Polewa lustrzana
- Masło - pół kostki (100 g)
- Cukier puder (100 g)
- Śmietanka kremowa 36% - pół szklanki (125 ml)
- Kakao 16% (proszek) - 4 płaskie łyżki stołowe (40 g)
- Żelatyna (10 g)
Przepis na polewę lustrzaną krok po kroku
Do szklanki wlej 2 łyżki wrzątku, dodaj żelatynę i wymieszaj do połączenia składników.
Do garnka włóż masło, dodaj cukier, śmietanę oraz kakao.
Zawartość garnka podgrzewaj do połączenia wszystkich składników (w czasie podgrzewania składniki mieszaj).
Polewę zagotuj i odstaw ognia.
Do polewy dodaj żelatynę ze szklanki i wymieszaj do połączenia się składników.
Polewę odstaw do ostygnięcia (polewa powinna zgęstnieć).
Półpłynną polewę polej na ciasto i wstaw do lodówki do całkowitego zastygnięcia.
Więcej informacji na temat polewy lustrzanej
Polewa lustrzana to masa, która stosowana jest do pokrycia wyrobów cukierniczych. Polewa świetnie sprawdzi się jako dekoracja do tortu. Torty z polewą lustrzaną są przepiękne. W przepisie przygotujemy czekoladową polewę lustrzaną, jednak z wykorzystaniem barwników spożywczych oraz polewy lustrzanej bez kakao możemy przygotować różnobarwne polewy do ciast. Sprawdzony przepis na polewę lustrzaną jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania polewy potrzebne będą następujące produkty: masło, cukier puder, śmietanka 36%, kakao oraz żelatyna. Produkty te dostępne są w większości sklepów spożywczych.
Jak zrobić polewę lustrzaną? Do szklanki wlej 2 łyżki wrzątku, dodaj żelatynę i wymieszaj do połączenia składników. Do garnka włóż masło, dodaj cukier, śmietanę oraz kakao. Zawartość garnka podgrzewaj do połączenia wszystkich składników (w czasie podgrzewania składniki mieszaj). Polewę zagotuj i odstaw ognia. Do polewy dodaj żelatynę ze szklanki i wymieszaj do połączenia się składników. Polewę odstaw do ostygnięcia (polewa powinna zgęstnieć). Półpłynną polewę polej na ciasto i wstaw do lodówki do całkowitego zastygnięcia.
Kakao jest doskonałym źródłem wielu składników mineralnych i witamin. Znajdziemy w nim witaminy takie jak witamina C, A, E oraz niektóre witaminy z grupy B. Dodatkowo kakao ma właściwości przeciwzapalne, oraz przeciwutleniające. Produkt ten zawiera alkaloidy o działaniu pobudzającym, dlatego powinniśmy uważać na jego nadmiar w diecie.
Śmietana kremówka to wyrób powstający z tłuszczu mlecznego osadzającego się na wierzchu mleka. Śmietana słodka może być wykorzystywana w kuchni do przygotowania słodkich i słonych potraw. Spotkać można śmietany o wyższej zawartości tłuszczu – 36%, które idealnie nadają się do ubijania oraz o zawartości tłuszczu 30% te najlepiej sprawdzają się do gotowania.
Podsumowując najlepsza polewa lustrzana to doskonała propozycja na piękną dekorację do przygotowania ciasta. Polewa czekoladowa jest wysokokaloryczna.
Alergeny w polewie lustrzanej
Lista alergenów dla polewy lustrzanej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Śmietanka kremowa 36%
Wartości odżywcze polewy lustrzanej
Polewa lustrzana to doskonała propozycja na pięknie wyglądającą polewę do ciasta. Polewa jest dość kaloryczna, dlatego warto ograniczyć jej ilość w diecie.
Energia i białka
(375g)
Węglowodany
(375g)
Tłuszcze
(375g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.