Polędwiczki w sosie kurkowym
- Polędwiczki wieprzowe (500 g)
- Śmietanka kremowa 30% (150 g)
- Bulion drobiowy (300 g)
- Cebula - 1 sztuka (105 g)
- Kurki świeże (180 g)
- Oliwa z oliwek - 1 łyżka (10 ml)
Przepis na polędwiczki w sosie kurkowym krok po kroku
Polędwice pokrój w plastry, lekko rozbij i posyp solą i pieprzem.
Na głębokiej patelni rozgrzej oliwę i obsmaż polędwiczki.
Cebulę pokrój w kostkę.
Obsmażone mięso zdejmij na talerz.
Na tej samej patelni podsmaż cebulę.
Kurki wypłucz i opcjonalnie przekrój na pół.
Dodaj kurki do cebuli i smaż, na wolnym ogniu, około 8-10 minut.
Po tym czasie dodaj bulion i śmietankę.
Gdy sos się zagotuje dopraw go do smaku i włóż mięso.
Gotuj pod przykryciem, na wolnym ogniu około 10-15 minut.
Więcej informacji na temat polędwiczek w sosie kurkowym
Przepis na polędwiczki w sosie kurkowym jest całkiem prosty i ciekawy. Do jego przygotowania potrzebujesz polędwicy wieprzowej, kurek, cebuli, przypraw i trochę bulionu.
Jak zrobić polędwiczki wieprzowe w sosie kurkowym?
Zaczynamy od pokrojenia w plasterki i lekkiego rozbicia, przy pomocy tłuczka do mięsa, wieprzowiny. Pamiętaj, że mięso kroimy w poprzek włókien mięśniowych. Cebulę kroimy w kostkę, a kurki możemy przekroić na pół, jeśli są dosyć duże. Pamiętaj, aby dobrze umyć grzyby, ponieważ w blaszce grzyba mogą znajdować się resztki piasku, który potem będzie bardzo negatywnie wpływał na jakość potrawy. Na patelni z oliwą obsmażamy polędwiczki i zdejmujemy je na talerzyk. Na tym samym tłuszczu podsmażamy cebulkę. Gdy trochę się zarumieni, dodajemy grzyby. Dusimy grzyby z cebulką około 8-10 minut. Po tym czasie dodajemy śmietanę i bulion. Gdy sos się zagotuje, próbujemy, jak smakuje i dodajemy do smaku przyprawy. Ja używam do tego dania tylko soli i pieprzu. Gdy sos jest już doprawiony, wkładamy mięso. Całość przykrywamy i dusimy na wolnym ogniu około 10 minut. W czasie gotowania mięsa możesz ugotować kaszę i przygotować surówkę. Po 10 minutach duszenia polędwiczki w sosie kurkowym są gotowe. Jeżeli sos wyszedł za rzadki, możesz wymieszać około 0,5 łyżki mąki ziemniaczanej lub pszennej (ziemniaczana łatwiej się łączy z wodą) z odrobiną bulionu i dolać do sosu. Ilość mąki jest uzależniona, od tego, jak gęsty chcesz mieć sos. Jeżeli chcesz tylko lekko zagęścić sos, to dodaj mniej niż 0,5 łyżki, a jeśli wolisz mocno gęsty, to dodaj więcej. Najlepiej przed dodaniem mąki zdjąć patelnię z ognia, mięso przesunąć pod bok (lub na chwilę wyjąć) i dopiero dodać mąkę z bulionem do sosu. W ten sposób mięso nie będzie Ci przeszkadzać w mieszaniu sosu, a sos z mąką nie będzie tak szybko gęstnieć. Wtedy łatwiej wymieszasz sos i nie powstaną grudki. Potem zagotuj jeszcze sos i możesz podawać. Taka polędwiczka wieprzowa w sosie kurkowym będzie soczysta, krucha i bardzo aromatyczna. To jeden z lepszych sposobów na wykorzystanie kurek.
Alergeny w polędwiczkach w sosie kurkowym
Lista alergenów dla polędwiczek w sosie kurkowym przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bulion drobiowy
Wartości odżywcze polędwiczek w sosie kurkowym
Polędwiczki w sosie kurkowym są daniem bezglutenowym.
Energia i białka
(245g)
Węglowodany
(245g)
Tłuszcze
(245g)
Witaminy
(245g)
Składniki mineralne
(245g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.