pyszna potrawa, obok której ciężko przejść obojętnie. To doskonała opcja na pyszne przetwory, które sprawdzą się zwłaszcza na zimę. To najlepsze pomidory w słoiku!
Przepis na pomidory do słoików to dobre rozwiązanie dla osób, które kochają przetwory. Są tak pyszne, że na pewno przypadną do gustu wszystkim, którzy tylko ich spróbują. Najważniejszym ich składnikiem jest odpowiednia zalewa, która zachwyca smakiem. Do stworzenia tego przetworu potrzebne są tylko całe pomidory, najlepiej sprawdzą się te małe. Tak przygotowane należy włożyć do słoików. Całość wieńczy wspaniała zalewa. To najlepsze rozwiązanie na zimę, kiedy to brakuje świeżych warzyw, a te zakupione latem i poddane lekkiej obróbce smakują po prostu fantastycznie. To pyszna opcja, która jest szczególnie dobra dla osób, które chcą włączyć do swojego menu więcej warzyw w łatwy sposób. Pomidory to niezwykle zdrowe warzywa, dlatego dobrze jest aby gościły w menu niezwykle często. To wspaniałe źródło potasu, które dobrze wpływa na cały organizm. Zwłaszcza mięśnie i serce. Jednak najważniejszą prozdrowotną substancją, która się w nich znajduje, jest likopen. To potężny antyoksydant chroniący organizm przed nowotworami. Choć mogłoby się wydawać, że więcej znajduje się go w świeżych warzywach, to tak naprawdę znacznie większe ilości tej substancji znajdują się w przetworzonych. Dlatego tak dobrze, by również one gościły w menu. Te pomidorki są tak smaczne, że nie trzeba nikogo przekonywać do ich częstego zjadania.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić pomidory do słoików, które będą smaczne, a przy okazji naprawdę ciekawe, to ten przepis na pewno przypadnie ci do gurtu. Najlepiej sprawdzą się w nim całe pomidory. W takiej wersji pomidory smakują po prostu fantastycznie. Zalewę do nich robi się na bazie octu z dodatkiem przypraw. Dzięki temu jest nieco kwaśna, ale również bardzo delikatna. Wystarczy dodać do niej liść laurowy, ziele angielskie i gorczycę, by zachwycała smakiem. Choć niektórzy dodają również ostrych papryczek, by nieco podkręcić całą kompozycję smakową.
Alergeny w pomidorach do słoików
Lista alergenów dla pomidorów do słoików przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na pomidory do słoików
Wartości odżywcze pomidorów do słoików
To opcja pełna witamin i błonnika, więc może pojawiać się w menu często.
Energia i białka
(540g)
Węglowodany
(540g)
Tłuszcze
(540g)
Witaminy
(540g)
Składniki mineralne
(540g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.