Polewka z maślanki
- Maślanka 1% (750 g)
- Śmietana 18% (100 g)
- Mąka pszenna typ 500 - 1 łyżka (10 g)
Przepis na polewkę z maślanki krok po kroku
Maślankę wlej do garnka i podgrzewaj na wolnym ogniu, co jakiś czas mieszając, aby nie powstały grudki.
W szklance wody (250 ml) dokładnie rozprowadź łyżkę mąki i śmietanę.
Wlej do gotującej się maślanki i energicznie wymieszaj.
Dopraw do smaku.
Więcej informacji na temat polewki z maślanki
Polewka z maślanki, nazywana również białą polewką lub polewką na bazie maślanki to bardzo szybka i łatwa, staropolska zupa. Znana jest głównie na terenach Śląska. Dawniej traktowana była jako pomysł na danie głównie dla osób bardzo ubogich – powstaje z zaledwie kilku tanich i łatwodostępnych składników. Podawana była samodzielnie lub z ziemniakami gotowanymi, lub chlebem. Obecnie, najczęściej podaje się ją dodatkowo ze skwarkami lub podsmażonym, drobno pokrojonym boczkiem. Najlepsza biała polewka z maślanki jest smaczna w swojej prostocie i posmakuje przede wszystkim miłośnikom tradycyjnej, polskiej, nieskomplikowanej kuchni. Przepis na polewkę z maślanki jest banalnie prosty i na pewno poradzisz sobie z jej przygotowaniem, nawet nie mając większego doświadczenia w kuchni. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić polewkę z maślanki, koniecznie czytaj dalej, aby poznać nasz prosty i uniwersalny przepis, który będzie dla Ciebie świetną inspiracją i wskazówką. Do przygotowania białej polewki potrzebujesz maślanki, śmietany, wody oraz odrobiny mąki. Jako przyprawy całkowicie wystarczą sól i czarny, mielony pieprz. Wystarczy dodać do podgrzanej w garnku maślanki mieszaninę z wody, mąki i śmietany, dokładnie i energicznie wymieszać, doprawić i gotowe. Na koniec wystarczy dodać wybrane dodatki, na przykład ugotowane ziemniaki i skwarki. Pamiętaj, że, mimo że jest to danie bardzo uniwersalne i dla wielu osób z pewnością pyszne i smaczne, jego wartość odżywcza nie należy do najlepszych. Dlatego zawsze zadaj o dodatek porcji warzyw i wysoko jakościowe posiłki na co dzień. Jeśli zastanawiasz się, jak ugotować polewkę z maślanki koniecznie czytaj dalej, aby poznać nasz prosty przepis, który przeprowadzi Cię przez cały proces krok po kroku.
Alergeny w polewce z maślanki
Lista alergenów dla polewki z maślanki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Maślanka 1%
- Śmietana 18%
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
Wartości odżywcze polewki z maślanki
Polewka z maślanką nie będzie daniem pełnowartościowym, ponieważ nie uwzględnia warzyw ani błonnika pokarmowego. Dlatego powinna być urozmaiceniem, a nie podstawą diety.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.